Pierwsza przychodzi miłość

2016-07-06
Martyna Tomczak
Martyna Tomczak

Love comes first

To historia o relacji rodzeństwa, właściwie sióstr Josie i Meredith.
🔳
Singielka Josie jest otwartą osobą o zwariowanych pomysłach, szukającą szczęścia w miłości ale także chce zrealizować swoje wielkie pragnienie macierzyństwa.
🔳
Meredtih jest zupełnym przeciwieństwem sióstr, ma męża i córkę, zawsze poukładana, wie czego chce, rozważna lecz ostatecznie nieszczęśliwa w życiu.
🔳
Siostry nie maja dobrych relacji, nie rozumieją swoich pragnień, nie potrafią siebie zrozumieć i zaakceptować, nieustannie się sprzeczają i podświadomie szukają winy za tragiczną śmieć brata.
🔳
Wydaje się ze brat, który zginął był spoiwem tej rodziny, która właśnie się rozpada.
🔳
Czy odnajdą porozumienia#e, pogodzą się z jego śmiercią i zaczną nowy rozdział życia, każda wg własnych upodobań? Czy potrafią siebie zaakceptować bez krytykowanie drugiej strony? Warto się przekonać.

To historia o relacji rodzeństwa, właściwie sióstr Josie i Meredith.
🔳

Lichutkie to to było. O ile początek mnie zaciekawił, o tyle reszta ciągnęła się okrutnie. Bohaterki nie dadzą się lubić a fabuła nudna . Najbardziej rozwalił mnie wątek sztucznego zapłodnienia. Kobitka spotyka się z facetem, który jej się podoba, świetnie się dogadują, on chce mieć z nią dziecko, a ona wybiera na dawcę nasienia swojego najlepszego przyjaciela, po czym nadal spotyka się i planuje przyszłość z tym pierwszym...Może ktoś to rozkmini bo ja już nie mam ochoty zaprzątać sobie myśli tą książką.

Historia miłości- ta męsko-damska, ale także między siostrami, z tajemnicą w tle. Dobra, "kobieca" pozycja.

Przyjemnie się czytało, wciągnęłam się w historię obu sióstr, chociaż po przeczytaniu stwierdzam,że raczej z niej nic nie wyniosę.
Niektóre wątki jakieś takie naiwne czy abstrakcyjne, nie wiadomo o czym i po co?
Ale w trakcie czytania zupełnie tego nie czułam. Przeczytałam na raz. Ne męczyłam się.
Czuję więc pewną niespójność. Nie wiem jak ją ocenić.
Kilka pozycji tej autorki znam i ta książka mimo wszystko nie odstraszyła mnie.
Takie 6,5.

Czuję więc pewną niespójność. Nie wiem jak ją ocenić.
Kilka pozycji tej...

"Wiem, że nie da się w pełni kontrolować swojego życia, choćby nie wiem, jak bardzo się tego chciało. Wiem, że prędzej czy później ludzie odchodzą, sprawiają nam zawód albo umierają. Ale jest jedna stała rzecz, na którą zawsze można liczyć: miłość. To ona jest najważniejsza i zostaje z nami zawsze."

Emily Giffin po raz kolejny porusza bardzo trudną tematykę i robi, to w sposób, który nie każdemu może się spodobać.
Ale jeśli czytało się jej wcześniejsze książki, to czytelnik wie, że ona nie tworzy "cukierkowych" opowieści , a pokazuje rzeczywistość taką jaką mogłaby być.
Tym razem dotyka uczucia straty. Tego jaki ma ona wpływ na każdego, kto stracił najbliższą osobę. W dniu, gdy brat Josie i Meredith umiera, to zmienia się wszystko, ale nie tylko, dla nich, a także całej ich rodziny. Oni wszyscy zatracają się w bólu, cierpieniu, poczuciu winy i braku wzajemnego wsparcia. Ta tragedia sprawia, że więzi rodzinne, które powinny być silne, słabną. Po piętnastu latach, zaczynają dostrzegać, że nie mogą żyć tak jak do tej pory. Co się stanie? Czy wreszcie uda im się przepracować, to, co nieodwracalne?

"Kiedy pragniemy cieszyć się chwilą, ta mija w mgnieniu oka, a coś, co chcemy mieć szybko za sobą, ciągnie się w nieskończoność."

Jest, to bardzo ciekawa i pełna mądrości historia o rzeczach trudnych i nie zawsze przyjemnych. Jedyne, co, to zakończenie jest trochę rozczarowujące bo niewiele wyjaśnia...
Całość polecam.

Emily Giffin po raz kolejny porusza bardzo trudną tematykę i robi, to w...

Jak na Emily Giffin, słabsza pozycja, ale wciąż dobre rzemiosło. Wątek ciąży (ojcostwa) to totalna abstrakcja, może to zaważyło na mojej ocenie, a innym się spodoba.

Jestem niezwykle zawiedziona tym tytułem. Nie raz, nie dwa czytałam Emily Giffin i być może było to na tyle dawno, że nie zauważyłam, że z niej wyrosłam. Dotychczas w jej książkach było wciągająco, ZASKAKUJĄCO i ciekawie. Jednak ten tytuł przerwał dobrą passę.
Niestety ta książka jest na tyle przewidywalna, że chciałam ją jak najszybciej skończyć. Nie ma zwrotów akcji, tak jak było to w poprzednich książkach Giffin, nie ma ciekawych postaci, nawet nie ma tandetnego romantyzmu. Wszystko dzieje się wokół dwóch sióstr, których relacja się nieco zerwała przez śmierć ich brata. Generalnie dochodzenie do prawdy, która naprawdę była mało zaskakująca, jest przereklamowane w tej książce.
Wychodzę z założenia, że zanim się wyda opinie, trzeba czegoś doświadczyć, czyli przeczytać, obejrzeć, posłuchać. Jednak w tym wypadku NIE POLECAM takiego doświadczania.

Jestem trochę zawiedziona zakończeniem. W sumie wszystko kończy się happy endem, a jednak mam poczucie, że można było pociągnąć dalej pewne wątki. Np. Pete'a i Josie albo Gabe'a i Josie, dopisać im szczęśliwsze zakończenie lub romans życia... Tak się tylko rozmarzyłam 😊
Samą książkę czyta się dobrze, płynnie przechodzą historie obu sióstr, autorka nie pokazuje nam obu perspektyw, co czasami jest zbędne. Miły przystanek w tym szalonym pędzie życia.

Kilka lat temu przeczytałam kilka książek Emily Giffin i mimo nielekkich tematów poruszanych przez nią, czytało mi się je szybko i sprawnie, a że ten tytuł "wisiał" na mojej liście do przeczytania prawie 4 lata, w końcu się za niego wzięłam. Niestety, chyba wyrosłam z pisarstwa autorki, bo ten tytuł mi nie podszedł. Nie polubiłam ani Josie, ani Mere, ich wybory i zachowania odbierałam jako samolubne, dziwne, absurdalne, czasem wyssane z palca. Chociaż podobała mi się naprzemienna narracja.

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Były momenty, że nie mogłam oderwać się od niej i z ciekawością przewracałam kolejne strony, a niektóre wątki bardzo mnie nudziły. Ogólnie książka o tym, że nie dostrzega się tego co się ma, chciałoby się więcej lub inaczej. Na losy bohaterów wpływa traumatyczne przeżycie- śmierć brata, syna. Ogólnie okej.

• 2016
  • 2017