Młodość uniwersytetu

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
Nina

Szczegółowo i barwnie opisano życie i zwyczaje uniwersyteckie w średniowieczu, zarówno studentów jak i profesorów . Jest tu dużo informacji z tzw. życia codziennego – zakwaterowanie, podróże, rozrywki.

źródło opisu: http://archiwumallegro.pl/

Jakub | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Bardzo spodobała mi się książka Baszkiewicza. Autor opowiada o średniowiecznym Uniwersytecie w sposób ciekawy i interesujący. W owej propozycji możemy doszukać się wielu informacji z życia studentów, profesorów, konstrukcji administracyjnej, strukturze wewnętrznej i przede wszystkim jak rozumiano wtedy to czym jest Uniwersytet - czyżby był to zwykły cech intelektualistów?. Można porównać życie studenta dawniej i dziś, co jest po prostu fajne. Znalazłem wiele ciekawostek i różnych różności. Dzięki książce można też po nie kąt zrozumieć stan i rozwój umysłowy ówczesnych ludzi, co jest również interesujące. Polecam!

MariaAntonina | 2016-03-03

Uwielbiam to. Za sam cytat :"Leniwi studenci spali do późna (...). Potem od rana objadali się ciastkami" ma moje serce.

Nina | 2011-03-28
Przeczytana: 28 marca 2011

Jedna z lepszych książek historycznych jakie czytałam.
Autor ciekawie opowiada o życiu studenckim i profesorskim w średniowieczu, sypiąc nie tylko ważnymi faktami, ale też humorem i świetnymi przykładami.

| 2012-01-19
Na półkach: Historia., Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Rewelacyjna! Nafaszerowana ciekawostkami, a jednocześnie rzetelnie opracowana historia uniwersytetów średniowiecznych. Jedna z ciekawszych pozycji historycznych jakie miałam okazję czytać. Gorąco polecam!

Gra_ce | 2012-06-11
Przeczytana: listopad 2011

Oczywiście - mapa Europy widziana przez pryzmat średniowiecznych uniwersytetów-weteranów miała zupełnie inne dominanty niż współcześnie. Może Bolonię wiele osób mogłoby obstawiać ale Montpelier i Salerno nie są juz tak intuicyjne.

Książki prof. Baszkiewicza nie szukają drugiego czy kolejnego dna opisywanego aspektu rzeczywistości. W tym sensie są niemodne i może nienowoczesne. Tym niemniej są cenne - bo jak twierdzi Rockefeller czy inny przysłowiowy bogacz;-)

"pieniądze leżą na ulicy a prawda na powierzchni faktów".

Natalia Wajer-Mindak | 2016-09-18
Na półkach: Historyczne, Przeczytane