Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się

Okładka książki Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się Barbara Józefik, praca zbiorowa
Barbara Józefikpraca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
1996-01-01
1996-01-01
83-233-1179-X
anoreksja bulimia zaburzenia odżywiania

Monografia "Anoreksja i bulimia psychiczna. Rozumienie i leczenie zaburzeń odżywiania się" jest pierwszą w Polsce próbą całościowego opisu problemu zaburzeń jedzenia. Autorzy opracowania są w większości pracownikami Ambulatorium Terapii Rodzin Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i należą do najbardziej doświadczonych zespołów terapeutycznych w Polsce, zajmujących się leczeniem zaburzeń jedzenia.
Jak wskazują badania epidemiologiczne i praktyka kliniczna, zaburzenia jedzenia występują głównie u młodych dziewcząt i kobiet. Są tym zjawiskiem, w którym ogniskują się podstawowe pytania i dylematy dotyczące tożsamości współczesnej kobiety, jej roli psychoseksualnej, przeżywania własnej cielesności, sposobu, w jaki odczytuje ona oczekiwania kulturowe dotyczące sukcesu i atrakcyjności.
Na treść pracy składa się przegląd aktualnych poglądów na temat etiologii, przebiegu oraz leczenia anoreksji i bulimii psychicznej, wzbogacony o własne doświadczenia kliniczne ośrodka.
Z uwagi na zainteresowania autorów paradygmatem systemowym ważną część pracy stanowi próba powiązania ze sobą poszczególnych teorii odnoszących się do zrozumienia i leczenia zaburzeń odżywiania się. W publikacji oprócz specjalistycznych zagadnień związanych z terapią zaburzeń jedzenia zawarte są ogólne informacje dotyczące omawianych podejść psychoterapeutycznych. Istotnym walorem pracy jest klarowna struktura oraz prosty i zrozumiały język.
Książka ta jak wskazują powinna się spotkać z dużym zainteresowaniem zarówno lekarzy, psychologów, studentów medycyny i psychologii, jak i pacjentów oraz ich rodzin.
Książka ta była dla mnie dużą pomocą podczas pisania pracy magisterskiej z tematyki chorób Anoreksji i Bulimii.

proba calosciowego opisu tematu. doswiadczenia kliniczne

proba calosciowego opisu tematu. doswiadczenia kliniczne