Dolina Issy

Okładka książki Dolina Issy
Czesław Miłosz Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Dzieła zebrane Czesława Miłosza literatura piękna
308 str. 5 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dzieła zebrane Czesława Miłosza
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2000-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
308
Czas czytania
5 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8308030556
Tagi:
Dolina Issy Czesław Miłosz
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
781
19

Na półkach: , ,

Nie jest, to książka którą się tylko czyta. To powieść, którą się równie mocno czuje. Gdzieś w głębinach duszy. (Szczerze powiedziawszy jest to bardzo osobista opinia, ale tak jest jak ma się podobne odczucia w doświadczaniu świata, zwłaszcza przyrody). Odwołuje się do pewnych ukrytych, albo uśpionych, instynktów aby wciągnąć w pewien świat. Który, w powieści jest i częściowo przywoływany z odległej przeszłości, ale i częściowo stworzony.
Przypomina świat legendarny, mityczny. Są w nim bowiem demony rodem z ludowych podań, wywołane człowieczymi grzechami. Czy prawdziwe? Narrator nie odpowiada, ważne dlań że ludzie w nie wierzyli. Więc dla bohaterów, są realne. Jest nieprawdopodobnie piękna przyroda, która nadaje rytm , życiu bohaterów jak i wydarzeniom opisywanym w powieści. To na jej tle odbywają się dramaty, romanse, nawet bluźnierstwo. Jednak to właśnie ona jest najważniejsze, a opisywane zdarzenia pojawiają się i są opisywane jako epizody na stale obecnej przyrodzie, jakby były zależne od jej zmian, cykliczności. Wymusza, pewne zachowania, reakcje ludzi, a właśnie wtedy kiedy oddają mniej lub bardziej stałym czynnością dowiadujemy się o ich losach.
I jest równie powtarzalny świat religii.
Jednak, co pewien czas, do tego sielsko- cyklicznego świata wkrada się linearność. Historia. Coś Nowego. Tworzą się rysy. Jedna z najlepszych scen, to ta w której wspomniana jest nazwa Żelaznych Wilków. Jest także , bardzo krótka wycieczka w przyszłość do II wojny światowej. A także, drobne epizody, wspomnienia- w całej powieści. Najczęściej dotyczące, rodziny gł. bohatera. To napięcie pomiędzy przenikającymi się rzeczywistościami, równocześnie istniejącym jednak realnymi, tworzy specyficzny klimat powieści. Zapowiadający jakiś koniec. Tak jak otwarte, prawie oniryczne zakończenie.
Bowiem, litewska wieś, dworek i lasy jest to świat dawno już utracony, który przetrwał tylko we zniekształconych, ale pięknych wspomnieniach. Właśnie niemalże mitycznych, albo zbliżonych do legendy.O dzieciństwie, końcu i początku. Ale także do czasów, z których trzeba było wyjść i razem, , z obecną w końcu matką, wyruszyć z domu dziadków.
Powieść, napisana jest poetyckim intensywnym językiem. Najlepsza, w opisach dzikiej natury. Wtedy właśnie ją czujemy. Równie mocno wciągają perypetie mieszkańców wioski, przedstawione z humorem i lekkością, które to często wzorowane są na wieść gminną, plotkę. Jakby sam narrator nie miał pewności, co do fragmentów przedstawianej przez niego rzeczywistości. Wzmacniają to uczucie delikatne, ale mocno zaznaczone, wspomniane, wątki rodem z demonologii ludowej.
Jeden z nich , ten z diabłem ,pozwala nam lepiej spojrzeć w pogmatwaną przeszłość leśniczego, którą owa istota mu wypomina. Jest to ciekawe zagranie ze strony autora, nie wiemy czy diabeł jest realny, ale kompozycyjnie powieść na tym wiele zyskała.Tym bardziej, jeśli przypomnimy sobie kulturową rolę diabła oskarżyciela, a nie tylko kusiciela.
Może nie każdego przyciągnie ta powieść, co rozumiem, ale tym którzy zechcą podjąć się jej lektury polecam.

Nie jest, to książka którą się tylko czyta. To powieść, którą się równie mocno czuje. Gdzieś w głębinach duszy. (Szczerze powiedziawszy jest to bardzo osobista opinia, ale tak jest jak ma się podobne odczucia w doświadczaniu świata, zwłaszcza przyrody). Odwołuje się do pewnych ukrytych, albo uśpionych, instynktów aby wciągnąć w pewien świat. Który, w powieści jest i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 921
  • Chcę przeczytać
    1 463
  • Posiadam
    446
  • Ulubione
    67
  • Teraz czytam
    49
  • Literatura polska
    37
  • Nobliści
    23
  • Literatura polska
    22
  • Klasyka
    17
  • Chcę w prezencie
    15

Cytaty

Więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Czesław Miłosz Dolina Issy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także