Gwiazdy i gwiazdki

2008-02-14
2008-02-14
Magdalena Rychlik
powieść amerykańska celebryci

Zdecydowanie nie mój gust. Oczywiście taki był zamysł książki ale mnie bardzo drażniło pojawianie się ciągle nazwisk aktorów , projektantów i innych celebrytów. Historia bardzo prosta . Niechętnie zabierałam się za każdym razem do czytania , nie wciągnęła mnie niczym , nic nie przykuło mojej uwagi. Oczywiście typowe szczęśliwe Hollywoodzkie zakończenie . Może nie dla mnie, ale dla nastolatków i osób interesujących się modą i celebrytami będzie okej.

Ta książka była tak nudna i ciągnęła się jak flaki. Okropnie się przy niej wynudziłam i wręcz musiałam się zmuszać do przeczytania jej do końca, bo miałam ochotę odłożyć ją już po kilku pierwszych stronach. Oczywiście zakończenie jest cukierkowo przewidywane. Zdecydowanie jestem na nie i proponuję nie marnować na nią nawet czasu.

Nie opuszczając klimatów lektury miłej, lekkiej i przyjemnej zabrałam się z wielką chęcią za ‘Gwiazdy i gwiazdki’, bo kto by nie chciał poznać tajników życia w Hollywood? Książkę czytałam cały jeden dzień podczas mojej podróży do Polski, więc samo to świadczy o tym jak bardzo ‘ciężka’ jest to książka. Po prostu nie musiałam zbytnio skupiać się na treści by cokolwiek z niej zrozumieć.
Lola Santisi… jest jak wszystkie jej znajomości z Hollywood: przewrażliwiona na swoim punkcie i uważa się za największą przegraną świata. Cóż, trochę to ma na własne życzenie. Jednak jest to postać dość sympatyczna, ale trochę irytująca. No, bo ile można czytać o ciągłym użalaniu się nad sobą? Litości dla biednych czytelników. Lola jest córką znanego reżysera, który po latach posuchy w końcu drugi raz nominowany jest do Oscara. Lola nigdy nie zaznała ojcowskiej miłości. Paulie Santisi poświęca się głównie swojej karierze i cały czas wierzy, że jego kolejny dzień chwały nadejdzie. On w zasadzie wymaga od swoich dzieci tego aby po prostu zachowywały się jak przystało. Jednak gdy jest się Lolą i na dodatek otacza się całe grono przystojnych aktorów nie trudno jest wpaść w tarapaty. Na dodatek na wsparcie matki – Blanci nie ma co liczyć, bo ona uznaje tylko pomoc różnych znachorów i innych dziwnych ludzi.
Lolę poznajmy w momencie gdy leczy się z uczucia do niejakiego SMITHA (pełne imię i nazwisko nie zostało podane, ale to może być każdy aktor Hollywood),który złamał jej serce, gdy rozstał się z nią z powodu mało pochlebnych opinii (nie ukrywajmy się recenzje były fatalne) jej debiutu na wielkim ekranie. Jako młody i dobrze zapowiadający się aktor nie mógł być z kimś kto nie posiada nawet za grosz talentu. Lola ciężko to przeżyła. Wylądowała na kozetce u psychologa, który próbuje ją wyciągnąć z uzależnienia od aktorów.
Lola nie wie kompletnie co ze sobą począć. Tak ciężko jest żyć w świecie gdzie ma się na pstryknięcie palcami stroje od najlepszych projektantów i każdy najmodniejszy gadżet (serio! No bo jak zdecydować się czy bardziej nam pasuje fioletowy róż czy może seledynowa zieleń?!). Jednak panna Santisi posiada ogromny talent jeśli chodzi o modę. Co prawda może żadna z niej projektantka, ale ma wspaniałe wyczucie stylu. Mając dwadzieścia sześć lat pora najwyższa coś ze sobą zrobić i w tym momencie dostaje propozycje pracy od swojego najlepszego przyjaciela Julianna, który jest początkującym projektantem, aby nakłoniła jakąś gwiazdę by pokazała się w jego stroju na gali Oscarów. Ma na to tylko lub aż siedem dni. Jednak los wcale jej nie sprzyja zsyłając na jej drogę kolejne przeszkody nie tylko w postaci nowych i przystojnych aktorów, którzy stanowią pokusę do tego aby nie przetrwać kolejnego dnia ‘trzeźwości’ oraz również rozkapryszone gwiazdy i gwiazdki…
Lola ma swoje dwie najlepsze przyjaciółki, których życie również nie jest usłane różami. Obje mają swoje problemy, ale przede wszystkim wspierają się w każdej sytuacji. Mnie najbardziej zaintrygował początek przyjaźni między Kate a Lolą. Pamiętajcie najlepsze przyjaźnie zawiązują się gdy jakaś dziewczyna trzyma wam włosy podczas waszej bardzo bliskiej rozmowy z toaleta!
„Gwiazdy i gwiazdki” ukazują brutalną prawdę o życiu wśród gwiazd Hollywoodu. Ich życie to ciągłe pasmo wymogów by być idealnym, by dostać upragnioną rolę i nagrodę. Ci ludzie mają jeszcze większe problemy ze swoją psychiką niż normalni ludzie. Autorki idealnie oddały to co się dzieje w ostatnim tygodniu przed Oscarami. Dzięki humorowi, ciętemu językowi jakim posługiwały się piszące powieść jest lekka i przyjemna w odbiorze, a przy okazji pokazuje brutalną prawdę, że nie wszystko złoto co się świeci.

