Coś pożyczonego

Tłumaczenie: Anna Gralak
Cykl: Coś pożyczonego (tom 1)
Wydawnictwo: Otwarte
Something Borrowed
978-83-7515-085-8
romans, miłość, zdrada, ciąża
gall21

Co myślicie o dziewczynie, która idzie do łóżka z narzeczonym najlepszej przyjaciółki? Czy granica między tym, co dobre i złe, naprawdę jest wyraźna? Rachel uważa się za racjonalistkę, która w każdej sytuacji postępuje właściwie. W przeciwieństwie do jej przebojowej przyjaciółki Darcy, nie zawsze lojalnej. Jedna noc sprawia, że role się odwracają. Po przyjęciu z okazji swoich trzydziestych urodzin Rachel budzi się u boku narzeczonego Darcy. Początkowo chce jak najszybciej zapomnieć o całej sprawie, ale zakochuje się i brnie w kłopoty. Tymczasem data ślubu Darcy i Deksa jest coraz bliższa...

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Wioleta Sadowska | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

"I podobnie jak w przypadku ulubionego filmu, niezmienność przyjaciółki jest tym, co lubisz w niej najbardziej".

Od dawna już żadna książka nie wyzwoliła we mnie tyle dylematów natury moralnej, jak "Coś pożyczonego". W zasadzie, do tej pory zastanawiam się, jak sama postąpiłabym, gdybym znalazła się na miejscu głównej bohaterki. Wydawałoby się nawet, że ta banalna historia skończy się dla mnie wraz z przeczytaniem ostatniej strony książki. A jednak, tylko tak mi się wydawało, gdyż moje myśli cały czas uciekają do wartości przyjaźni w naszym życiu i jej różnorodnych odcieni.

Emily Giffin to amerykańska autorka, która ukończyła Uniwersytet Virginia i rozpoczęła pracę w kancelarii adwokackiej na Manhattanie. Po jakimś czasie, gdy wyjechała do Londynu rzuciła jednak karierę i poświęciła się pisaniu. Autorka mieszka obecnie w Atlancie z mężem i trójką dzieci. "Coś pożyczonego" to jej debiut, który został wydany w 2004 r.

Darcy i Rachel to przyjaciółki niemal od zawsze, które...

Grażyna | 2010-08-08
Przeczytana: 06 lipca 2010

Książkę oceniłam na bardzo dobrą - na wakacje poprostu idealna lektura, nie bardzo jednak mogę ją zrecenzować, bo należałoby opisać i zdradzić treść, lepiej przeczytać samemu.
Typowo amerykańska książka, problem wierności i zdrady, miłości i przyjazni.
Zachęcam, bo uważam, że jej kontynuacja jest nawet lepsza, co przecież nie zawsze się zdarza.

Modliszeg | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 marca 2015

"Piosenki i zapachy przenoszą człowieka w czasie bardziej niż cokolwiek innego. To zadziwiające, ile można sobie przypomnieć dzięki kilku dźwiękom albo odrobinie zapachu unoszącego się w pokoju. Piosence, na którą wtedy nie zwracało się uwagi, i miejscu, którego woń była kiedyś ledwo wyczuwalna"

Rachel i Darcy przyjaźnią się od lat. Darcy odznacza pewność siebie, nieskazitelna uroda i stanowczość w dążeniu do celu. Rachel jest jej przeciwieństwem. Nie wierzy w swoje siły, urodę. Jest uczciwa oraz pracowita.
W 30 urodziny Rachel, kobieta angażuje się w romans z narzeczonym swojej przyjaciółki.

Piękna książka o wrażliwym temacie. Udowadnia nam, jak w jednym momencie nasz świat może stać się skomplikowany. Jak szybko, jednym czynem możemy stracić bliskie nam osoby. Ta powieść jest mieszaniną różnych uczuć. Miłości, gniewu, samotności, utraconych nadziei, wiary.

