Dziewczyna Gatsby'ego

Tłumaczenie: Agata Karolak
Wydawnictwo: Muza
Gatsby's Girl
Aleksandra

Tak jak Jaya Gatsby’ego prześladowało wspomnienie o Daisy Buchanan, tak F. Scott Fitzgerald pielęgnował pamięć o swojej pierwszej, wielkiej miłości - Ginewrze, pannie z chicagowskiej elity. Ponętna, kapryśna i niedostępna, stała się jego pierwszą muzą, użyczając swych cech ponadczasowym bohaterkom: Daisy z Wielkiego Gatsby’ego i Isabelle Borge z Po tej stronie raju. Wnikliwość w analizie postaci i kulturowych pejzaży, w jakich się poruszają, pozwala porównać Caroline Preston do takich autorek jak Anne Tyler, Alison Lurie czy Diane Johnson. W swojej najnowszej powieści, ambitnej i bogato zobrazowanej, Preston w zręczny sposób ujmuje epicko całą historię Ginewry, począwszy od pierwszego spotkania ze Scottem aż po dojrzały etap jej życia, czasem pełnego uroku, czasem trosk. W chwili spotkania Ginewra, córka bogatego przedsiębiorcy, miała szesnaście lat i chyba zbyt często słyszała, że jest ładna. Scott miał dziewiętnaście i był ambitnym chłopakiem z biednej rodziny. Poznali się na wieczorku tanecznym w St. Paul w styczniu 1916 roku. Niemal przez rok pisali do siebie listy - pełne uniesienia, tęsknoty i tak długie, że często nie mieściły się w jednej kopercie. Jednakże, mimo intensywnej korespondencji, ich romans nie przetrwał. Ginewra ostatecznie odtrąciła Scotta z "nadzwyczajnym znudzeniem i obojętnością", jak sam to ujął, po czym dość pochopnie poślubiła przystojnego lotnika z wyższych sfer. Rozmyślając, jak potoczyłoby się jej życie, gdyby zamiast pilota wybrała pisarza, Ginewra śledzi ukradkiem karierę sławnego już Fitzgeralda. Ze zdumieniem rozpoznaje siebie w jego bohaterkach - nie tylko jako rozpieszczoną pannę z towarzystwa, którą znał. Scott w zadziwiający sposób przewidział również, jaką kobietą się stanie i jakie dramaty będą jej udziałem.

źródło opisu: opis z okładki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Muminka | 2015-07-29
Na półkach: 2015, Przeczytane, Moje!
Przeczytana: 24 lipca 2015

VBardzo popularne stały się ostatnio powieści, w których wielkie postacie historyczne koegzystują z wykreowanymi przez pisarzy postaciami, i wplątują się w romanse, lub czynią te wymyślone postaci powiernikami swoich myśli i dzieł. Co prawda Ginevra istniała naprawdę, i jako młodziutka pensjonarka miała styczność z F. Scottem Fitzgeraldem, ale reszta opowieśći jest dość sztampową produkcją tego rodzaju. Kilkumiesięczny flirt i dość żarliwe listy, które słał do niej początkujący pisarz, świeżo upieczony student posłużyły za kanwę do dośc pokaźnej powieści. Mamy nieokiełznana, żądną życia i przygód kobietkę-kokietkę, która tak go zauroczyła i miały tak przemożny wpływ na jego życie, że obdarzył szereg swoich bohaterek jej rysami charakteru. Kilka spotkań, niewczesne zaloty, dotkliwy kosz od ukochanej sprawiły, że latami wzdychał za jej niezłomnością, brawura, magnetyzującym czarem i urokiem osobistym. Szybko wyszła za mąż, i z oddali śledziła poczynania Scotta i jego hollywoodzką...

brożciu | 2014-02-03
Przeczytana: 02 lutego 2014

Książka lekka, łatwa i przyjemna, przeczytana jednym tchem. Bardzo lubię książki, które tak jak ta ukazują całe życie bohatera towarzyszymy mu od lat najmłodszych, aż do śmierci. Książka opowiada o młodzieńczym uczuciu łączącym Ginewrę Perry z pisarzem F. Scottem Fitzgeraldem. Towarzyszy on jej przez całe życie, jest jak zakazany owoc, uczucie o którym wolałaby zapomnieć. Książka dobra, na faktach, a przy okazji opowiada o moim ulubionym pisarzu- nie mogła mi się nie spodobać.

Aleksandra | 2011-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2011

Historia pięknej ale równie pustej dziewczyny dorastającej w I połowie XX wieku. Opowiada o jej miłosnych wydarzeniach i nieprzemyślanych i odżałowanych decyzjach.

Polecam
***

LifeOnMars | 2014-11-17
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 2014 rok

Cóż, przeczytałam, nawet szybko i sprawnie. Ale żebym miała jakieś głębsze przemyślnia, to powiedzieć nie mogę. Taka w sam raz na zabicie nudy.

porcelain | 2011-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Czytało się łatwo i przyjemnie, nie nudziła mnie ta książka, jednak również nie porwała. Po prostu przyjemna lektura.

Klaudia1997 Chorecka | 2013-01-29
Przeczytana: 23 stycznia 2013

Bardzo fajna książka :)
Po części pokazuje nam jak szybko w życiu mija czas .. co jest bardzo przykre, więc musimy się nauczyć z niego korzystać- do puki możemy .

Aneta Czerwik | 2016-09-23
Anna | 2016-09-12