„W życiu każdego człowieka wcześniej czy później nadchodzi moment, który wszystko nieodwracalnie zmienia i wpływa na jego dalszą przyszłość, […].” ~ Amanda Goldberg, Ruthanna Hopper, Gwiazdy i gwiazdki, Warszawa 2008, s. 124.

"Gwiazdy i gwiazdki" są książką fajną, lekką i przyjemną. Miło się ją czyta, bo potrafi wciągnąć. Gdyby nie to, że jest napisana przez dwie mieszkanki Hollywood nie uwierzyłabym, że gwiazdy potrafią się tak zachowywać i tak szaleć na tydzień przed rozdaniem oscarów (chociaż niektóre pewnie są takie na co dzień ;)))

Wprawdzie ta książka przypomina mi nieco inną pozycję tego typu - "Ja i pani M." - i tu i tu mamy aktoreczki z piekła rodem, to jednak książka jest milutka i nie żałuję czasu spędzonego na jej przeczytanie :)

Serdecznie polecam :)

Wprawdzie ta książka przypomina mi nieco inną pozycję tego...

Lola Santisi ma 26l., 165cm wzrostu i jest farbowaną blondynką. Chce sama pracować na swoje utrzymanie. W tym celu wyprowadza się z domu i pomaga swojemu przyjacielowi gejowi Julianowi, który chce zaistnieć w świecie mody i przebić się wśród nowych i młodych projektantów. Zostaje jego ambasadorką i nakłania gwiazdy filmu, aby włożyły na galę Oscarów jego kreacje. Jej największą konkurentką w tej branży jest podstępna i niebezpieczna Adrianne Hunt, która zrobi wszystko, by dopiec Loli.
Przekleństwem dziewczyny jest również miłość do aktorów (Smith; Jake Jonas). Z czasem zdaje sobie sprawę, że aktorzy to egoistyczni, zakochani w sobie roboty, którzy dla kariery zrobią wszystko. By utrzymać się na topie są w stanie zranić bliskie osoby.
Uświadamia sobie także, że nie ma kontaktu z rodzicami. Ojciec traktuje ją chłodno i z dystansem. Interesuje go tylko pomnażanie swojego majątku. Jego drogi z żoną tak naprawdę już dawno się rozeszły. Jest egoistyczny, materialistyczny, zdolny do zdrady.
Jej najlepszymi przyjaciółkami są Kate i Cricket. Znają się od 16 roku życia. Kate była pierwszą dziewczyną jej starszego brata Christophera. Od czasu zerwania z nim panicznie boi się stałego związku. Z kolei Cricket chce zostać aktorką i sumiennie dąży do celu. Bierze udział w castingach, jest niesamowicie uparta, nie załamuje się porażkami.
Lola przekonuje się, jak ciężka jest jej praca. Poznaje gwiazdy, ich humory, brak szacunku dla ludzkiej pracy, egoizm, głupotę. Za maską szklanego ekranu stoi cynizm, fałsz, obłuda. Olivia Cutter jest przykładem okropnie humorzastej gwiazdy, której wizerunek medialny jest zakłamany i zafałszowany. Gwiazda, którą kochają miliony fanów, w rzeczywistości jest rozkapryszoną, niedokształconą egoistką, niezdolną do uczuć. Żyje w sztucznym świecie fałszywych przyjaciół, dla których liczą się tylko jej pieniądze.
