Poza krawędź świata

Seria: Historia do XIX wieku
Wydawnictwo: Rebis
7,85 (55 ocen i 9 opinii)
tłumaczenie
Jan Pyka
Over the Edge of the World
historyczna

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana. 10 sierpnia 1519 roku z Sewilli wypłynęło pięć statków dowodzonej przez Ferdynanda Magellana Armady Molukańskiej. Wyruszała ona na poszukiwanie nowej, zachodniej drogi wodnej do Wysp Korzennych, skąd pochodziła większość goździków, pieprzu i gałki muszkatołowej, cenionych wówczas w Europie nie mniej niż złoto. Trzy lata później z tej wyprawy powrócił...

Zuchwała historia wyprawy F. Magellana.

Trzy lata później z tej wyprawy powrócił tylko jeden statek prowadzony przez kilkunastu krańcowo wycieńczonych żeglarzy, ale z ładowniami pełnymi przypraw. Znacznie jednak ważniejsze było to, że statek ten - pierwszy w dziejach - opłynął Ziemię.

Poza krawędź świata to próba przedstawienia pełnej historii wyprawy Magellana, opowieść o intelektualnej i fizycznej odwadze, samotności i zaślepieniu, olśniewających odkryciach i bajkowych mirażach, podróż po świecie wyłaniającym się ze średniowiecza i wkraczającym w epokę renesansu. A także barwny obraz do dziś mało znanych ludów i zamieszkanych przez nie lądów oraz pasjonująca jak najlepszy thriller kronika zmagań o władzę nad światem.

Nieustępliwy, przebiegły i odważny, Magellan był człowiekiem pełnym sprzeczności, zarówno konsekwentnym, jak i niecierpliwym, przenikliwym, a mimo to ślepym. Był wizjonerem, który kierując się instynktem, zapomniał o ideałach. Ambitny aż do przesady, bez wahania uciekał się do najgorszego, żeby utrzymać dowództwo powierzonych mu statków, przeżył niewyobrażalne sztormy, głód oraz kilka buntów - i trzeba było połączonych sił trzech tysięcy ludzi, żeby go zabić.

Laurence Bergreen, absolwent Harvardu i juror konkursów literackich, napisał siedem książek. Specjalizuje się w literaturze faktu, głównie biografiach. Zajmował się tak znanymi postaciami, jak Irving Berlin, Al Capone czy Louis Armstrong. Mieszka w Nowym Jorku.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

• Tajemnica domu Helclów
  • Czarny świt
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Włoska symfonia
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Szturmując niebo

7,71 (34 ocen i opinii)
Czarny świt
Rolf Börjlind , Cilla Börjlind

6,71 (7 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

0 (0 ocen i opinii)
Włoska symfonia
Agnieszka Walczak-Chojecka

6,36 (22 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

Collide
Gail McHugh

7,51 (309 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+

"Poza krawędź świata" to niesamowita książka ukazująca wyprawę Portugalczyka Ferdynanda Magellana dookoła świata.Głównym celem tej niezwykłej podróży było dotarcie do Wysp Korzennych i przywiezienie drogocennych przypraw.
W nieznaną wyprawę wyruszyło w 1519 r. 5 statków z 260 osobami na pokładzie , którymi dowodził F.Magellan. Niestety po trzech latach do Sewilli powrócił tylko jeden statek z 18-oma totalnie wyniszczonymi chorobami ,głodem oraz wyczerpanych z przemęczenia ludźmi.
Sam Magellan zaś , poniósł okrutną śmierć w trakcie wyprawy.Choć niewątpliwie jest postacią kontrowersyjną , odznaczał się ogromną odwagą ,ciekawością świata oraz samozaparciem w dążeniu do realizacji własnych celów.
Mam wielki podziw dla tych ludzi, którzy dysponując bardzo ubogą wiedzą o świecie oraz posługując się dość prymitywnym sprzętem jak na dzisiejsze warunki , odważyli się w tamtych czasach na daleką podróż w nieznane.

Książka oparta jest na licznych dokumentach i zapiskach z czasów...

Isadora | 2014-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2014

XV wiek nie bez powodu przeszedł do historii pod nazwą epoki wielkich odkryć geograficznych. Żeglarze tacy jak
Bartolomeo Diaz, Vasco da Gama, Krzysztof Kolumb czy Ferdynand Magellan swoimi dokonaniami poczynili ogromne zmiany w świadomości Europejczyków, sposobie postrzegania świata, kwestionując ukształtowany w starożytności jego obraz oraz duchowe i intelektualne ograniczenia z niego wynikające, wyznaczając punkt zwrotny w historii. Jednak z nich wszystkich to właśnie Magellan w największym stopniu przyczynił się do poszerzenia geograficznych i umysłowych horyzontów mieszkańców Starego Świata - jego wyprawa była nie tylko najznaczniejszą morską podróżą epoki wielkich odkryć, przeprowadzoną z iście epickim, obejmującym cały świat rozmachem, niezrównaną pod względem ambicji i śmiałości obranego celu, ale także dokonaniem potwierdzającym nowy obraz świata - globu znacznie większego, niż dotąd przypuszczano. Jakim trzeba być człowiekiem, by dokonać tego, co niewyobrażalne, by...

Kominek | 2014-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2014

Zanim sięgnąłem po książkę „Poza krawędź świata” świadomość tego, kim był Ferdynand Magellan i czego dokonał, była wyjątkowo mglista. Coś wiedziałem, ale nie dążyłem do tego, aby poszerzyć mą wiedzę. Dopiero Laurence Bergreen otworzył mi oczy i zabrał w równie pasjonującą i pełną przygód podróż, jak miało to miejsce bez mała pięć wieków wstecz.

