Maksymilian Jackowski

Wydawnictwo: WBPiCAK
8385811958
historia, biografie
historia

Kolejna, dwunasta już książka z serii biograficznej "Biblioteki Kroniki Wielkopolski" przedstawia długie życie Maksymiliana Jackowskiego - jednego z najbardziej zasłużonych wielkopolskich działaczy narodowych w okresie zaborów. Urodził się niedaleko Jarocina, praktyczną nauką zawodu było dla niego gospodarowanie majątkiem na Podolu, potem osiadł w Pomarzanowicach koło Pobiedzisk. Choć nie unikał angażowania się w walkę o wolność, a za udział w powstaniu styczniowym odbył karę w berlińskim więzieniu, to jednak najbardziej aktywny był w pracy organicznej. Szczególnie wiele zdziałał na polu tworzenia kółek rolniczych, które głównie dzięki niemu znakomicie się rozwijały, podnosiły wiedzę o gospodar-stwie wiejskim i poziom produkcji wielkopolskiego rolnictwa, szerzyły oświatę wśród chłopów. Ważnym elementem książki jest opis tradycji i dorobku kółek rolniczych doprowadzony aż do dziś. Uwzględniono także tradycje kulturalne związane z rodziną Jackowskich. Książka ukazała się z okazji przypadających w bieżącym roku 190. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci M. Jackowskiego.

Dawid Darłak | 2016-11-19
    1956