Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Doktor Żywago

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Доктор Живаго
8372006768
powieść rosyjska
malinowy_rum

Książka jest epickim a zarazem poetyckim freskiem, ukazującym rewolucję przez pryzmat losów pojedynczego człowieka, protestem przeciw niszczeniu wszystkiego, co w nim indywidualne, wolne i twórcze. Realistyczny opis łączy się z impresyjną wizją rewolucji jako żywiołu, który Pasternaka jednocześnie fascynuje i przeraża.

Dominika | 2018-05-25
Przeczytana: 24 maja 2018

Opis okładki głosi, że "Doktor Żywago" to jedna z najpiękniejszych w literaturze światowej opowieści o miłości... ja osobiście tego nie czułam.

Pasternak wykreował wielu bohaterów, co nie dziwi zważywszy na wydarzenia toczące się w książce, niektórym z nich poświęcił dużo stron, ale i tak jestem zawiedziona. Myślę, że nie chodzi nawet o skomplikowaną sytuację osobistą pary kochanków, lecz o sposób ich kreacji. Żyją, kochają, tęsknią i cierpią, ale mam wrażenie jakby przez większość czasu czegoś brakowało. Może autor miał problem z pokazaniem siły miłości albo jego proza po prostu nie przypadła mi do gustu. A może los pojedynczych ludzi rozmywa się z powodu konfrontacji z nieubłaganym biegiem czasu?

Przyznam się, że miałam problem z zapamiętaniem nazwisk, a co za tym idzie umykały mi pewne fakty, zakończenie nie podobało mi się, jednak lekturę polecam. Przede wszystkim ze względu na tło historyczne, pokazana została rzeczywistość, gdy pojawia się nowy stary porządek, a ludzie...

zosia_bm | 2018-12-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 grudnia 2018

„Doktor Żywago” – Boris Pasternak
Do przeczytania tej książki dorosłam dopiero teraz. Pozycja trudna, pełna emocji, wymagająca skupienia i piękna.
Piękny literacki język, wiele opisów, pogłębionych przeżyć i uczuć bohaterów.
Autor opowiada o losie lekarza Jurija Żywago na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Rosji, od początku XX wieku, przez rewolucję październikową i wojnę domową aż do lat trzydziestych XX wieku. Bohaterzy to tytułowy doktor Żywago, jego żona Tosia , Lara, Misza i Nika Dudrow i wiele innych świetnie opisanych postaci. Ich życie przeplata się nawzajem oraz z tragiczną historią ich kraju. Historia ma wpływ na ich decyzje, a także niemożności ich podjęcia; na miejsca gdzie żyją i z kim żyją; na trudne doświadczenia życiowe i wybory.
Dzieło to otrzymało nagrodę Nobla w 1958, której autor nie odebrał w obawie przed represjami
w ZSRR. Po wielu latach trafiła do rąk syna autora. W Polsce powieść opublikowano dopiero
w 1990roku.
Polecam.

"Bo porządku rzeczy się nie zwalczy,
Droga już ku swemu fatum bieży.
Jestem sam - dookoła pełno fałszu.
To nie takie proste - życie przeżyć."

Jeszcze tak rok temu nie wzięłabym do ręki tej książki. Nie poradziłabym z nią sobie. Jest trudna, wymagająca czasu, skupienia i cierpliwości. Na pewno nie nadaje się do czytania w komunikacji miejskiej lub jako powieść przygodowa z wartką akcją czy romans z wojną w tle. Wypożyczyłam ją po obejrzeniu ekranizacji (2002, Giacomo Campiotti, z Hansem Mathesonem i Keirą Knightley) i choć znałam fabułę czytało mi się ją dobrze. Zwłaszcza, że pojawia się niej natłok postaci, które czasami są mało istotne, nie są barwne i tak naprawdę pojawiają się niepotrzebnie lekko burząc i zaśmiecając akcję. A wiedząc już mniej-więcej kto jest kim nie gubiłam się w tym wszystkim. Zresztą sama ekranizacja w końcowej fazie naprawdę mocno odbiega od oryginału, więc na zakończenie miałam miłą niespodziankę. Pojawią się też często przytłaczające opisy - miałam wtedy...

