Doktor Żywago

8372006768
powieść rosyjska
malinowy_rum

Inne wydania

Książka jest epickim a zarazem poetyckim freskiem, ukazującym rewolucję przez pryzmat losów pojedynczego człowieka, protestem przeciw niszczeniu wszystkiego, co w nim indywidualne, wolne i twórcze. Realistyczny opis łączy się z impresyjną wizją rewolucji jako żywiołu, który Pasternaka jednocześnie fascynuje i przeraża.

"Bo porządku rzeczy się nie zwalczy,
Droga już ku swemu fatum bieży.
Jestem sam - dookoła pełno fałszu.
To nie takie proste - życie przeżyć."

Jeszcze tak rok temu nie wzięłabym do ręki tej książki. Nie poradziłabym z nią sobie. Jest trudna, wymagająca czasu, skupienia i cierpliwości. Na pewno nie nadaje się do czytania w komunikacji miejskiej lub jako powieść przygodowa z wartką akcją czy romans z wojną w tle. Wypożyczyłam ją po obejrzeniu ekranizacji (2002, Giacomo Campiotti, z Hansem Mathesonem i Keirą Knightley) i choć znałam fabułę czytało mi się ją dobrze. Zwłaszcza, że pojawia się niej natłok postaci, które czasami są mało istotne, nie są barwne i tak naprawdę pojawiają się niepotrzebnie lekko burząc i zaśmiecając akcję. A wiedząc już mniej-więcej kto jest kim nie gubiłam się w tym wszystkim. Zresztą sama ekranizacja w końcowej fazie naprawdę mocno odbiega od oryginału, więc na zakończenie miałam miłą niespodziankę. Pojawią się też często przytłaczające opisy - miałam wtedy...

Justyna | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Doceniam każdą literaturę, która zalicza się do pewnego kanonu lektur, które trzeba znać. Jako studentka filologii rosyjskiej, doceniam tym bardziej rosyjskich pisarzy. Tę powieść czytałam jednak trochę na siłę, przynajmniej początkowo. Wielość wątków była przytłaczająca, biorąc pod uwagę wszelkie nazwy własne, czyli imię, otczestwo i nazwisko... Jednak w miarę "klarowania się" sytuacji w książce, zyskiwała ona w moich oczach. Zawsze uniwersalny temat wojny i rewolucji, pokazany ze strony mieszkańców, którzy musieli uciekać, tułać się bądź wbrew swej woli wstępować w szeregi walczących żołnierzy. Pasternak kreuje bohaterów, którzy oprócz krótkich przebłysków szczęścia i radości niestety nie mogą zaznać ich na dłużej. Los każdego z bohaterów jest na swój sposób tragiczny... Polecam przeczytać, poznać mentalność innej narodowości tamtych czasów i zastanowić się, jak dobrze żyć w czasach względnego pokoju i w pobliżu rodziny.

To nie jest opowieść o miłości. To nie jest opowieść o rewolucji. To opowieść o fatum, o sile przeznaczenia, o splątanych losach, o wspólnych początkach i samotnych końcach.
Piękna. Niektóre zdania były same w sobie czystą poezją w tej prozie. Ponadczasowa. Aktualna w czasach Pasternaka, teraz jak i 100 lat wcześniej. Bo ludzie nigdy się nie zmieniają.

Leeloo_Dallas | 2014-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To historia losów doktora Jurija Żywago na tle wydarzeń rewolucji 1905 roku i Rewolucji Październikowej. Książka bardzo dobrze opisuje zmiany, jakie nastąpiły w jego życiu w trakcie rewolucji. I nie chodzi tu tylko o pogarszające się warunki życia ale o podejście do samego przewrotu: od fascynacji do całkowitego odrzucenia. Doktor Żywago z człowieka kochającego życie i ludzi, pałającego zapałem do pracy zmienił się w ludzki wrak. Rewolucja odebrała mu dom, rodzinę i miłość jego życia. Zmusiła do udawania że jest kimś, kim na prawdę nie był, że myśli to, czego wcale nie myśli.
Książka nie jest łatwa w czytaniu i wymaga uwagi oraz ostrożności, ponieważ znajduje się w niej całe mnóstwo wątków i postaci. Jednak nie mogłam się od niej oderwać. Zaczarował mnie wspaniale oddany klimat Moskwy i północnej Rosji ale przede wszystkim sylwetka doktora Żywago. Podobał mi się również wątek miłosny między doktorem i Larą.
Polecam, to książka która trzeba przeczytać.

ultramaryna | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

Są historie, które się chyba nigdy nie znudzą. Dla mnie jedną z nich jest „Doktor Żywago”. Widziałam wcześniej dwie ekranizacje (starszą z Omarem Sharifem i Julie Christie naprawdę niedawno), a teraz przeczytałam książkę. I za każdym razem losy Jurija Żywago tak samo mnie porywały i wzruszały. Z wielką chęcią i ciekawością brnęłam przez to opasłe tomisko, liczące sobie ponad siedemset stron, a mojego zapału wcale nie ostudzał fakt, że wiedziałam, co będzie dalej. A jednak myślę, że żaden film nie da rady w pełni oddać charakteru tej epickiej powieści. Burzliwe losy bohaterów zajmują już aż nadto czasu ekranowego, więc tak ważna w „Doktorze Żywago” rosyjska historia, pewnie z konieczności, zostaje gdzieś z tyłu.

