Doktor Żywago

Okładka książki Doktor Żywago Borys Pasternak
Okładka książki Doktor Żywago
Borys Pasternak Wydawnictwo: Muza Ekranizacje: Doktor Żywago (1965) Seria: Galeria literatura piękna
Galeria
Ewa Rojewska-Olejarczuk
Ekranizacje:
Doktor Żywago (1965)
powieść rosyjska literatura rosyjska noblista Nagroda Nobla

Okładka książki Budzi się Łódź… Obrazy miasta w literaturze do 1939 roku. Antologia Abramele, Antek z Bałut, Szalom Asz, Zygmunt Bartkiewicz, Fred Belin, Mojsze Berszling, Zofia Błaszczykówna, Helena Boguszewska, Zygmunt Ból, Mieczysław Braun, Władysław Broniewski, Tomasz Cieślak, Józef Czapski, Jan Czata, Czułek, Daktyl, Józef Długołęcki, Wiktor Dłużniewski, Alfred Döblin, Konstanty Dobrzyński, Tadeusz Fangrat, Oskar Flatt, Marian Gawalewicz, Mordechai Mendel Gelbart, Artur Glisczyński, Eugenia Hołyszewska, Gustawa Jarecka, Mieczysław Jastrun, Józef Jeremski, Icchok Kacenelson, Adolf Kargel, Antoni Kasprowicz, K. Kosaro, Lucjan Kościelecki, Wincenty Kosiakiewicz, Aleksander Kraśniański, Philipp Kreutz, Kuzmicz, Stanisław Łapiński, Kazimierz Laskowski, Richard Lawin, Fritz Löhner-Beda, Malkiel Lusternik, Waleria Marrene-Morzkowska, Stanisław Martynowski, Meteor, Hirsz Milawski, Wujek Mitia, Hanna Mortkowicz-Olczakowa, Jerzy Nałęcz, Perec Opoczyński, Hanna Ożogowska, Borys Pasternak, Władysław Pawlak, Tadeusz Peiper, Marian Piechal, Pierrot, Krystyna Pietrych, Józef Piłsudski, Maria Przedborska, Izrael Rabon, Stanisław Rachalewski, Bruno Raymond, Władysław Stanisław Reymont, Joseph Roth, Władysław Rowiński, Hanna Rudawcowa, Lucjan Rudnicki, Aleksy Rżewski, Izrael Jehoszua Singer, Skaz, Kazimierz Sowiński, Wilfried Spectator, Julian Starski, Halina Stawarska, Ludwik Stolarzewicz, Andrzej Strug, Anna Świrszczyńska, Lucjan Szenwald, Berta Teplitzka, Iwan Timkowskij-Kostin, Grzegorz Timofiejew, Adolf Toruńczyk, Władimir Trofimow, Irena Tuwim, Julian Tuwim, Witold Wandurski, Julian Will, Zofia Wojnarowska, Jan Wolny, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, M.W. udnicki, E. von Ludwig
Budzi się Łódź... Abramele, Antek z B...
Okładka książki Listy. Cwietajewa, Rilke, Pasternak Marina Cwietajewa, Borys Pasternak, Rainer Maria Rilke
Listy. Cwietaj... Marina Cwietajewa, ...
Okładka książki Na całe życie. Listy 1910–1954 Olga Frejdenberg, Borys Pasternak
Na całe życie.... Olga Frejdenberg, B...

