Paryż śladami pisarzy

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Vagabondages litteraires dans Paris
Paryż
green_life

Wędrówki po Paryżu śladami znanych pisarzy francuskich i nie tylko.

źródło okładki: www.noir.pl

Aarionne | 2013-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2013

Ta książka niemal 2 lata stała na mojej półce i czekała na swoją kolej. Z pewnością nie pozwoliłabym jej na to, gdybym wiedziała ile przyjemności przyniesie mi jej lektura.

To nie jest przewodnik ani nawet paraprzewodnik. Ta książka to raczej biografia kilku pisarzy, XIX- i XX-wiecznych, którzy swoje losy związali z Paryżem. Życiorysy podane są w sposób przystępny i ciekawy, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się paryską bohemą.

Na pewno niesamowicie byłoby przespacerować się ulicami Paryża, idąc śladem Prousta czy Balzaca. Kto wie, może kiedyś wybiorę się w taką podróż? To musiałoby być fascynujące - odkrywać miejsca, w których tworzyli, inspirowali się, spotykali podczas salonów literackich... Taki spacer to jak czytanie ich książek od nowa, uzyskiwanie nowego kontekstu.

Polecam!

gorzka | 2013-08-05
Przeczytana: lipiec 2013

W moim odczuciu zawartość tej książki zupełnie nie pokrywa się z obiecującym tytułem. Ciągle miałam wrażenie, że Paryż był mało znaczącym pretekstem do powstania zbiorku kilku biografii pisarzy, w dodatku napisanych jakby jakiś szalony redaktor wyciął z nich wiele akapitów, dzięki czemu czytelnik co i rusz natrafia na dziwne przeskoki "akcji". Jesteśmy przy kimś gdy jest młody i nagle, ni stąd ni zowąd, jest 15 lat później, i tak w kółko. Poza tym autorowi zdarzają się gafy i niedopowiedzenia, w wyniku których informacje zamiast wyjaśniać, raczej zaciemniają. Zacznijmy choćby od paryskich adresów wyszczególnionych w książce. Wiele z nich nie istnieje od wielu lat, jednak autor na ten temat milczy. Miejscowość Passy, do której uciekł Balzac od dziesięcioleci jest częścią miasta i chyba byłoby lepiej, gdyby w spisie adresów dot. tego pisarza dodano, że obecnie można tam dojechać metrem, a w budynku, gdzie rezydował pisarz znajduje się obecnie bezpłatne muzeum. Jednakże o tym nie ma...

Naia | 2013-11-03
Przeczytana: 24 września 2013

Zanim dostałam tę książkę do rąk, myślałam że to coś w rodzaju przewodnika. Literackiego, ale jednak przewodnika. Ładna mapka, prowadzenie za rączkę ulicami Paryża, zagłębianie się krok po kroku w życiorysy widniejących na okładce literatów – tego się mniej więcej spodziewałam. Rzuciłam się na nią łapczywie, wyobrażając sobie, że kiedy wreszcie za kilka lat uda mi się dotrzeć do wymarzonej stolicy Francji, będę ją zwiedzać z tym cennym tomikiem pod pachą.

Nic bardziej mylnego! Pierwsze zaskoczenie już na wstępie – mapki lub choćby jej nędznej namiastki nigdzie nie ma. A początkowe próby czytania „przewodnikowego”, z zapamiętywaniem każdej nazwy, z przyglądaniem się każdej tabliczce i każdemu kamyczkowi na chodniku, szybko mnie zmęczyły.

Po prostu nie tędy droga. Dopiero gdy się rozluźniłam i przestałam gorączkowo powtarzać nazwy ulic, placów i mostów, zaczęła do mnie docierać prawdziwa i niezmącona przyjemność z tej lektury. Bo to nie jest wcale opowieść o Paryżu. To przede...

Frogiś | 2015-05-19
Przeczytana: czerwiec 2015