Poza krawędź świata

Tłumaczenie: Jan Pyka
Seria: Historia do XIX wieku
Wydawnictwo: Rebis
7,92 (109 ocen i 22 opinie) Zobacz oceny
10
8
9
25
8
40
7
25
6
9
5
1
4
1
3
0
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Over the Edge of the World
data wydania
ISBN
8373015752
liczba stron
408
kategoria
historyczna
język
polski

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana. 10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęło pięć statków dowodzonej przez Ferdynanda Magellana Armady Molukańskiej. Wyruszała ona na poszukiwanie nowej, zachodniej drogi wodnej do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej, cenionych wówczas w Europie nie mniej niż złoto. Trzy lata później z tej wyprawy powrócił...

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana.

10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęło pięć statków dowodzonej przez Ferdynanda Magellana Armady Molukańskiej. Wyruszała ona na poszukiwanie nowej, zachodniej drogi wodnej do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej, cenionych wówczas w Europie nie mniej niż złoto.

Trzy lata później z tej wyprawy powrócił tylko jeden statek prowadzony przez kilkunastu krańcowo wycieńczonych żeglarzy, ale z ładowniami pełnymi przypraw. Znacznie jednak ważniejsze było to, że statek ten - pierwszy w dziejach - opłynął Ziemię.

Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii wyprawy Magellana, opowieść o intelektualnej i fizycznej odwadze, samotności i zaślepieniu, olśniewających odkryciach i bajkowych mirażach, podróż po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w epokę renesansu. A także barwny obraz do dziś mało znanych ludów i zamieszkanych przez nie lądów oraz pasjonująca jak najlepszy thriller kronika zmagań o władzę nad światem.

Nieustępliwy, przebiegły i odważny, Magellan był człowiekiem pełnym sprzeczności, zarówno konsekwentnym, jak i niecierpliwym, przenikliwym, a mimo to ślepym. Był wizjonerem, który kierując się instynktem, zapomniał o ideałach. Ambitny aż do przesady, bez wahania uciekał się do najgorszego, żeby utrzymać dowództwo powierzonych mu statków, przeżył niewyobrażalne sztormy, głód oraz kilka buntów - i trzeba było połączonych sił trzech tysięcy ludzi, żeby go zabić.

Laurence Bergreen, absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.

 

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (407)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1867

"Poza krawędź świata" to niesamowita książka ukazująca wyprawę Portugalczyka Ferdynanda Magellana dookoła świata.Głównym celem tej niezwykłej podróży było dotarcie do Wysp Korzennych i przywiezienie drogocennych przypraw.
W nieznaną wyprawę wyruszyło w 1519 r. 5 statków z 260 osobami na pokładzie , którymi dowodził F.Magellan. Niestety po trzech latach do Sewilli powrócił tylko jeden statek z 18-oma totalnie wyniszczonymi chorobami ,głodem oraz wyczerpanych z przemęczenia ludźmi.
Sam Magellan zaś , poniósł okrutną śmierć w trakcie wyprawy.Choć niewątpliwie jest postacią kontrowersyjną , odznaczał się ogromną odwagą ,ciekawością świata oraz samozaparciem w dążeniu do realizacji własnych celów.
Mam wielki podziw dla tych ludzi, którzy dysponując bardzo ubogą wiedzą o świecie oraz posługując się dość prymitywnym sprzętem jak na dzisiejsze warunki , odważyli się w tamtych czasach na daleką podróż w nieznane.

Książka oparta jest na licznych dokumentach i zapiskach z czasów...

książek: 1929
Wojciech Gołębiewski | 2016-09-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 września 2016

Bergreen (ur. 1950) wyspecjalizował się w biografiach; omawianą, o Magellanie, a dokładniej o jego wyprawie dookoła świata, rozpoczętej 10 sierpnia 1519 roku, wydał w 2003.
Naszła mnie refleksja, że, ja stary, prawie nic nie wiem o Magellanie, bo jeno, że opłynął kulę ziemską w pierwszej połowie XVI wieku, no i że jest Cieśnina oraz Obłoki Magellana.
No to zacząłem z zainteresowaniem czytać i muszę przyznać, że książka wciągnęła mnie od pierwszej strony, choć za literaturą tego typu nie przepadam. Jest to niewątpliwie zasługą autora, a pewnie i tłumacza – Jana Pyki, bo tekst jest przejrzysty, a język zrozumiały. Świetna lektura!