Monka | 2017-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2017

... piękna, wyjątkowa i urzekająca książka ... Doktor Żywago to powieść, którą można pokochać od pierwszych przeczytanych zdań ... jest arcydziełem literatury światowej, docenionym przez ekspertów, ale nade wszystko jest powieścią, która porusza do głębi przeciętnego czytelnika ... w sposób niezwykle realistyczny przedstawia historię indywidualnego oraz zbiorowego bohatera na tle ważnych, przełomowych wydarzeń dla danego narodu ... dodatkowo jest jedną z najpiękniejszych historii miłosnych opisanych na kartach literatury ... główny bohater - Jurij Żywago to człowiek honoru, lekarz, poeta, osoba niezwykle wrażliwa i empatyczna, oddana własnej rodzinie i pasji ... jest on świadkiem bardzo dramatycznych wydarzeń dla swojego narodu - pierwsza wojna światowa, rewolucja lutowa i październikowa, wojna domowa ... w 1914 roku po tego młodego myśliciela upomina się armia, zostaje on zmobilizowany i jako lekarz wojskowy trafia na front ... musi pozostawić w domu swoją ukochaną żonę i małego...

itysiek_reads | 2015-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Doceniam każdą literaturę, która zalicza się do pewnego kanonu lektur, które trzeba znać. Jako studentka filologii rosyjskiej, doceniam tym bardziej rosyjskich pisarzy. Tę powieść czytałam jednak trochę na siłę, przynajmniej początkowo. Wielość wątków była przytłaczająca, biorąc pod uwagę wszelkie nazwy własne, czyli imię, otczestwo i nazwisko... Jednak w miarę "klarowania się" sytuacji w książce, zyskiwała ona w moich oczach. Zawsze uniwersalny temat wojny i rewolucji, pokazany ze strony mieszkańców, którzy musieli uciekać, tułać się bądź wbrew swej woli wstępować w szeregi walczących żołnierzy. Pasternak kreuje bohaterów, którzy oprócz krótkich przebłysków szczęścia i radości niestety nie mogą zaznać ich na dłużej. Los każdego z bohaterów jest na swój sposób tragiczny... Polecam przeczytać, poznać mentalność innej narodowości tamtych czasów i zastanowić się, jak dobrze żyć w czasach względnego pokoju i w pobliżu rodziny.

Renax | 2018-09-22
Przeczytana: 20 września 2018

Książka słusznie została uhonorowana Nagrodą Nobla, ale jej historia, to zmuszenie Pasternaka do rezygnacji z jej odebrania to jakby dopełnienie myśli powieści..... Słowo ciałem się stało.... Pasternak napisał powieść o tym, że rewolucja bolszewicka zniszczyła inteligencję i indywidualizm w Rosji, że zniszczyła szlachetność, że wyrugowała ją chamstwem, przemocą, spalonymi wioskami i zwycięstwem gadzin pokroju Komarowskiego. Zakończenie powieści to wiersze Żywagi, które ukazują w pełni jego wrażliwość na świat i przeczucie klęski.

Wspaniałe są fragmenty w powieści, które pokazują chwile głębokich uczuć postaci. Uczucia nie zostały opowiedziane, jak byłoby najprościej, ale pokazane w monologu, w urywkach zdań, w słowach wypływających z duszy. To wybitna epika!
Początek powieści jest taką mozaiką. Jakieś pojedyncze epizody, które dopiero z oddalenia epickiego układają się we wzór. Dopiero z oddalenia epickiego widzimy to całe bogactwo życia klasy społecznej, w jakiej żył Żywago i...