Rachel musiała wybrać pomiędzy miłością, a przyjaźnią. Bohaterka znalazła się w trudnej sytuacji balansując pomiędzy...

lacerta | 2014-10-28
Na półkach: Przeczytane, Zekranizowane
Przeczytana: 28 października 2014

Jest to moje pierwsze spotkanie z Emily Giffin. Książka lekka tak samo jak styl autorki dzięki czemu czyta się dość szybko. Pani Giffin poruszyła dość emocjonujący temat - zdrady w miłości i przyjaźni. Sprawia to, że czytelnik wiąże się emocjonalnie z bohaterami - osobiście byłam ciekawa jak ta historia się zakończy.
Jednak w treści wciąż widzimy usprawiedliwienia Rachel, których (takie przynajmniej odniosłam wrażenia) celem było przeciągnięcie czytelnika na stronę tej bohaterki. Osobiście nie spodobała mi się ta stronniczość, a była ona ukazana również w postawie innych bohaterów. Trochę zniechęciło mnie to do książki.
Całość prezentuje się interesująco, więc chętnie sięgnę po drugą część.

Izabela Pycio | 2016-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2016

"Przeciwieństwem miłości nie jest nienawiść, lecz obojętność."

Spotkanie z książką zaliczam do bardzo udanych. Narracja mocno wciąga w świat powieści, ciekawie wplecione wątki, które nie tylko dostarczają radości śledzenia losów bohaterów, ale również w znacznym stopniu skłaniają do przemyśleń i refleksji. Wiarygodnie i wyraziście wykreowane postaci, z całą gamą wad i zalet, jednych natychmiast lubimy, sympatyzujemy z nimi, inni nas irytują, drażnią i denerwują, a niektórzy wywołują wręcz uczucie wrogości i niechęci. Dokładnie tak, jak powinno być, pełen koloryt ludzkich charakterów, przyjmowanych systemów wartości, zgodności z moralnymi wytycznymi. Fabuła niebanalna, interesująca, radość miesza się ze smutkiem, biel z czernią, miłość z wrogością, a zaufanie z kłamstwem.

Książkę czyta się szybko, zwinnie poruszamy się po kolejnych rozdziałach, niecierpliwie odwracamy strony, tak aby jak najszybciej dowiedzieć się, co czeka nas dalej, jakie niespodzianki, zwroty akcji i...

Katarzyna | 2016-07-31
Przeczytana: 29 lipca 2016

Jedno słowo.
DENERWUJĄCA.
Tak, idealnie opisuje tą książkę.
Denerwująca jest Rachel, że pozwala się tak traktować.
Denerwująca (bardzo) jest Darcy, że wszystko musi kręcić się wokół niej.
Denerwujący jest Dex, który waha się między szczęściem i miłością, a obowiązkiem.
Denerwujący jest Mason, bo po prostu jest.

Gdy doszło do zdrady, pytam się "Jak mogłaś zrobić to BBF?", ale później zrozumiałam. Zrozumiałam, że miłość, że przyjaźń między Rachel a Dex jest ogromna, że zasługują.

Denerwujący był fakt, że Rachel dawała czas, że nie chciała o tym rozmawiać.
Denerwująca była Darcy, wobec której sprawdza się idealnie "przyganiał kocioł garnkowi".

Nie wiem, jak przeczytam kolejną część.. ona jest o Darcy! A ja tej baby nienawidzę!

Sytuacja z zegarkiem? Komiczna :D

Polecam.:)

książek: 1909
foolosophy | 2010-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2010

Potrzebowałam lekkiego, troszkę ogłupiającego czytadła, które odrobinę pouczy, zmusi do zastanowienia oraz lekkością stylu nie wymaga ode mnie dużej ilości skupienia. „Coś pożyczonego” to strzał w dziesiątkę. Lekka, przyjemna, mocno amerykańska powieść, w której główna bohaterka – Rachel, boryka się z problemem wyboru albo miłości życia, albo przyjaźń z dzieciństwa. Nie wygrywa tutaj żadne hasło na temat przyjaźni ważniejszej od mężczyzny. Obie, i Darcy, i Rachel rywalizują ze sobą, chociaż ta druga nie jest tego świadoma. Zawsze najlepsza Darcy pierwszy raz z życiu spadnie z piedestału, strącona przez swoją najlepszą przyjaciółkę.

Problem, z jakim boryka się Rachel, jest tutaj tak przedstawiony, że sami możemy ocenić jej postępowanie. I chociaż tego występku nie można usprawiedliwić to jednak myśli dręczące Rachel oraz jej przeżycia osobiste związane z tą zdradą otwierają zupełnie inne spojrzenia na sprawę i chcąc, nie chcąc zaczynam jej współczuć. Trzeba wiedzieć, że Rachel nie...

Bursikowa | 2018-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Cały czas nie mogę podjąć decyzji odnośnie tego czy książka mi się podobała czy nie... Nie pamiętam czy kiedykolwiek byłam w takiej sytuacji. Zawsze wiem, bo albo jest super albo nie albo coś pomiędzy...A tutaj ???

Styl autorki, to jak nas wkręca w opowieść - świetna sprawa. Czytało się szybko, nie męczyłam się zupełnie... Ale ... No właśnie to ale dotyczy głównie fabuły... Nie mogę uwierzyć, jak Rachel mogła przespać się z narzeczonym swojej najlepszej przyjaciółki i jeszcze za wszystkie zło tego świata obwiniać właśnie ją... Co prawda Darcy nie jest idealna... no ale żeby aż tak...

Ciekawa jestem bardzo tej historii z poziomu Darcy, dlatego przeczytam kolejny tom. Dodatkowo zamierzam obejrzeć film, bo może ja czegoś nie zrozumiałam :)

annadominikaa | 2013-08-23
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 23 sierpnia 2013

„Miłość i przyjaźń. To one czynią z nas ludzi, którymi jesteśmy. A jeśli pozwolimy, potrafią nas również zmienić.”

Po przeczytaniu ostatnimi czasy wielu ambitnych, trudnych pozycji z nierzadko smutnym zakończeniem miałam ochotę na lekką, zwykłą książkę z wątkiem miłosnym, przy której można się uśmiechnąć a zarazem wzruszyć.
Znalazłam!
Czytając miałam wrażenie, że oglądam bardzo dobrą komedię romantyczną, która pierwszą sceną tak bardzo pobudza naszą ciekawość, że nie sposób odejść od telewizora.
"Coś pożytecznego" wciągnęło mnie w mgnieniu oka. Czytałam z zapartym tchem orientując się, że w pewnej chwili popieram zdradę, która niszczy wieloletnią przyjaźń... Ale czy to na pewno przyjaźń? Przekonajcie się sami.
Książka o pięknej, prawdziwej miłości, przywiązaniu do ludzi, które może okazać się szlabanem na drodze do szczęścia, trudnych relacjach i wyborach zmieniających w jednej chwili całe dotychczasowe życie.

Nie była to pierwsza moja książka tej autorki..dlatego nie zaskoczyło mnie to, jak bardzo wciągnęłam się w historię Dexa, Darcy i oczywiście Rachel. Czytałam ją wszędzie! Rozpoczynając od śniadania przed obiad, kolację i na łóżku kończąc. Jest niesamowita! Z pozoru historia oklepana..wiadomo miłość i przypadłości z nią związane. A JEDNAK! Pani Giffin jest jedną z nielicznych pisarek, która z prostego wątku zrobi fenomenalną książkę, od której nie możesz się oderwać! Za każdym razem kiedy otwierałam tę powieść..czułam się jakbym przechodziła do innego świata, jakbym stała gdzieś z boku i przyglądała się temu co dzieje się na scenie życia bohaterów! Polecam gorąco wszystkim, którzy w jesienny wieczór szukają oderwania od rzeczywistości i chcą poczuć miłosny klimat!