Dzięki staraniom Domu Wydawniczego REBIS jest to pięknie wydana publikacja, która co ważne nie jest klasyczną powieścią, a raczej żywą relacją dotykającą podróży dookoła ziemskiego globu. Nie zmienia to jednak faktu, że ma walory najlepszej powieści przygodowej i sensacyjnej w jednym.

To, co wartym jest podkreślenia na początku - Ferdynand Magellan zanim został kapitanem generalnym Armady Molukańskiej nie miał łatwego życia i musiał wiele przejść, a także doświadczyć, aby zyskać uznanie w oczach świata. Przez lata zabiegał o możliwość zorganizowania wyprawy do Wysp Korzennych u króla Portugalii, Manuela. Ten jednak przez lata nim gardził i...

Gablysia | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2012, 2013
Przeczytana: 08 marca 2013

Przewspaniała książka. Siedziałam z nosem w atlasie, sprawdzałam na google widoki, które mijali. Płynęłam razem z nimi. Niezwykły człowiek z tego Magellana był, choć jak się okazuje, to wcale nie on pierwszy opłynął ziemię bo po pierwsze wcale jej nie opłynął :) a po drugie pierwszym był jego niewolnik. Ironio. Zdziwiły mnie tak dokładne informacje o tej podróży. W porównaniu z dziejami polskimi w tym samym czasie, mamy jakieś niedokładne, nieprecyzyjne dane, wiele niedomówień, czy jednostronnych subiektywnych opisów. Tutaj rozważania nad każdym etapem podróży, obrzędy religijne, praca na statku, po prostu niesamowita historia którą się czyta jednym tchem.
Polecam serdecznie.

książek: 2059
komestor | 2014-09-06

Pasjonująca opowieść o wyprawie Ferdynanda Magellana, portugalskiego żeglarza, odkrywcy i podróżnika, który w służbie króla Hiszpanii Karola I (cesarza Karola V Habsburga) podjął się odkrycia zachodniej drogi do leżących na wschodzie Wysp Korzennych. Konieczność taka wynikała z ustanowionego na mocy traktatu z Tordesillas podziału świata i nowo odkrywanych lądów pomiędzy Portugalię a Hiszpanię. Narracja przeplatana jest wiadomościami na temat wątków obocznych z zakresu historii, geografii czy nauk przyrodniczych i dodatkowymi wyjaśnieniami, które mogą być przydatne dla lepszego zrozumienia całości, choć czasem autor zbytnio upraszcza lub wręcz się myli, co prostuje redakcja polskiego wydania. Wyprawa, którą zorganizował i kierował Magellan, jako pierwsza w dziejach opłynęła dookoła kulę ziemską. Trwający trzy lata rejs o niezwykłym znaczeniu historycznym, przyniósł jednak także wiele cierpienia i tragedii jego uczestnikom (z około 260 ludzi powróciło do Hiszpanii tylko 18) oraz...

oureion | 2015-04-16
Przeczytana: 10 kwietnia 2015

Rewelacyjna opowieść, podana w wyśmienity sposób - Bergreen potrafi pisać, i to jak, czasem zabawnie, czasem mrocznie, zawsze jednak trzymając bardzo wysoki poziom. Książka nawet na chwilę nie staje się nudna lub nużąca, wszystkie elementy - czy to fragmenty dzienników załogi, krótkie dygresje na różne tematy czy też fascynujący opis samej podróży - wyważone są doskonale i przeplatane są w taki sposób, by utrzymać uwagę czytelnika na stałym poziomie. O ile o samym Magellanie słyszał chyba każdy, choćby na historii w szkole, o tyle w książce Bergreen podaje wiele fascynujących szczegółów, o których czytelnik wcześniej nie miał pojęcia. W szczególności zaskoczyć może okrucieństwo, jakim wykazywał się sam Magellan jak i członkowie jego załogi - tutaj autor nie bawi się w ceregiele, lecz jasno i wyraźnie zaznacza, iż taki to wówczas był ten nasz świat i coś, co wydaje nam się niewyobrażalne (przykładowo tortury spiskowców) wówczas nie wzbudzało niczyjego zdziwienia.
Książka jest...

Książka w przystępny sposób opisuje wyprawę pięciu statków: Santiago, Conception, Victorii, San Antonio oraz flagowego Trinidad pod dowództwem Ferdynanda Magellana, pierwszą wyprawę dookoła świata.

Wyprawa okazała się znacznie dłuższa niż planowano - nie tylko ze względu na podróżnicze perypetie, jakie spotykały uczestników, ale także i ze względu na to, że Ziemia okazała się mieć większą średnicę, niż wówczas sądzono.

Historia pogoni za nowymi drogami do Indii, cennymi przyprawami, nowymi odkryciami geograficznymi, biologicznymi i antropologicznymi, bunty załogi i starcia, w których brali uczestnicy wyprawy czynią ją niezwykle barwną opowieścią.

Uprzedzam, że książka nie jest powieścią, brak w niej dialogów, czyta się ją jednak bardzo łatwo. Warto.

j_ulka | 2011-08-01

R E W E L A C J A !!!!
Nidy nie sądziłam że książka o podróży Magellana może być taka ciekawa i wciągająca.

nabeg | 2014-10-01
Przeczytana: 01 października 2014

Bardzo żywa historia. Jakbym sam był z Magellanem na jego statku: )

goskrzys | 2015-07-02
Przeczytana: 06 sierpnia 2011