Antarktyda, polarnictwo, reportaż
hunter

Z portu gdyńskiego przez morza i oceany wiodła trasa statku „Michaił Kalinin”, którego celem było wybrzeże Białego Lądu. Antarktyda, ów pełen zagadek Szósty Kontynent, do dziś kryje w sobie niejedną tajemnicę i jest próbą sił dla badaczy polarnych. O historii Antarktydy, o zmaganiach człowieka z podbiegunową przyrodą, o budowie stacji polarnych, wreszcie o „gospodarzach” Białego Lądu,...

O historii Antarktydy, o zmaganiach człowieka z podbiegunową przyrodą, o budowie stacji polarnych, wreszcie o „gospodarzach” Białego Lądu, pingwinach – o tym wszystkim i wielu innych sprawach opowiada para znanych pisarzy–polarników.

źródło opisu: Iskry, 1967

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

książek: 2073
onika | 2012-05-24

Świetnie napisana książka - bardzo podobało mi się, że całą podróż można było obejrzeć i z perspektywy pani Aliny i pana Czesława.

książek: 1990
Renax | 2014-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2014

Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o tę książkę. Antarktyda pojawiła się dopiero po połowie opowieści, było dużo ozdobników, dygresji na temat odkrywców Szóstego Kontynentu, opisu rejsu itd. Brakowało mi prostoty opowieści Amundsena. Ale autorzy w piękny sposób opisali zwyczaje pingwinów, co w moich oczach sprawiło, że nie żałowałam lektury.

Lavon | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

Świetna książka, czyta się ją jednym tchem. Przez chwilę poczułam się jakbym sama tam była. Wydaje mi się, że w dzisiejszych czasach trochę zapomniane są książki Centkiewiczów, a szkoda, bo warto po nie sięgnąć. Lecę do biblioteki po następne! :)

Grzanka | 2015-06-21

Bardziej relacja z osobistej podróży niż opowieść o Antarktydzie jako takiej. Na tle innych książek Centkiewiczów wypada troszkę gorzej.

KolorowyMotyl | 2016-10-26
Krzysiek | 2015-09-11