Niestety, zawiodę Państwa, bo nie mam nic ciekawego do dodania poza tym, co wyczytałem na:
http://www.polskieradio.pl/9/399/Artykul/1032469,Poza-krawedz-swiata-historia-rejsu-ktory-zdziesiatkowal-zaloge
Powtórzę tylko zakończenie:
„....."Poza...

książek: 1092
filipinka | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Zdobycie Konstantynopola przez Turków w 1453 r. zagroziło interesom gospodarczym Europy w Azji i stało się jednym z bodźców do eksploracji innych niż lądowe szlaków handlowych dostarczających korzenne przyprawy, ktore byly równie cenne jak złoto. XV i XVI wiek to istny wyścig Hiszpanii i Portugalii o dominację w tej dziedzinie. Podzieliły one między siebie potencjalne strefy wpływów południkową linią demarkacyjną , wielokrotnie zresztą korygowaną, a zalegalizowaną przez papieża.

Ferdynand Magellan, Portugalczyk w służbie hiszpańskiego króla, postanowił zmierzyć się z karkołomnym przedsięwzięciem. Dysponując ówczesną, raczej ubogą, wiedzą geograficzną i kartograficzną wypłynął na zachód by wytyczyć nową drogę dla towarów z Wysp Korzennych (dziejsze wyspy indonezyjskie) okrążając Ziemię i wracając do bazy od wschodu. Pomysł ten, jak wiadomo z historii, zrealizował połowicznie. Wprawdzie znalazł „przejście” z Atlantyku na wody Pacyfiku (dziś zwane Cieśniną Magellana), to jednak z...

książek: 1067
Zuba | 2017-12-31
Przeczytana: 26 grudnia 2017

Kiedy byłam mała moimi idolami byli Limahl, George Michael, Krzysztof Kolumb i Ferdynand Magellan, przy czym pierwsze miejsce zajmował Kolumb mimo niedostępności plakatów do powieszenia na makatce.
Jak na osobę zaczytującą się w opowieściach o odkryciach geograficznych po latach w mojej pamięci niewiele zostało faktów dotyczących wyprawy Magellana. Pamiętałam, że to był mniej więcej rok 1520, że sam kapitan zginął na Filipinach, że z uporem maniaka szukali przesmyku prowadzącego na drugą stronę Ameryki Południowej i że rozmiar Pacyfiku był dla wszystkich niemiłym zaskoczeniem. Do tego dochodziły niezmiennie przerażające relacje o szkorbucie.

Na szczęście trafiłam na książkę "Poza krawędź świata", która nie tylko odświeżyła informacje ale dostarczyła mnóstwa szczegółów, dzięki którym dużo łatwiej wyobrazić sobie tę wyprawę oraz docenić jej wagę. Autor nie ogranicza się do odtworzenia trasy, ale pokazuje tło polityczne i kulturowe - traktat z Tordesillas dzielący strefy wpływów...

książek: 1651
Isadora | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

XV wiek nie bez powodu przeszedł do historii pod nazwą epoki wielkich odkryć geograficznych. Żeglarze tacy jak
Bartolomeo Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb czy Ferdynand Magellan swoimi dokonaniami poczynili ogromne zmiany w świadomości Europejczyków, sposobie postrzegania świata, kwestionując ukształtowany w starożytności jego obraz oraz duchowe i intelektualne ograniczenia z niego wynikające, wyznaczając punkt zwrotny w historii. Jednak z nich wszystkich to właśnie Magellan w największym stopniu przyczynił się do poszerzenia geograficznych i umysłowych horyzontów mieszkańców Starego Świata - jego wyprawa była nie tylko najznaczniejszą morską podróżą epoki wielkich odkryć, przeprowadzoną z iście epickim, obejmującym cały świat rozmachem, niezrównaną pod względem ambicji i śmiałości obranego celu, ale także dokonaniem potwierdzającym nowy obraz świata - globu znacznie większego, niż dotąd przypuszczano. Jakim trzeba być człowiekiem, by dokonać tego, co niewyobrażalne, by...

książek: 415
Kokos | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Ciekawa popularno-naukowa książka o wyprawie Magellana. Podziw budzi szerokie tło, jakie namalował swojej książce Bergreen, przytacza on dużo faktów nie dotyczących bezpośrednio tej wyprawy, ale ogólnie historii, obyczajów itd. Dobrze napisana, historia wciąga i mimo że nie jest beletryzowana, to czyta się ją równie dobrze, jak powieść. Na minus zapisałabym absolutne uwielbienie autora wobec Magellana. Wprawdzie pisze on też o błędach wielkiego Portugalczyka, ale w sumie je bagatelizuje i wielokrotnie podkreśla jego geniusz. Oczywiście nie neguję zasług Magellana dla ludzkości, ale moim zdaniem nie trzeba było wielokrotnie podkreślać, że zrobił więcej niż Kolumb, Da Gama czy Vespucci (raz spokojnie wystarczył ;)). Kolejną wadą jest to, że autor kilkakrotnie cytował czyjeś wspomnienia lub inne dokumenty (głównie relację Pigafetty) w komentarzu pisząc dokładnie to samo, co przywoływane źródło. Nie było tego zbyt wiele, ale zawsze irytuje mnie bezsensowne powielanie treści. W ogóle...

książek: 566
Kominek | 2014-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2014

Zanim sięgnąłem po książkę „Poza krawędź świata” świadomość tego, kim był Ferdynand Magellan i czego dokonał, była wyjątkowo mglista. Coś wiedziałem, ale nie dążyłem do tego, aby poszerzyć mą wiedzę. Dopiero Laurence Bergreen otworzył mi oczy i zabrał w równie pasjonującą i pełną przygód podróż, jak miało to miejsce bez mała pięć wieków wstecz.

