Pocztówki prosto z serca

Postcard from the heart
978-83-63142-78-0
dublin, literatura kobieca, romans
AMisz

„Chwilami powieść przypomina dublińską wersję Seksu w wielkim mieście.” Irish Independent. Saffy ma wymarzoną pracę w wiodącej agencji reklamowej w Dublinie. Stara się trzymać na dystans swoją rozpieszczoną matkę, noszącą fioletowe kozaczki. Sądzi, że jej chłopak Greg – aktor, który ma być następnym Colinem Farrellem – wreszcie się jej oświadczy. Conor uwielbia piękną Jess, lecz po siedmiu...

„Chwilami powieść przypomina dublińską wersję Seksu w wielkim mieście.”
Irish Independent.

Conor uwielbia piękną Jess, lecz po siedmiu latach i narodzinach bliźniąt ona wciąż nie chce za niego wyjść. Conor spędza dnie nauczając przerażających nastolatków, a nocami pisze książkę, która ma zmienić wszystko – także nastawienie Jess.
Szczęśliwe zakończenia nie przychodzą jednak łatwo…

źródło opisu: http://www.wydawnictworemi.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictworemi.pl/

Oficjalna recenzja
Hania książek: 120

O ludziach (prawie) takich, jak my

Ella Griffin przede wszystkim jest uczciwa wobec swojego czytelnika i już za to można ją naprawdę polubić. „Pocztówki prosto z serca” to powieść, w której najważniejsi są bohaterowie - to oni są powodem opowiedzenia historii, a nie narzędziem służącym do jej skonstruowania. W narracji i dialogach próżno szukać godnych zapamiętania sentencji czy morałów. Szczęśliwie bowiem autorka zdaje się nie mieć żadnego odgórnego założenia, żadnej misji dokonania w czytelnikach rewolucji swoją opowieścią. Jej postaci są bardzo wiarygodne i wobec każdej z nich jest ona tak samo fair - nikt nie jest idealny, ale każdy jest bardzo spójny.

Szczerość Griffin opiera się na prostocie. Prostota jest tym, co wyróżnia „Pocztówki z serca” na tle współczesnych powieści obyczajowych i tych o miłości, choć nie tylko o tym jest to opowieść. Autorka posłużyła się zresztą sprytnym zabiegiem autotematycznym - oto Conor, ojciec bliźniąt i średnio poważany nauczyciel próbuje swoich sił jako pisarz, nieśmiało i początkowo bez wiary w sukces, bowiem bohaterem jego historii jest ktoś taki, jak on - zwyczajny facet po trzydziestce, z dwójką dzieci. Na przeciwległym biegunie znajduje się jego przyjaciel, Glen - celebryta, szalenie przystojny wieczny chłopiec, grywający w operze mydlanej i reklamach majtek. Serialowe dialogi i rozmowy ludzi z branży stanowią humorystyczny kontrast dla narracji powieści, a wrażenie to dodatkowo podbija fakt, że sam Glen myli się niemal każdorazowo, kiedy chce posłużyć się przysłowiem. Ich charaktery i życiowe wybory są tak różne i tak sprawnie poprowadzone przez autorkę, że kiedy spotykają się w jednym punkcie, tak samo ciężko w to uwierzyć, jak zaprzeczyć, że nie mogło się stać.

Griffin posiada jeszcze jedną ważną umiejętność - potrafi mówić o rzeczach trudnych w sposób lekki, ale nie bagatelizujący. Jej bohaterki mierzą się z utratą pracy, chorobą nowotworową w rodzinie, kompleksem braku ojca. I oczywiście - problemami z mężczyznami, ale Ci, nawet jeśli stanowią aktualny ośrodek wydarzeń, nie są jedynym sensem ich życia. Zmagania te są wplecione w fabułę na równi z innymi wydarzeniami, w pewien sposób zrelacjonowane, opowiedziane bez wartościowania, ale refleksyjnie i z poczuciem humoru. To wszystko sprawia, że „Pocztówki prosto z serca” są historią o ludziach, których chce się poznać. Nie o każdym bohaterze wiemy tyle samo, ale każdy jest w tym łańcuchu istotny. Raczej nie pomyślicie o nich: "to ja", ale będziecie czuli się dobrze w ich towarzystwie.