Przeciwstawnymi postaciami do niej są uczciwe gospodynie domowe i wspaniałe krawcowe Maria, Imas i Isabella. Pracują w domach osób sławnych i bogatych takich jak: Olivia, Jake i Smith. Zauważają ich wady i błędy, jednak są zbyt słabe, by się im przeciwstawić. Dzięki Loli, dostają pracę u Juliana i uwalniają się od toksycznych pracodawców.
Lola nie lubi Hollywood, ale niestety mieszka tu i musi borykać się z codziennymi problemami jak każdy z nas. Jest osobą otwartą, optymistyczną, nieco naiwną. Nie chce być na łasce rodziców, dlatego chce sama znaleźć swoją drogę. Próbowała sił jako aktorka, lecz jej nie wyszło. Przez to rzucił ją SMITH. Przekonała się ile tak naprawdę dla niego znaczyła. Później jak mu to wybaczyła, zdradził ją z Olivią, by dostać główną rolę w filmie. Na szczęście u kresu powieści znajduje nowego mężczyznę-nie aktora. Młodego lekarza, w którym dosyć szybko się zakochuje. Olivia i Smith dostają za swoje. Olivia nie dostała Oscara, przez co wpadła w depresję, Smith przegrał Lolę na zawsze, a Cricket zgarnęła rolę Olivii. Julian zostaje okrzyknięty nowym kreatorem mody. Jego suknia „fioletowy paw” zyskuje pierwsze miejsce najlepszej kreacji na gali wręczania Oscarów. Daje mu to nowe możliwości, poszerzania horyzontów; zatrudnia nowe krawcowe, przez co daje im szanse na lepsze i godniejsze życie, na jakie Maria, Imas i Isabella zasługują. W rezultacie każdy ma to, na co sobie zapracował.

Uwielbiam ten rodzaj dowcipu przeplatający się z inteligencją występujący w tej książce. Dobra opowieść, nie żaden ckliwy romans za którymi niezbyt przepadam. Fajna, polecam.

Lekka, dowcipna i inteligentna. Czyta się szybko, jest interesująca i natychmiast wciąga. Na pewno nieprzewidywalna, nieoczywista. Świetna jako lektura na lato.
Książka daje możliwość spojrzenia na pełen blichtru świat show biznesu od wewnątrz, "zrzuca go z piedestału". Opisany krótki okres celebryckiego życia ukazuje brutalną i nie tak kolorową jak by się mogło wydawać rzeczywistość. Koniecznie!

Historia nie z mojej bajki, nie moje klimaty, poza tym brakowało mi jakiejkolwiek akcji, może pod koniec nieco się zadziało, ale czegoś w niej brak. Na pewno nie sięgnęłabym po nią drugi raz.

zaczełam czytać i po 10 stronach zakonczyłam kompletnie mi sie nie podobała :(

zaczełam czytać i po 10 stronach zakonczyłam kompletnie mi sie nie podobała :(

Jedna z niewielu książek, które były tak okropne, że ich nie skończyłam.

Jedna z niewielu książek, które były tak okropne, że ich nie skończyłam.

• Oddane
  • Literatura amerykańska
  • Domowa biblioteczka
  • Rok 2014

Dodaj cytat z książki Gwiazdy i gwiazdki