"Państwo" we wczesnej filozofii konfucjańskiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
978-83-235-0771-0
Chiny, filozofia, konfucjanizm, państwo
filozofia i etyka
Wiedenka

Książka jest próbą przybliżenia polskiemu czytelnikowi najważniejszych koncepcji dotyczących istoty i roli państwa, jakie stworzył dominujący w Chinach, a także w innych krajach Dalekiego Wschodu, nurt myśli filozoficznej - konfucjanizm. Idee, jakie uformowały się w nim w epoce dynastii Zhou, legły u podstaw całej chińskiej kultury politycznej i do dziś obecne są w świadomości społecznej oraz w działaniach elit rządzących. Państwo, uznawane w filozofii konfucjańskiej za nadrzędne wobec wszystkich innych wartości indywidualistycznych i społecznych, współcześnie nadal zajmuje centralne miejsce w myśleniu Chińczyków. Przedstawienie w niniejszej pracy takiej właśnie wizji państwa, jakże odmiennej od tej funkcjonującej w świecie kultury śródziemnomorskiej, stanowi kolejny krok w lepszym poznaniu cywilizacji Orientu.

źródło opisu: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4664

źródło okładki: http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4664