Hanna Kozłowska

Liza | 2013-05-14
Przeczytana: 12 maja 2013

Bohaterami są ludzie po trzydziestce, dwie pary przyjaciół oraz postacie poboczne. Saffy po sześciu latach związku z narzeczonym Gregiem, pragnie stabilizacji, czeka by na jego pytanie odpowiedzieć sakramentalne „tak”. Niestety Greg, który jest serialowym ,uwielbianym przez fanki aktorem, ma inną wizję przyszłości, wykazuje się w tym względzie ignorancją pragnień dziewczyny. Próżny, skupiony na sobie, jednocześnie czarujący, uważa, że Hollywood to dla niego ogromna szansa, a małżeństwo do tego nie pasuje. W pewien wydawałoby się romantyczny wieczór Saff przekracza pewną granicę w ich wzajemnych relacjach.
„ Nie mogą wrócić do tego, co mieli wcześniej, nie mogą posunąć się na przód.”

Co będzie działo się dalej?
Jednocześnie druga para: Connor i Jess są w podobnej, a jednocześnie innej sytuacji. Od lat tworzą wraz z dwójką dzieci rodzinę, jednak bez papierka, ponieważ to Jess nie zgadza się na ślub, mimo zapytań partnera. Connor nie rozumie jej decyzji, ponadto pisanie książki dla...

Lenka | 2016-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2016

W sumie nic szczególnego, niestety. Tym razem spodziewałam się czegoś lepszego, a dostałam coś, do czego nie chciałabym raczej już wracać, Denerwują mnie powieści, gdzie główne bohaterki drażnią swoim zachowaniem i nic nie wnoszą godnego zapamiętania. Niby lektura prosta, bo czytało się dobrze, niby sama treść też niczego sobie, to przedstawiona według mnie w niezbyt udany sposób.

Klaudia95 | 2015-12-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ksiazki
Przeczytana: 19 grudnia 2015

"Pocztówki prosto z serca" są pierwszym zetknięciem z autorką Ellą Griffin.

Sadbh "Saffy" Martin jest kobietą po trzydziestce, z mężczyzną (jak się jej wydaje) jej życia już sześć lat. Przyznamy, że to dość długi okres dla dwojga ludzi, którzy "wydają się" być w sobie zakochani. Greg Gleeson - chłopak Saffy, chce podbić Holywood, gra w "Remizie" nieustraszonego i przystojnego faceta i ma nadzieję, że spełni swoje marzenie.
Saffy ma nadzieję,że Greg się jej oświadczy. Wszak są walentynki, piękny dzień dla miłości, czas dla drugiej połówki... Jednak Saffy dość szybko przekonuje się, że Greg nie ma zamiaru tego robić. Więc Saffy wybiega z restauracji jak najszybciej może i zostawia swojego partnera samego.

Jess jest przyjaciółką Saffy. Nie może zrozumieć szumu i zamieszania w instytucji małżeńskiej. Pomimo, że ona i Connor mają siedmioletnie bliźnięta i są ze sobą kilka lat, ona wciąż nie chce wziąć ślubu. Connor pracuje jako nauczyciel i pisze w wolnych chwilach. Ma nadzieję,że...

beataj | 2013-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Cóż...
W życiu jest tak, że jeden krok ciągnie za sobą kolejny, potem następny i jeszcze następny. Bywa, że ten pierwszy nie był w dobrym kierunku. Bywa też, że spowodował kłopoty. A jeśli do tego dojdą niedomówienia, kłamstwa czy nadinterpretacja intencji drugiej osoby, to czasem robi się z tego wielki problem. I jeśli się go szybko nie wyjaśni, to narasta jeszcze bardziej, czasem aż do katastrofy. Choć bywa też, że na zgliszczach powstaje nowy, lepszy twór.
I o tym jest ta książka.
I jeszcze o tym, że należy być odpowiedzialnym - za siebie, swoje czyny i działania, ale również za swoich bliskich i uczucia do nich.

