Moon Shot
83-7255-154-5
astronomia, astronauta, kosmos, NASA, Apollo
literatura faktu
Barbara

Kiedy 20 lipca 1969 roku człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu, wydarzeniu temu przyglądał się i przysłuchiwał ponad miliard ludzi na Ziemi. Do dziś lądowanie na Srebrnym Globie jest uważane za jedno z najważniejszych osiągnięć ludzkości, jeśli nie w ogóle, to przynajmniej w XX wieku. O tym, jak do tego doszło, traktuje ta książka. Kierunek Księżyc to opowieść o tych, którzy budowali rakiety i wysyłali je w kosmos, i o wybrańcach, którzy - choć obdarzeni nieprzeciętnym talentem i starannie wyszkoleni - z narażeniem życia zamieniali bezpieczną Ziemię na próżnię przestrzeni kosmicznej. Znajdziemy tutaj opis pierwszych lotów orbitalnych programów Mercury i Gemini, dramat załogi Apolla 1, płonącego na wyrzutni, i odyseję astronautów Apolla 13, którzy cudem powrócili na Ziemię. Jak każde wielkie przedsięwzięcie, amerykański program księżycowy ma swoje kulisy, smaczki i anegdoty. W książce tej ujawniają je dwaj główni gracze. I Alan Shepard, i Deke Slayton należeli do elitarnej siódemki pierwszych amerykańskich astronautów, wybranej jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. Shepard był pierwszym Amerykaninem w kosmosie, spacerował też po Księżycu, dowodząc misją Apolla 14. Slayton wziął udział w ostatnim locie statku Apollo, kiedy połączył się on z radzieckim Sojuzem 17 lipca 1975 roku. Ale to nie wszystko. Obaj przez kilkanaście lat amerykańskiego wyścigu do Księżyca grali pierwsze skrzypce w NASA, będąc odpowiedzialnymi za wyszkolenie, przygotowanie i skompletowanie załóg kolejnych statków Apollo. Historia wyścigu do Księżyca między ZSRR i USA, od pierwszych dni zimnej wojny po początki odwilży, odpowiada również na najczęściej zadawane pytania, w rodzaju: "Co tak naprawdę czujemy podczas lotu w kosmos?". Shepard i Slayton wiedzą, co na to odpowiedzieć. I z pewnością spodoba się to czytelnikom. John Glenn
Wiadomości z pierwszej ręki o przebiegu amerykańskiego programu księżycowego. [...] Opowieść pełna anegdot, zabawna i poruszająca. Carl Sagan

Barbara | 2010-06-30
Na półkach: Przeczytane, 000 - Posiadam
Przeczytana: 2002 rok

Od dziecka miałam dość niecodzienne - jak na dziewczynę - marzenie: zostać astronautką. Wiedziałam, że nie uda mi się nigdy tego marzenia spełnić, ale miłość do lotów w kosmos i wszystkiego, co z astronautyką związane, pozostała. Z szerokim uśmiechem kupiłam więc tę książkę i migiem przeczytałam.
Muszę przyznać, że to najlepsza pozycja w tematyce programu księżycowego Apollo. Książka nie dość, że napisana przyjaznym dla czytelnika językiem (nie trzeba znać się na rzeczy, by zrozumieć opisane tam sprawy techniczne związane z programem Apollo), jak również zasób faktów historycznych jest niesamowity, a temat przedstawiony wyczerpująco.
Książka ponadto zawiera fotografie - także archiwalne, z czasów pierwszych prób Apollo oraz jego załóg - przez co czytelnik jest jeszcze bliżej tej kosmicznej historii.

Gorąco polecam nie tylko miłośnikom tej dziedziny. Zaręczam, że niejednokrotnie będziecie do tej opowieści wracać.

ksocki | 2015-03-23
Przeczytana: 17 marca 2015