Doktor Żywago – wielki romans na tle jeszcze większej zawieruchy historycznej w Rosji w I połowie XX wieku. Towarzyszymy bohaterom w czasach wybuchu rewolucji w 1905 roku, potem I wojny światowej, rewolucji 1917 roku i wojny domowej między białymi i czerwonymi w latach kolejnych.
Bohatera powieści poznajemy na początki XX wieku gdy jako młody chłopiec uczestniczy w pogrzebie matki, a w niedługim czasie potem trafia na wychowanie do Moskwy do domu krewnych – elit intelektualnych ówczesnego społeczeństwa. Równolegle poznajemy pozostałe główne postaci, których losy będą przepalać się wielokrotnie na kretach powieści -m.in. Tonię, córkę profesorostwa i późniejszą zonę Jurija Żywagi, Larę – przybyłą z matka do stolicy po utracie majątku i Antipowa – syna robotnika, późniejszego męża Lary.
W pierwszej części powieści Pasternak przedstawia przede wszystkim portret społeczno – obyczajowy Moskwy. Losy bohaterów i licznych postaci drugoplanowych budują kompletny obraz społeczeństwa rosyjskiego, precyzyjniej moskiewskiego -podziałów, poczucia niesprawiedliwości i wyzysku -podwalin dla kolejnych zrywów rewolucyjnych. Mnogość postaci i nazwisk była dla mnie jednak męcząca – gubiłam się kto jest kim i w jakim kontekście pojawiał się już wcześniej.
Część druga (choć nie wyróżniona formalnie przez autora) to obraz zamętu wywołanego wojną i dążeniem zaprowadzenia rewolucji. Przejmująco i bardzo dosadnie autor przedstawia bezsens i chaos który ogarnął kraj na skutek wojny domowej. Bratobójcze walki „białych” i „czerwonych” – prowadzone często zupełnie wbrew oczekiwaniom i przekonaniom mieszkańców terenów , na których się one toczyły i bez planu a za to z narastającą bezwzględnością i okrucieństwem z obu stron. Siłowe wcielenia do band partyzanckich, spiski wewnętrzne, okrucieństwo to główne cechy opisywanej przez Pasternaka rewolucji. Nie ma tu wzniosłych ideałów, a jeśli nawet ktoś je głosi, to środki prowadzące do ich osiągniecia nie są usprawiedliwione. Pokazanie konsekwencji społecznych – odczuwanych przez tzw. zwykłych ludzi, w imię dobra których ta rewolucja jest wzniecana przesądza o sile i wartości powieści. A watek romansowy Juria i Lary – tragizm wyborów jednostek, rozpad więzów rodzinnych, to taka literacka i obyczajowa paralela dramatów i rozpadu więzów społecznych w obliczu zawieruchy rewolucyjnej.

Piękny romans na tle historii Rosji, polecam :)

Piękny romans na tle historii Rosji, polecam :)

Bardzo lubię literaturę rosyjską i nigdy tego nie ukrywałem, tym bardziej dziś. Wciąż uważam, że jeżeli chodzi o powieść taką klasyczną prozę wieku XIX i początek wieku XX to Rosjanie są lepsi w tej materii od Polaków. Jednak pewien mój polski znajomy, konserwatysta (zresztą ja też jestem konserwatystą) stwierdził, że gówno wiem i powinienem się zainteresować także tą mniej znaną polską prozą (ale za to znanych autorów) z tamtego czasu i "będę śpiewał inaczej". Jest starszy ode mnie, wiem, że się gość zna więc w swoim czasie wezmę od niego listę.
Do rzeczy.
O "Doktorze Żywago" słyszałem sporo, kojarzyłem fragmenty filmu na podstawie tej książki (film A. D. 1965) i tak mniej więcej wiedziałem na co się szykować.
Przeczytałem w końcu tę "cegłę" i myślę, że było warto. Piszę trochę tak bez większych emocji, ponieważ jestem przyzwyczajony do stylu pisania Tołstoja i Dostojewskiego i tych dwóch ostatnich autorów o wiele lżej mi się czytało (chodzi o styl pisania) niż po raz pierwszy Pasternaka. Po prostu B. Pasternak to inny człowiek i inaczej pisze. Tyle.
Wskazówka od razu. Radzę czytać "Doktora Żywago" ciągiem, nie robić jakichś większych przerw typu dwa tygodnie, bo potem ciężko się odnaleźć w wątkach. Może ktoś nie ma z tym problemu, ale właśnie ja tak miałem. W książce tej są spore przeskoki czasu i autor robi to dość gwałtownie, takie cięcia ostre. Pojawiają nowi bohaterowie, którzy nie mają wiele wspólnego z wątkiem ostatnim, później dopiero się to gdzieś łączy. Dlatego też zalecam ciąg w czytaniu.
Tematyka: Zbliżająca się rewolta październikowa A. D. 1917, "biali", "czerwoni", śmiertelni wrogowie ideologiczni. Książka się zaczyna od pogrzebu, doktor jest jeszcze dzieckiem i tak zaczyna się powieść. Ramy czasowe to koniec wieku XIX, a kończy się jakoś chyba koniec lat 50 XX wieku, ale to tylko kilka stron na końcu. Większość tovkrótki czas przed rewoltą, sama rewolta i trochę po. Generalnie klasyczna powieść z bohaterami, którzy żyli w tamtym czasie. Ktoś kto lubi tego typu tematykę to na pewno się w tym odnajdzie, dlatego właśnie po tę książkę sięgnąłem.
Podobało mi się w miarę, styl pisania Pasternaka nie jest jakiś tam zły, ale czytało mi się inne książki o tych treściach lepiej napisane.
P. S. Ciekawostką jest to, że po powieści, na końcu książki są wiersze doktora i jest tego sporo. Przeczytałem, ale się wymęczyłem, nigdy nie lubiłem poezji. Myślę jednak, że ktoś kto jest bardziej wrażliwy i wie "o co kaman" w poezji będzie potrafił docenić lub wręcz odwrotnie.
Generalnie polecam tę książkę B. Pasternaka.

