Legenda Tysiąca Byków

Yaşar Kemal Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Bin Boǧalar Efsanesi
Wojciech Hensel
Państwowy Instytut Wydawniczy
Turcja Anatolia Jorukowie nomadzi koczownicy literatura kurdyjska literatura turecka
Bin Boǧalar Efsanesi
literatura piękna
Wojciech Hensel
Współczesna Proza Światowa

Poruszająca powieść o poszukiwaniu przez wymierający lud koczowniczy własnego miejsca w świecie i zderzenia się z okrucieństwem współczesnych realiów.

Z tureckich pisarzy poznałem do tej pory tylko Pamuka. Zachęcony, wybrałem innego autora. Nie zawiodłem się. Pięknie napisana baśń o procesie upadku plemienia Joruków. Ale to także analiza (niezbyt pochlebna) współczesnej, miejskiej cywlizacji odrzucającej honor, prostotę, dobroć. Wspaniała proza.

• Literatura turecka
  • Turcja