Jeżynka | 2017-09-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 25 września 2017

W biografii Swietłany Alliłujewej "Córka Stalina" którą czytałam kilka tygodni temu wielokrotnie pada nazwisko Borysa Pasternaka - poety i prozaika którego twórczość była niezwykle ceniona wśród emigrantów rosyjskich rzuconych w różne zakątki świata. Sam autor w swoim kraju był "na cenzurowanym" gdyż jego twórczość, zwłaszcza nagrodzony Literacką Nagrodą Nobla w 1958 roku "Doktor Żywago", uznawana była za antyradziecką. Naciski polityczne sprawiły że odmówił przyjęcia tej nagrody ale gest ten sprawił iż "Doktor Żywago" stał się książką jeszcze bardziej popularną o której ekranizację szybko pokusił się Hollywood (niezapomniana tytułowa rola Omara Shafira).

Do lektury zasiadłam więc pełna nadziei na niezapomniane wrażenia. "Doktor Żywago" to z pozoru historia miłosnego trójkąta gdzie tytułowy bohater- lekarz o duszy poety - miota się między miłością (i poczuciem obowiązku) w stosunku do żony Toni a namiętnością i żywym uczuciem do Lary której wyidealizowany obraz nosił w swoim...

To nie jest opowieść o miłości. To nie jest opowieść o rewolucji. To opowieść o fatum, o sile przeznaczenia, o splątanych losach, o wspólnych początkach i samotnych końcach.
Piękna. Niektóre zdania były same w sobie czystą poezją w tej prozie. Ponadczasowa. Aktualna w czasach Pasternaka, teraz jak i 100 lat wcześniej. Bo ludzie nigdy się nie zmieniają.

Leeloo_Dallas | 2014-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2014

To historia losów doktora Jurija Żywago na tle wydarzeń rewolucji 1905 roku i Rewolucji Październikowej. Książka bardzo dobrze opisuje zmiany, jakie nastąpiły w jego życiu w trakcie rewolucji. I nie chodzi tu tylko o pogarszające się warunki życia ale o podejście do samego przewrotu: od fascynacji do całkowitego odrzucenia. Doktor Żywago z człowieka kochającego życie i ludzi, pałającego zapałem do pracy zmienił się w ludzki wrak. Rewolucja odebrała mu dom, rodzinę i miłość jego życia. Zmusiła do udawania że jest kimś, kim na prawdę nie był, że myśli to, czego wcale nie myśli.
Książka nie jest łatwa w czytaniu i wymaga uwagi oraz ostrożności, ponieważ znajduje się w niej całe mnóstwo wątków i postaci. Jednak nie mogłam się od niej oderwać. Zaczarował mnie wspaniale oddany klimat Moskwy i północnej Rosji ale przede wszystkim sylwetka doktora Żywago. Podobał mi się również wątek miłosny między doktorem i Larą.
Polecam, to książka która trzeba przeczytać.

robofree | 2016-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2016

"Doktor Żywago" to tragiczne losy ludzi, żyjących w dobie zawieruchy rewolucyjnej. W Rosji upada stara władza, toczą się jeszcze walki między wojskami białej carskiej Rosji a czerwonymi. Carat tak znienawidzony przez większą część ówczesnej społeczności, traci grunt pod nogami. Pojawiają się nowe rewolucyjne idee. Marksizm z całą bezwzględnością ukazał braki i obłudę wcześniejszej władzy - caratu. Jednak nowa czerwona władza, w której pokładano tak wielkie nadzieje, głosiła tylko puste hasła i frazesy, nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ówczesna codzienność to ciągły strach, gdzie przemoc i terror są na porządku dziennym a śmierć jest usankcjonowana i tolerowana dla dobra rodzącego się nowego tworu państwowego. Jednostka niekiedy musi zostać poświęcona dla sprawy ogółu. Na tle tak burzliwych historycznych wydarzeń, rozwija się uczucie między Larysą a Żywago. Jest to miłość tragiczna, kształtująca się w dobie kryzysu moralnego. W Rosji zachodzą diametralne zmiany -...