Arcydzieło literatury rosyjskiej oraz jedna z najlepszych książek romantycznych.

Nasłuchałam się tylu pozytywnych opinii, że nabrałam na nią ochoty. Jeszcze temat interesujący. Mnogość postaci, język, wielka miłość, która, dla mnie, wydawała się mała, przegadana. Książka mnie przerosła. Po ponad 10 latach spróbowałam ponownie, ale nadal pozycja nie dla mnie.

Wspaniały przykład rosyjskiej literatury antyustrojowej.

Nie dość, że autor rozprawia się z bolszewizmem i generalnie szaleństwem wojny/rewolucji w sposób co najmniej zadowalający, to dodatkowo funduje nam świetnie napisaną i niezwykle absorbującą powieść obyczajową.

"Doktor Żywago" posiada niemal wszystkie cechy dzieła wybitnego.

Wspaniały przykład rosyjskiej literatury antyustrojowej.

"Doktor Żywago" posiada niemal wszystkie cechy dzieła wybitnego.

Zbierałam się do tej książki kilkanaście lat i utknęłam przy niej na długo. Trudna literatura wymagająca znajomości ówczesnej sytuacji politycznej w Rosji.

Co za udręka! Jakaż żmudna czytanina – przez tę ciężarną mowę, plątaninę sylwetek, monotonną intrygę! Przeczytałem kilkaset pierwszych stron, ale dobrnąć do końca nie jestem w stanie. Przepraszam. Nie lubię zostawiać niedokończonych spraw, ale każda kolejna strona jawi mi się jako żłob i jako że mogę pozwolić sobie na ten komfort odmawiania rzeczy, na które nie mam ochoty, postanawiam z niego skorzystać. Wpakowałem się przez tę książkę w tarapaty, bo mam ją przetrzymaną już prawie tydzień, ale nawet perspektywa narastającej kary pieniężnej nie jest w stanie zmobilizować mnie do ruszenia tej ciemięgi. Och, jakaż ta książka jest niezgrabna. Poza rozważaniami o Ewangelii (jedynymi, które jakkolwiek mnie pochłonęły) – udręka.

Zawiodłem się tą książką. Nie miałem wielkiej styczności z literaturą rosyjską, ale jedną z pierwszych była "Wojna i pokój", którą byłem zachwycony. Niestety "Doktor Żywago", jest nudny. Gubiłem się w wielu wątkach. Wydaję mi się, że jest to książka dla koneserów ( tylko nie wiem czego, pewnie zwycięzców Nobla),albo najzwyczajniej w świecie mnie przerosła.

Z trudem przebrnąłem. Urywające sie wątki, nagromadzenie nieczytelnych lub irytujących postaci.
Najwyżej kilka ciekawych myśli, zatopionych w morzu nudy i patosu.

Najwyżej kilka ciekawych myśli, zatopionych w morzu nudy i patosu.

• Literatura rosyjska
  • Klasyka