Doktor Żywago

Okładka książki Doktor Żywago
Borys Pasternak Wydawnictwo: TMM Polska Ekranizacje: Doktor Żywago (1965) Seria: Dzieła Najwybitniejszych Noblistów literatura piękna
647 str. 10 godz. 47 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dzieła Najwybitniejszych Noblistów
Tytuł oryginału:
Доктор Живаго
Wydawnictwo:
TMM Polska
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
647
Czas czytania
10 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-60717-66-0
Tłumacz:
Ewa Rojewska-Olejarczuk
Ekranizacje:
Doktor Żywago (1965)
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Ocena 0,0
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Ocena 8,0
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Na całe życie. Listy 1910–1954 Olga Frejdenberg, Borys Pasternak
Ocena 0,0
Na całe życie.... Olga Frejdenberg, B...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
328
223

Na półkach: ,

Doktor Żywago Borysa Pasternaka – zagubieni w rewolucji
Nie ukrywam, że do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie obejrzana kilka lat temu ekranizacja. Powolna, nieco leniwa akcja Doktora Żywago ma swój urok, tak jak z pewnością mają urok nieprzebyte lasy i dziewicze tereny północnej Rosji.
To nie jest powieść o lekarzu. To powieść o rewolucji. O tym, że jest to nieposkromiona siła, która rozdziela rodziny, krzywdzi dzieci i kaleczy dorosłych. Która nie pozwala kochać, a tych co kochają – brutalnie rozdziela. Narrator prowadzi czytelnika obok Jurija Andriejewicza – od jego dzieciństwa aż do śmierci. Narracja ukazuje trudy podróży, tęsknotę rozłąki i miłość, która nie powinna się wydarzyć. W tym wszystkim są żywi bohaterowie – osierocony Jura i wcześnie skrzywdzona Lara. Poznają się, ich losy jakiś czas toczą się niezależnie, ale blisko siebie. Stają się sobie coraz bliżsi, choć oboje pozostają w małżeństwie z innymi osobami. Z osobami, które także kochają. W tej powieści można przekonać się, jak wiele odcieni kryje się pod słowem miłość. Jest w niej namiętność, jest przywiązanie, jest szczera potrzeba poszukiwania drugiej osoby. Jednak Rosja to wielki kraj. Dlatego te poszukiwania najczęściej kończą się bezskutecznie.
Jurij Żywago to młody człowiek, którego rewolucja oddaliła kilkakrotnie od najbliższych mu osób. Przebywa z nimi chwilę – jakby po to, by mieć za kim tęsknić. Trafia jako zakładnik do bandy partyzantów, wraca piechotą do miejscowości, w której pozostawił ukochaną kobietę. To inteligent, który rozumie procesy rządzące socjalizmem i całkowicie się ich wypiera, gdy widzi, jak straszne zbierają żniwo. I jak złamały jego własne życie. Pogubił się w tym wszystkim. Nie odnalazł się zawodowo, a i w uczuciach stracił wszystko. Przez życie Żywagi przewinęła się jego największa namiętność – Larysa Fiodorowna, z którą nie mógł być szczęśliwy, bo wciąż myślał o pozostawionej gdzieś daleko żonie z dwojgiem dzieci. Żonie, którą także kochał. Na koniec książki czytelnik dowiaduje się, że w jego życiu będzie jeszcze jedna kobieta, Marina, która już nie mogła tchnąć życia w chorego fizycznie i umęczonego psychicznie doktora.
Ostatnie zdania powieści dzieją się podczas drugiej wojny światowej. Analogia do rewolucji narzuca się sama. Znów odgórne, bezosobowe decyzje determinują los ludzi, którzy po prostu chcą odnaleźć swoje miejsce w świecie. Autor, który nigdy nie odebrał Nagrody Nobla za tę powieść, nie diagnozuje wprost. Nie przewiduje, nie wybiega w przeszłość z obawy przed teraźniejszością. Takie kurczowe trzymanie się tego, co dzieje się tu i teraz jest w tej powieści znamienne. Nie można liczyć na to, że ukochane osoby żyją, a dawne miejsca się zachowały. Lepiej o tym nie myśleć.

Doktor Żywago Borysa Pasternaka – zagubieni w rewolucji
Nie ukrywam, że do sięgnięcia po tę książkę zachęciła mnie obejrzana kilka lat temu ekranizacja. Powolna, nieco leniwa akcja Doktora Żywago ma swój urok, tak jak z pewnością mają urok nieprzebyte lasy i dziewicze tereny północnej Rosji.
To nie jest powieść o lekarzu. To powieść o rewolucji. O tym, że jest to...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 228
  • Przeczytane
    2 174
  • Posiadam
    445
  • Ulubione
    92
  • Literatura rosyjska
    63
  • Teraz czytam
    60
  • Chcę w prezencie
    39
  • Klasyka
    35
  • Nobliści
    28
  • Rosja
    23

Cytaty

Więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Borys Pasternak Doktor Żywago Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także