Sekret Kopernika. Jak zaczęła się rewolucja naukowa

Copernicus' Secret
978-83-7510-203-1
Kopernik, sekret, nauka, rewolucja
gall21

Mikołaj Kopernik, jeden z największych geniuszy wszech czasów. Jego nazwisko wymienia się z niemal nabożną czcią na podniosłych akademiach i uniwersyteckich sesjach. Ale jakie życie wiódł na co dzień autor teorii, która nie tylko wstrząsnęła podstawami nauki, ale także po dziś dzień zadziwia swym rewolucyjnym charakterem? Kto skłonił Kopernika do opublikowania traktatu, który burzył odwieczne przekonanie, iż Ziemia i ludzie znajdują się w centrum wszechświata? Czy obawę przed rozgłosem powodowały kontakty z luteranami i możliwe oskarżenia o herezję? Czy może kanonik Kopernik wolał spokój życia z kochanką we fromborskim zaciszu, który mogła zburzyć niepożądana uwaga kościelnych przełożonych?

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

macierzanka | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

D. Nicolao Copernico Toronensi czyli Doktor Mikołaj Kopernik z Torunia.
Nieustraszony Intelektualista, który na zawsze zapisał się jako jeden z Największych tego świata.

Autor w swoim biograficznym opracowaniu, stara się przybliżyć nam postać Kopernika, z kilku perspektyw.
Poznajemy dzieciństwo naszego Bohatera, rodzinę, miejsca w jakich dorastał. Ponadto autor szkicuje starannie jego ścieżkę edukacji. Kopernik posiadł wszechstronne wykształcenie dzięki czemu wykonywał kilka profesji. Astronomem, co ciekawe, był w tzw. wolnych chwilach.

Co dla mnie jest ważne w tej książce? Myślę, że autor podjął próbę uświadomienia czytelnikowi, iż powstanie teorii Kopernika, było bardzo długotrwałym i złożonym procesem zaczynającym się na długo przed badaniami Kopernika. Grunt polskiemu uczonemu przygotowali inni astronomowie, niemieccy, którzy zaczęli "majstrować" wokół teorii Ptolomeusza doszukując się nieścisłości. Repcheck starał się scharakteryzować następujące po sobie wydarzenia...

Marta | 2012-04-15
Przeczytana: 16 kwietnia 2012