Młodzież pogranicza - "świnki", czyli o prostytucji nieletnich

Wydawnictwo: Impuls
978-83-7587-327-6
prostytucja, świnki, dzieci, młodzież
adorable

Książka Jacka Kurzępy jest analizą zachowań społecznych niepełnoletniej młodzieży, a szczególnie zjawiska jej prostytuowania się, opisanego zarówno od strony jakościowej jak i ilościowej. Tytułowe "świnki" to małoletnie prostytutki, ale Kurzępa dużo miejsca poświęca także zjawisku prostytuowania się chłopców. Książka składa się z części teoretycznej, wprowadzającej do teorii marginesowości,...

Książka składa się z części teoretycznej, wprowadzającej do teorii marginesowości, przedstawiającej szczegółową problematykę badań, a także ich cel i organizację.
Kurzępa dokonuje analizy socjologicznej regionu zachodniego pogranicza, na którym dokonuje badań. Pogranicze jest tu rozumiane jako obszar, na którym przenikają się różne kultury i kontakty społeczne, a geograficznie dotyczy terenów położonych wzdłuż granicy polsko-niemieckiej.
W części praktycznej znajdziemy badania ankietowe, przedstawiające poczucie norm i patologii u prostytuującej się młodzieży, jej otwartości na odmienne typy kontrowersyjnych zachowań, rozmowy z młodymi ludźmi, opisy ich rodzin, grup rówieśniczych.
Książka kończy się próbą pokazania globalnego wymiaru zjawiska (raporty ONZ i UNESCO) oraz odpowiedzi na pytanie, dlaczego młodzi ludzie podejmuje tak ryzykowne zachowania.

"Młodzież pogranicza" to ważna publikacja, przedstawiająca trudny, kontrowersyjny temat, będąca także pierwszą w Polsce próbą przedstawienia młodocianej prostytucji homoseksualnej.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl/bid,52750,tytul,Mlodziez-pogr...(?)

Isadora | 2011-06-29

Prostytucja od zarania dziejów jest zjawiskiem kontrowersyjnym i budzącym najbardziej skrajne emocje, gromkie głosy krytyki i potępienia.
Jednakże to prostytucja nieletnich, których osobowość, emocjonalność, psychika, poczucie własnej tożsamości i cielesności dopiero się kształtują, a jako takie są podatne na różnorodne wpływy i eksperymenty mające na celu dookreślenie się młodego człowieka, jest zjawiskiem szczególnie niebezpiecznym, niemoralnym i niszczącym pod każdym względem.
Autor niniejszej pracy zajmuje się tym właśnie procederem w sposób wyjątkowo drobiazgowy, rzetelny i wszechstronny. Jego tematyczna monografia obejmuje kontekst społeczny, ekonomiczny, kulturowy, gospodarczy, psychiczny i osobowościowy tego zjawiska, które wnikliwie analizuje i charakteryzuje. Zaznajamia czytelnika ze specyfiką kształtowania się młodzieńczej osobowości, wyodrębnia wszelkie możliwe niebezpieczeństwa, jakie czyhają na młodego człowieka oraz ich naturę. Rozpatrując okoliczności sprzyjające...

migotynka | 2014-11-21

Książkę Kurzępy przeczytałam już kilka lat temu, gdy przygotowywałam materiał do pracy magisterskiej i licencjackiej. Jak łatwo można się domyślić, tematem moich prac dyplomowych była prostytucja nieletnich.

Pozycja bardzo mi się przydała, porusza wszystkie ważne aspekty prostytucji nieletnich - od najczęściej spotykanych przyczyn uprawiania prostytucji przez dzieci, opis poszczególnych rodzajów prostytucji po skutki takiego sposobu zarobkowania, nie tylko te psychiczne.

Polecam każdemu kto interesuje się tematyką.

Asia | 2015-08-26
Małgorzata | 2014-10-23