Osada pocztyliońska

Tłumaczenie: Seweryn Pollak
Seria: Nike
Wydawnictwo: Czytelnik
Izbrannoje

Wybór opowiadań Andrieja Płatonowa, rosyjskiego pisarza, dramaturga i eseisty, uznanego za "wroga ludu" przez samego Stalina. Na zbiór składają się teksty poświęcone dzieciństwu autora (tytułowa "Osada pocztyliońska"), utwory o tematyce historycznej ("Epifańskie śluzy") oraz współczesnej ("Miasto Gradow", "Człowiek - istota nieznana"). Całość poprzedzona została krótkim wstępem jednego z tłumaczy zamieszczonych w tomie tekstów - Rene Śliwowskiego, który przybliża polskiemu czytelnikowi tego nieco zapomnianego w momencie wydania książki twórcę.

źródło opisu: Czytelnik, 1968

źródło okładki: Zdjęcie autorskie