Lustereczko, powiedz przecie... : rewolucja w myśleniu o własnym wyglądzie

Tłumaczenie: Małgorzata Cierpisz
Wydawnictwo: Znak
Mirror, mirror : Dr Linda's body image revolution
83-240-0538-2
Cathhhy

Autorka, doświadczona brytyjska psychoterapeutka, przekonuje kobiety, jak rozprawić się z błędnymi, ale głęboko w nas zakorzenionymi przekonaniami dotyczącymi własnego wyglądu. Pokazuje, jak potrafią one wpłynąć na nasze samopoczucie, związki, stosunek do jedzenia, a nawet przyjemność robienia zakupów. Mało tego, kobiety uważają jednocześnie, że nie wypada się do tych problemów przyznawać, bo piękno (i młodość) powinno przychodzić samo, bez wysiłku z naszej strony.

Doktor Linda nie zachęca jednak do rewolucji, bo doskonale wie, że ludziom atrakcyjnym żyje się łatwiej, że wygląd ma znaczenie np. w miejscu pracy. Chodzi jej o to, żeby kwestię urody przesunąć o kilka stopni w dół w naszej hierarchii wartości. Autorka ilustruje swoje tezy sympatycznymi scenkami rodzajowymi, a po każdym rozdziale proponuje zestaw ćwiczeń do przemyślenia i zastosowania na co dzień.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: strona www wydawcy

enhap | 2013-11-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Kompletny poradnik. Dosłownie - gdyż mówi o tym, jak poradzić sobie z wyglądem, dokładniej - ze swoim stosunkiem do ciała, do obrazu siebie.

Jako (podobno ładny) facet myślę, że miałem małe problemy z własnym wyglądem, co nie zmieniło jednak mojego ciekawskiego podejścia. Przerobiłem większość ćwiczeń zawartych w książce. Efekt?

Dostałem dużo wiedzy, o sobie i o dziewczynach. Wydawało mi się, że byłem dość świadomy rzeczywistego wpływu wyglądu na jakość życia. Osobiście byłem cholernie niezadowolony z tego, że nie dostaję od społeczeństwa gratyfikacji za sam wygląd, co też nie jest do końca zdrowe. Ćwiczenia pomogły mi jednak uświadomić sobie, gdzie blokują mnie własne przekonania dotyczące wyglądu.

Poza tym, książka przedstawiła mi dość ciekawie pewien problem. Istnienie takiej powiedzmy, zabójczej pętli wyglądu. Zaczyna się tym, iż niby faceci "wymagają" od dziewczyn, aby wyglądały idealnie. Dziewczyny natomiast z automatu dążą do ideału, choć nigdy go nie osiągną. To obopólna...

nikozja | 2017-10-28
Przeczytana: październik 2017