rozwiń zwiń

Portret Marcina Blaskowitza

Okładka książki Portret Marcina Blaskowitza
Ladislav Fuks Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
134 str. 2 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Obraz Martina Blaskowitze
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
134
Czas czytania
2 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
830701543X
Tłumacz:
Edward Madany
Tagi:
powieść czeska
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Moje zrcadlo a co bylo za zrcadlem Ladislav Fuks, Jiří Tušl
Ocena 6,0
Moje zrcadlo a... Ladislav Fuks, Jiří...
Okładka książki Literatura na świecie nr 8-9/1985 (169-170) Anna Achmatowa, Samuel Beckett, Alain Bosquet, Carlos Castaneda, Władysław Chodasiewicz, Živko Čingo, Jacques Crickillon, Pierre Emmanuel, Ladislav Fuks, Allen Ginsberg, Jakub M. Godzimirski, Árpád Göncz, František Halas, Vladimír Holan, Nicolae Iliescu, Philippe Jaccottet, Vladimir Jankelevitch, Kazimierz Jurczak, Ireneusz Kania, Danilo Kiš, Michał Kłobukowski, Ion Bogdan Lefter, Malcolm Lowry, Henri Michaux, Petr Mikeš, Edgar Morin, Vladimir Nabokov, José Emilio Pacheco, Octavio Paz, Carlos Pellicer, Joanna Pomorska, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jaime Sabines, Wacław Sadkowski, Jacek Salij OP, Hanibal Stănciulescu, Barbara L. Surowska, Lew Szestow, Fulvio Tomizza, Jan M. Urbaniak, Boris Vian, Xavier Villaurrutia, Maxie Wander, William Butler Yeats
Ocena 9,0
Literatura na ... Anna Achmatowa, Sam...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
137
72

Na półkach:

Drugie moje spotkanie z Fuksem, tym razem mniej przyjemne niż w przypadku "Śledztwo prowadzi...". Jak dla mnie książkę kładzie przede wszystkim narracja. Przekaz historii w formie dialogu obdarł ją z emocji. Bohater nakreśla nam tytułowy portret Marcina, a przy okazji non stop zmienia temat, wtrąca niezwiązane z nim uwagi, miesza teraźniejszość z przeszłością. Na prawdę trudno mi było się skupić, nawet przy najbardziej wstrząsających fragmentach. Dużo by jednak pomogło gdyby cała powieść tyczyła się wydarzeń po kolei i opowiadał ją sam pisarz, a nie narrator popijający wino na poddaszu.
Węszę oczywiście wątki autobiograficzne, dlatego też ta opowieść jest tak "zwyczajna" bo napisało ją życie. Prócz kilku scen, Fuks po prostu mówi o najnormalniejszej na świecie przyjaźni. Postaci nie mają więc wielkich przygód, nie spotykają na swej drodze jakichś niecodziennych osobowości, nie różnią się za bardzo od nas- spokojnych ludzi. Jedyne co bardzo narusza tą zwyczajność to wybuch wojny, a i tą, gdyby mogli, zignorowaliby bez żalu.
Autor zadaje kilka pytań dotyczących winy, obowiązku, odpowiedzialności... Odpowiedzi albo są dość oczywiste, albo wcale ich nie ma. Niemniej nie są one tak oryginalne, by zmusiły mnie do dłuższej refleksji. Czasami nawet wydały mi się zbyt proste. Wątek Potockiego za bardzo kontrastuje z opowieścią o Marcinie, miałem cichą nadzieję że te znajdą wspólną puentę, ale jednak Fuks starał się po prostu wziąć na warsztat dwa różne tematy związane z wojną i jej następstwami. Nie do końca mnie to przekonało, tak jak zresztą sama przemiana słuchacza, który pod wpływem historii zdaje się podchodzić coraz bardziej krytycznie wobec własnej osoby.
Nie mówię że książka jest zła, bo to bardzo osobiste rozliczenie autora z własnym dzieciństwem. Tylko środki jakimi operował zagwarantowały wiele powtórzeń, za dużo chaosu i ogólny zawód. Ale przeczytać zawsze warto, jest tutaj kilka świetnych fragmentów (dialog z obrazem na końcu) i ciekawych wstawek historycznych.

Drugie moje spotkanie z Fuksem, tym razem mniej przyjemne niż w przypadku "Śledztwo prowadzi...". Jak dla mnie książkę kładzie przede wszystkim narracja. Przekaz historii w formie dialogu obdarł ją z emocji. Bohater nakreśla nam tytułowy portret Marcina, a przy okazji non stop zmienia temat, wtrąca niezwiązane z nim uwagi, miesza teraźniejszość z przeszłością. Na prawdę...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    21
  • Chcę przeczytać
    12
  • Posiadam
    3
  • Ulubione
    1
  • Żydzi
    1
  • Literatura światowa 1945-1980
    1
  • Literatura czeska, słowacka
    1
  • Wyzwanie 2012
    1
  • Literatura czeska
    1
  • Kącik czechofila
    1

Cytaty

Więcej
Ladislav Fuks Portret Marcina Blaskowitza Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także