Na całą wieczność

Seria: Najpiękniejsze Miłości
Wydawnictwo: Amber
For all Eternity
Dorota_1988

W czasach, gdy rozgrywa się ta historia, rozwód w Anglii, podobnie jak w innych krajach protestanckich, mógł być przeprowadzony jedynie za zgodą Parlamentu. Rozwodów udzielano rzadko, koszty zaś były tak wysokie, że tylko najbogatsi mogli ważyć się na taki krok. Przez prawie 260 lat, pomiędzy 1602 i 1859 rokiem, Parlament rozwiązał zaledwie 317 małżeństw. Kobietę rozwiedzioną czekał całkowity...

W czasach, gdy rozgrywa się ta historia, rozwód w Anglii, podobnie jak w innych
krajach protestanckich, mógł być przeprowadzony jedynie za zgodą Parlamentu.
rozwiązał zaledwie 317 małżeństw.
Kobietę rozwiedzioną czekał całkowity bojkot towarzyski. Rozwódki natychmiast
wyjeżdżały za granicę i nie mogły nigdy powrócić do kraju. Natomiast mężczyznom prędko
wybaczano, choć nie zawsze przyjmowano ich na dworze.
Określenie „niebieska pończocha”, oznaczające kobietę oczytaną, mającą pretensje
literackie, wywodzi się od niebieskich wełnianych pończoch, noszonych przez Edwarda
Stillingfleeta, wnuka słynnego biskupa z Worcester. Był tak biedny, że nie stać go było na
zakup czarnych jedwabnych pończoch, które były uzupełnieniem eleganckiego stroju
bywalców wieczorków literackich wydawanych przez Elizabeth Montague (1720 - 1800) w
domu przy Portman Square.
[od autorki]

źródło opisu: Amber, 1995

eveo | 2016-09-24
Przeczytana: 24 września 2016

Utrzymana w klimacie powieści "Duma i uprzedzenie", przesadą jednak byłoby stawiać ją na równi z twórczością Jane Austen.
Wizualnie nie zachęcała do jej zgłębienia, zapowiadając tanie i błahe romansidło, jednak zostałam mile zaskoczona.

Piękna córka ubogiego pastora - Ajanta, przyjmuje propozycję bogatego Markiza, który, by chronić siebie i swą kochankę przed zniesławieniem związanym z problematycznym w czasach wiktoriańskich rozwodem, udaje narzeczonego innej. Zadziorna i pewna siebie Ajanta, robi coraz większe wrażenie na arystokracie, który przyzwyczaił się do bycia w kręgu zainteresowań płci pięknej...

Kocia_matka | 2016-01-02
Przeczytana: 09 stycznia 2016