Utracona sztuka dochowywania tajemnic

Wydawnictwo: Philip Wilson

Intrygująca, nastrojowa, słodko-gorzka opowieść o uczuciach Utracona sztuka dochowywania tajemnic umiejscowiona w końcu lat pięćdziesiątych w Anglii, dopiero dochodzącej do siebie po II wojnie światowej, jest pełną uroku historią Penelopy Wallace i jej ekscentrycznej rodziny w rozpoczynającej się epoce rock and rolla. To również niezwykle ważny i ciekawy okres historii Londynu, który zapoczątkował rozkwit metropolii jako światowego centrum kultury i mody. Przypadkowa przejażdżka z nieznajomą osobą po Londynie w niezatarty sposób zmieni życie Penelopy Wallace. Osiemnastoletnia dziewczyna marzy, by być już dorosłą i zakochać się, ale wiele niesprzyjających okoliczności staje temu pragnieniu na przeszkodzie. Jej matka, wcześnie owdowiała, olśniewająca piękność ze zmiennymi nastrojami, młodszy brat Inigo, niezdolny do skoncentrowania się na czymś innym niż muzyka pop, wielka popadająca w ruinę średniowieczna siedziba rodowa, ciągły brak gotówki, i Harry tajemniczy kuzyn Charlotte, najlepszej przyjaciółki Penelopy.

Bed | 2010-09-22
Przeczytana: 2010 rok

Różne opinie przeczytałam o tej książce typu: "piękna powieść!" albo "tak pisałaby Jane Austen gdyby żyła" a nie znoszę czegoś takiego. W sumie super róż okładki też nie zachęcał do kupna więc nie wiem czemu ją jednak nabyłam :). Gdybym miała jednak umieszczać literacko bohaterkę to bliżej Alicji Carrolla Lewisa. Jednak Penelopa ma już 18 lat, chce się zakochać, chce zostać kobietą. Przeszkadza jej w tym nieśmiałość. Poznając Charlotte wpada w wir towarzyskich wydarzeń, jak do króliczej norki :) i wiele zmienia się w jej życiu. Jak to w Anglii jest piękna lady z rodową posiadłością, która sprawia same problemy i wszyscy są z sobą dziwnie powiązani. Gdy czytałam drugi raz podobała mi się bardziej. Warto poczytać o Anglii po wojnie, o ludziach, ich problemach; z kim należy się przyjaźnić, dlaczego interesujący chłopak jest "tlący" a wobec czego i kogo należy być obojętnym.

Stokrotka | 2016-06-19
Przeczytana: luty 2015

Taka sobie...
Jak dla mnie, nie ma w niej nic wciągającego. A opinie na odwrocie książki nie przekonują mnie. Czyta się dobrze, ale na pewno nie zapiera tchu /wg Observer: "ma zapierać dech"/. Zwykłe czytadło, może i ładne, ale wolę inne historie. Sądzę jednak, że znajdą się czytelnicy, którym ta książka przypadnie do gustu.

surenka | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zachęcona tytułem i interesującą okładką, kupiłam tę książkę. Nie miałam sprecyzowanych oczekiwań. Liczyłam na to, że mnie nie znudzi, bez względu na temat. Niestety, ale instynkt mnie zawiódł, a książka okazała się niewypałem.
Zacznę od tego, że bohaterki poznają się w mało prawdopodobnych okolicznościach. Która z nas wsiądzie do auta na zaproszenie obcej osoby, w dodatku bez konkretnego powodu? Penelopa, nieśmiała, pełna rezerwy na co dzień, podejmuje to wyzwanie. Dalej prawie nic się nie dzieje. Jesteśmy zamknięci w średniowiecznej, popadającej w ruinę budowli. Właścicieli nie stać na remont, toteż powoli, ale systematycznie wyprzedają zabytkowe dzieła sztuki. W klimacie powojennej Anglii życie upływa monotonnie, a rozmowy matki z dziećmi nader często dotyczą pieniędzy, a konkretnie ich braku. Czasem wspominają też zmarłego ojca.
Penelopa uczestniczy w przyjęciu, na którym poznaje bogatego producenta z Ameryki. Doznaje przypływu ekscytacji w przyzywającym światku sławnych...

keytea | 2013-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Glupawe romasidlo dla nastolatek - takie bylo moje przeswiadczenie mniej wiecej do polowy ksiazki. I chociaz faktycznie fabula jest nudna i bez polotu to jednak (czytana po ang) zachwyca pieknym jezykiem. Rozkoszny posh jezyk mieszajacy sie z tym nie-posh :) Wspaniale sie czytalo. Zabolalo mnie tylko w pewnym momencie, kiedy panie z towarzystwa obgadywaly inna mloda piekna kobiete uzyto okreslenia: polish whore. Az mi lzy stanely w oczach.

melissa | 2012-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2012

Koniec końców... podobała mi się. Czegoś mi w niej zabrakło, ale sposób, w jaki napisane zostało zakończenie, wzruszył mnie - mimo wszystko.
Myślę, że podobała mi się również dlatego, iż... tematyka też w jakiś sposób była mi bliska.

Aliszkam | 2014-12-22

Okładka nie ma nic wspólnego z fascynującą, wciągającą historią niby przeciętnej dziewczyny, a jednak wyjątkowej. Tych przygód z pewnością nie da się zapomnieć. Polecam :)

Katarzyna | 2013-05-21
Przeczytana: 21 maja 2013

Jedna z najgorszych okładek jakie widziałam, jedna z najbardziej optymistycznych książek jakie przeczytałam. Do czytania polecam: http://www.youtube.com/watch?v=myu_wBPfpxs

swistakowa | 2013-08-23

Dostałam książkę na urodziny kilka lat temu i od tego czasu czytałam ją chyba z kilkanaście razy. Nawet nie jestem w stanie powiedzieć co tak bardzo mi się w niej podoba.

MaratikS | 2013-07-17
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

Nigdy nie czytałam tak książki. Styl fatalny. Przebiegałam strony wzrokiem w poszukiwaniu kąsków i fabuły. 60 stron w pół godziny to była norma. Dno.

redlime | 2014-03-16
Przeczytana: 15 marca 2014

Ciekawa choć lekko dłużąca się książka. Czasami miałam problem z określeniem czasu i tego ile minęło od poprzedniego opisanego zdarzenia.