Ania | 2014-08-10
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Początkowo tytuł mnie trochę zmylił, jeśli chodzi o pocztówki, ale w odpowiednim momencie dowiedziałam się o co chodzi. Na początku historia strasznie mi się ciągnęła i dopiero pod koniec nabrała tempa. Jednak było w niej coś, co sprawiało, że chciałam czytać dalej i chciałam wiedzieć jak się skończy. Musi to świadczyć o umiejętnościach posługiwania się słowem przez autora tak, że trzymał czytelnika przy książce.

Owca | 2014-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Wymienię

Łatwo, lekko i przyjemnie. Warto zabrać do torebki i przeczytać w drodze na wakacje. Nie wymaga skupienia uwagi i poprawia humor.

Nala | 2012-08-10
Przeczytana: sierpień 2012

bardzo ciężko mi się czytało tą książkę! nie mogłam się w nią wkręcić. fabuła nie była dla mnie ciekawa ;/

Alix | 2012-08-12

Szybko się czyta i książka bardzo pozytywnie wyróżnia się wśród zalewu romansideł.

andainn | 2012-07-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013r.
Przeczytana: 22 marca 2013

"Pocztówki prosto z serca" nie są dziełem szczególnie ambitnym. "Ot, takie sobie czytadło" - pomyślałam sięgając po propozycję Elli Griffin. Jednak z każdą przeczytaną stroną, z każdym szelestem odwracanej kartki czułam, że ta prosta i niepozorna historia wciąga mnie coraz bardziej!

Sadbh Martin - pracownicę jednej z prestiżowych dublińskich agencji reklamowych, która naprawdę nie cierpi swojego imienia - poznajemy podczas zaciętej rywalizacji o klienta połączonej z gorączkowymi przygotowaniami do kolacji z ukochanym. Wszak akcja powieści rozpoczyna się w Walentynki! Saffy - bo tak bohaterka każe się nazywać - od sześciu lat jest dziewczyną przystojniaka - celebryty, Grega Gleesona. Choć Greg, bożyszcze kobiet, jest klasycznym przykładem Piotrusia Pana, Sadbh nie opuszcza nadzieja, że w ten oto romantyczny wieczór mężczyzna zdecyduje się na oświadczyny. Sprawy przyjmują jednak dość nieoczekiwany obrót...
Zupełnie inne zdanie na temat małżeństwa ma najlepsza przyjaciółka Saffy,...

Krysia | 2012-08-09
Przeczytana: lipiec 2012

Książkę czytało mi się całkiem przyjemnie, ale jakoś nie powaliła mnie na kolana. Trochę za bardzo zajeżdżało mi stylem Bridget Jones. Fajna, żeby usiąść w fotelu z filiżanką herbaty i się odprężyć, ale na pewno nie jest to nic ambitnego.
Główna bohaterka miota się ze swoimi uczuciami - tu jeden facet, tu drugi. Obok tego przyjaciółka, która nie potrafi poukładać sobie życia ze swoim nie-mężem, matka chora na raka i ojciec, który opuścił ją w dzieciństwie. Do tego ciąża, zakręcona praca i w tym wszystkim jakoś trzeba się połapać...
Polecam lekturę tym, którzy mają ochotę na odpoczynek przy średnio ambitnej książce :)

FotoKonkurs "Jesień z książką" - wyniki.

Dzisiaj na fanpage'u LC na Facebooku zakończył się FotoKonkurs "Jesień z książką", w którym można było wygrać książki idealne na jesienne wieczory. Okazało się, że książkowe mole lubią czytać i pstrykać fotki. Oto wyniki.