Dzięki staraniom Domu Wydawniczego REBIS jest to pięknie wydana publikacja, która co ważne nie jest klasyczną powieścią, a raczej żywą relacją dotykającą podróży dookoła ziemskiego globu. Nie zmienia to jednak faktu, że ma walory najlepszej powieści przygodowej i sensacyjnej w jednym.

To, co wartym jest podkreślenia na początku - Ferdynand Magellan zanim został kapitanem generalnym Armady Molukańskiej nie miał łatwego życia i musiał wiele przejść, a także doświadczyć, aby zyskać uznanie w oczach świata. Przez lata zabiegał o możliwość zorganizowania wyprawy do Wysp Korzennych u króla Portugalii, Manuela. Ten jednak przez lata nim gardził i...

książek: 118
Gablysia | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Przewspaniała książka. Siedziałam z nosem w atlasie, sprawdzałam na google widoki, które mijali. Płynęłam razem z nimi. Niezwykły człowiek z tego Magellana był, choć jak się okazuje, to wcale nie on pierwszy opłynął ziemię bo po pierwsze wcale jej nie opłynął :) a po drugie pierwszym był jego niewolnik. Ironio. Zdziwiły mnie tak dokładne informacje o tej podróży. W porównaniu z dziejami polskimi w tym samym czasie, mamy jakieś niedokładne, nieprecyzyjne dane, wiele niedomówień, czy jednostronnych subiektywnych opisów. Tutaj rozważania nad każdym etapem podróży, obrzędy religijne, praca na statku, po prostu niesamowita historia którą się czyta jednym tchem.
Polecam serdecznie.

książek: 2857
komestor | 2014-09-06
Na półkach: Przeczytane

Pasjonująca opowieść o wyprawie Ferdynanda Magellana, portugalskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika, który w służbie króla Hiszpanii Karola I (cesarza Karola V Habsburga) podjął się odkrycia zachodniej drogi do leżących na wschodzie Wysp Korzennych. Konieczność taka wynikała z ustanowionego na mocy traktatu z Tordesillas podziału świata i nowo odkrywanych lądów pomiędzy Portugalię a Hiszpanię. Narracja przeplatana jest wiadomościami na temat wątków obocznych z zakresu historii, geografii czy nauk przyrodniczych i dodatkowymi wyjaśnieniami, które mogą być przydatne dla lepszego zrozumienia całości, choć czasem autor zbytnio upraszcza lub wręcz się myli, co prostuje redakcja polskiego wydania. Wyprawa, którą zorganizował i kierował Magellan, jako pierwsza w dziejach opłynęła dookoła kulę ziemską. Trwający trzy lata rejs o niezwykłym znaczeniu historycznym, przyniósł jednak także wiele cierpienia i tragedii jego uczestnikom (z około 260 ludzi powróciło do Hiszpanii tylko 18) oraz...

książek: 287
oureion | 2015-04-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Rewelacyjna opowieść, podana w wyśmienity sposób - Bergreen potrafi pisać, i to jak, czasem zabawnie, czasem mrocznie, zawsze jednak trzymając bardzo wysoki poziom. Książka nawet na chwilę nie staje się nudna lub nużąca, wszystkie elementy - czy to fragmenty dzienników załogi, krótkie dygresje na różne tematy czy też fascynujący opis samej podróży - wyważone są doskonale i przeplatane są w taki sposób, by utrzymać uwagę czytelnika na stałym poziomie. O ile o samym Magellanie słyszał chyba każdy, choćby na historii w szkole, o tyle w książce Bergreen podaje wiele fascynujących szczegółów, o których czytelnik wcześniej nie miał pojęcia. W szczególności zaskoczyć może okrucieństwo, jakim wykazywał się sam Magellan jak i członkowie jego załogi - tutaj autor nie bawi się w ceregiele, lecz jasno i wyraźnie zaznacza, iż taki to wówczas był ten nasz świat i coś, co wydaje nam się niewyobrażalne (przykładowo tortury spiskowców) wówczas nie wzbudzało niczyjego zdziwienia.
Książka jest...

zobacz kolejne z 397 
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd