Wszystko, czego pragnęliśmy

Otwarte
2018-08-01
2018-08-01
Martyna Tomczak

Ciekawa historia, trochę mało przekonywujący bohaterowie, średnie zakończenie całości. Całkiem dobre czytadło na jesienne wieczory.

"Wszystko, czego pragnęliśmy" jest dość fajną obyczajówkę w stylu powieści Jodi Picoult.
W książce tej poznajemy dwie rodziny: zamożnych Ninę i Kirka Browning oraz ich syna Fincha i Toma Volpe, który samotnie wychowuje swą córkę Lylę. Finch i Lyla są uczniami tego samego prywatnego elitarnego liceum i pewnego razu uczestniczą w tej samej imprezie, która staje się początkiem skandalu obyczajowego z ich udziałem. Wówczas też przecinają się drogi małżeństwa Browningów i Toma Volpe.
Książka ta porusza tak aktualny temat przedmiotowego traktowania kobiet, dotyka też problemu rasizmu, każe nam zastanowić się nad tym, czy w obecnych czasach wszystko da się załatwić za pomocą pieniędzy i czy głupie decyzje z lat młodości mają wpływ na naszą przyszłość.
Powieść tę czyta się dość dobrze i szybko. Bez żadnych wątpliwości jest ona dobrze napisana i daje do myślenia. Jednak jakoś nie udało mi się zapałać sympatią do żadnego z bohaterów. Teoretycznie pozytywni Nina i Tom wydali mi się nawet nieco irytujący.
Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Emily Giffin i mimo że nie do końca mnie ona uwiodła, to jednak myślę, że kiedyś skuszę się jeszcze na jakąś jej powieść. Nie mniej jednak, jeżeli jesteście fanami powieści obyczajowych, które poruszają ważne problemy społeczne, to poleciłabym wam raczej książki Jodi Picoult.

Podobała mi się, ale przez bardzo długie opisy przemyśleń bohaterów wydawało mi się, że ciągnie się w nieskończoność. Bardzo aktualna tematyka, zawsze warto przemyśleć sobie problemy młodzieży, w szkołach, w internecie, zastanowić się nad problemem segregacji rasowej, która niestety nadal jest aktualna. Ogólnie na plus: 7/10 :)

Nie ma się czym zachwycać, niestety. Widziałam że wiele osób poleca te książkę i autorkę niestety bardzo się zawiodłam. Meczylam się bardzo z tą książką.

kończy się w momencie, gdy myślałam, że zacznie się rozkręcać

kończy się w momencie, gdy myślałam, że zacznie się rozkręcać

Wciągająca opowieść, przeczytałam książkę w jeden dzień, nie potrafiłam jej odłożyć.
Nie od razu wiadomo kto jest pozytywnym, a kto raczej negatywnym bohaterem i to jest w tej książce takie ciekawe. Nie jest to zwykła, prosta historia miłosną czy obyczajowa.

W swoim gatunku jest super, trochę może czasem naiwna czy naciągana. Ale lubię czasem przeczytać taką literaturę, odpręża mnie to

Bardzo aktualna, ukazująca mentalność współczesnej młodzieży, jak również (co było miodem na moje serduszko) wielką wagę wsparcia, czy też zwykłej ludzkiej empatii

"Materializm sprowadza nas czasem na złą drogę, ale wszyscy potrzebujemy w życiu piękna. Azylu. Domu i ludzi, którzy zawsze będą gotowi nam pomóc."
Nina to kobieta z wyższych sfer, obracająca się w środowisku elity Nashville, obrzydliwie bogata matka i żona. Poznajemy ją w momencie gdy zaczyna wątpić w dotychczasowy styl życia, prawdziwość otaczających ją osób. Problemy rodzinne utwierdzają ją w przekonaniu, że obrała złą drogę, jej małżeństwo od dawna przypomina fikcję, a syn nie jest już tym słodkim chłopcem, który rozczulał ją na każdym kroku. Czy Nina odważy się zmienić drastycznie swoje życie tak, by prowadzić je w zgodzie ze sobą?
Od razu zastrzegam, że to nie jest romans. To książka poruszająca bardzo wiele istotnych kwestii, które są częścią naszego świata. Na przykładzie życia Niny i osób ją otaczających pokazuje nam obłudę panującą wśród ludzi oraz smutny fakt, że pieniądze mogą załatwić niemal wszystko. Jednak nie są w stanie zagwarantować szczęścia.
Autorka porusza tu tematy gwałtu, rasizmu, próby samobójczej, ostracyzmu społecznego, samotnego rodzicielstwa. Pokazuje życie zmanierowanych elit, które nie mają za grosz sumienia. Wskazuje jak taki styl życia może niszczyć kolejne pokolenia, gdy myślą, że są bezkarne. Przechodzimy też wraz z Niną przez trudny podjęcia decyzji o rozwodzie, przez rozczarowanie życiem i najbliższymi, przez uświadomienie sobie, że niemal wszystko czym się otacza to fałsz.
"Każda czarna chmura ma srebrną otoczkę, wystarczy jej poszukać."
Ale jest też pozytywna strona tej książki, która jednoznacznie wskazuje, że zasobność portfela czy wykonywany zawód nie są tożsame z dobrym sercem. Poprzez postać Toma i jego córki widzimy, że są jeszcze ludzie z wartościami, godni zaufania, na których można liczyć. I choć nie jest łatwo wychować dziecko na dobrego człowieka to może się to udać, wystarczy dać dobry przykład. Dzięki tej historii wchodzimy w świat zepsutych nastolatków i ich rodziców, którzy myślą, że są pępkami świata i nie odczuwają empatii. To bardzo pouczająca podróż i serdecznie Wam ją polecam.

"Zawsze wyobrażałam sobie rozpad małżeństwa jako coś dramatycznego, zapoczątkowanego gwałtowną kłótnią bądź niezbitym dowodem niewierności."
"Ludzie zawsze próbują sprowadzić rozwód do jednego. Do krótkiego wyjaśnienia. (...) Zazwyczaj to nie jest takie proste. A jednak czujesz, że musisz to zrobić..."

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Bardzo wartościowa, ujmującą, obrazująca współczesność. Nie zawiodłam się!

Bardzo wartościowa, ujmującą, obrazująca współczesność. Nie zawiodłam się!

Emily Giffin Wszystko, czego pragnęliśmy Zobacz więcej