A przecież w książce bolszewizm, rewolucja październikowa i wszelkie jej następstwa nie są tylko tłem. Można powiedzieć, że wysuwają się na prowadzenie, dominują nad całą historią. Niewątpliwie losy doktora Żywago potoczyłyby się zupełnie inaczej, gdyby żył w innych,...

Kominek | 2014-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2014

Dzisiejsze kalendarium uświadomiło mi, że nadal nie mam na półce książki, którą kocham i cenię od zawsze. "Doktor Żywago", postać, z którą się utożsamiam, która jest mi bliska, która w pewien sposób jest częścią mojej osobowości.

124 rocznica urodzin Borysa Pasternaka, któremu zawdzięczamy dzieło wybitne, powieść, która nie miała i nie ma sobie równych. Znam kilka, które w jakiś sposób zbliżyły się do tego geniuszu, ale i tak są gdzieś z boku. Historia miłości Jurija i Lary, tego nie da się opowiedzieć nawet najlepszą recenzją, to trzeba samemu poznać, dotknąć, ocenić i przeżyć.

Siła tej książki onieśmiela, sposób pisania wzrusza i zaskakuje, koloryt postaci jedyny w swoim rodzaju. Wreszcie adaptacja, z której bez wątpienia autor mógł być dumny. Omar Scharif, jako Żywago i Julie Christie, jako Lara.

Artur G. Kamiński
http://koominek.blogspot.com - sześćdziesiąt sześć tematycznych szufladek i zapewne na nich się nie skończy, zapraszam w odwiedziny do bloga, aby klimat Kominka...

Anna | 2013-09-06
Przeczytana: 30 sierpnia 2013

Tytułowy doktor Żywago to świadek dwóch rosyjskich rewolucji 1905 oraz 1917. Na przykładzie jego i kilku innych osób czytelnik widzi przewroty nie takimi, jakimi są przedstawiane w podręczniku czy w filmach dokumentalnych. Genialne opisy przyrody uwydatniają niesamowity kontrast pięknego kraju z bestialstwem rewolucji, która ciągle wyziera spomiędzy wersów przerażając okrucieństwem.

"Doktor Żywago to opowieść dziejąca się w Rosji, pokazująca realia życia Rosjan i przetrwanie w surowych, mroźnych czasach.
Piękna, wzruszająca książka warto było przeczytać!!!

jossie | 2012-09-01
Przeczytana: 01 września 2012

Ciężko było się zabrać do tej książki. Jednak nie żałuję. Na początku nie za bardzo się orientowałam kto jest kim, przede wszystkim kim jest tytułowy doktor Żywago. Wydawało mi się, że będzie to jakieś wielkie romansidło. A okazało się, że wcale nie to było najważniejsze. I bardzo się zdziwiłam, bo zazwyczaj książki o rewolucji, o bitwach były dla mnie koszmarne do przebrnięcia, a tutaj bardzo się wciągnęłam. Żywy obraz tego jak w tamtych czasach się żyło. Jak się przeżywało rewolucję, jak ona wpływała na losy pojedynczego człowieka. Wydaje się banalnie jedak bardzo mi się podoba sposób w jaki zostało to opisane, zwykłej codzienności, a nie scen batalistycznych. Polecam

Zabrałem się za lekturę tej książki, gdyż chciałem wiedzieć co spowodowało tak ostrą nagonkę władz komunistycznych ZSRR, uniemożliwiającą autorowi odebranie literackiej Nagrody Nobla. Ku memu zaskoczeniu okazało się, że nie jest to wcale książka antykomunistyczna. Opisuje rzetelnie bardzo trudne warunki życia ludzi w czasie rewolucji, ukazuje mechanizmy władzy i rodzącej się dyktatury proletariatu, opisuje atmosferę strachu i niepewności o przyszłość. Oczywiście taki realistyczny obraz Wielkiej Rewolucji nie był zgodny z socrealistycznym, zakłamanym wizerunkiem rewolucji propagowanym przez władzę radziecką.

Zakazane książki

Wpisywanie książek na „indeksy” z powodów politycznych, obyczajowych czy religijnych było kiedyś częstym procederem. Wydawałoby się, że czasy cenzury już za nami, tymczasem listy nadal powstają i brzmią jak przestroga przed ograniczeniami intelektualnej wolności.