rozwińzwiń

Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie

Okładka książki Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Karel Čapek
Okładka książki Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie
Karel Čapek Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] klasyka
444 str. 7 godz. 24 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Tytuł oryginału:
Hordubal. Povětroň. Obyčejný život
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1958-01-01
Liczba stron:
444
Czas czytania
7 godz. 24 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Paweł Hulka-Laskowski
Tagi:
literatura współczesna literatura czeska XX wiek powieść
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie, nr 7-8/2022 (612-613) Miguel Ángel Asturias, Marcel Bénabou, Karel Čapek, Viktor Dyk, Viola Fischerova, Josef Jedlicka, Celina Juda, Ivan Klíma, Alexandr Kliment, René Koelblen, Karel Hynek Mácha, Georges Perec, Jordan Radiczkow, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Zdeněk Svěrák, Zdeněk Urbánek, Ivan Vyskočil
Ocena 10,0
Literatura na ... Miguel Ángel Asturi...
Okładka książki Inwazja jaszczurów Karel Čapek, Hans Ticha
Ocena 7,6
Inwazja jaszcz... Karel Čapek, Hans T...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
68 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1561
913

Na półkach:

W "Hordubalu" znamy wydarzenia, jednak opowiedziane z kilku perspektyw za każdym razem brzmią inaczej, a i bohaterowie wyglądają mocno odmiennie. W "Meteorze" nic o człowieku i jego historii nie wiemy, a komentatorzy opowiadają odmienne historie poprzez pryzmat własnych doświadczeń, zainteresowań, przekonań. Zaś w "Zwyczajnym życiu" autor rozbiera człowieka od środka. Mamy jednego człowieka i jedno zwyczajne życie, jednak podobnie jak białe światło przepuszczone przez pryzmat daje paletę barw, tak i człowiek będący pojedynczą jednostką składa się z wielu warstw i aspektów.

Wszystkie te nowele warto poznawać razem, wtedy dają przenikliwy, kompleksowy obraz człowieka i jego miejsca w społeczeństwie. Człowiek jest wielością i nawet pozornie sprzeczne rzeczy i zjawiska mogą w nim istnieć zupełnie harmonijnie.

Wysłuchałem w niezłej interpretacji Artura Ziajkiewicza.
8/10

W "Hordubalu" znamy wydarzenia, jednak opowiedziane z kilku perspektyw za każdym razem brzmią inaczej, a i bohaterowie wyglądają mocno odmiennie. W "Meteorze" nic o człowieku i jego historii nie wiemy, a komentatorzy opowiadają odmienne historie poprzez pryzmat własnych doświadczeń, zainteresowań, przekonań. Zaś w "Zwyczajnym życiu" autor rozbiera człowieka od środka. Mamy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
426
426

Na półkach:

Treściowo niepowiązane, ale w filozoficznym sensie jak najbardziej. Trzy opowieści. Dla mnie "Hordubal" - super, "Zwyczajnie życie" - ciekawy pomysł, "Meteor" - mnie akurat nie wkręcił.

Treściowo niepowiązane, ale w filozoficznym sensie jak najbardziej. Trzy opowieści. Dla mnie "Hordubal" - super, "Zwyczajnie życie" - ciekawy pomysł, "Meteor" - mnie akurat nie wkręcił.

Pokaż mimo to

avatar
1043
57

Na półkach:

Na początek wyjaśnię, że lubię Čapka w formie bardziej satyrycznej, gdzie po mistrzowsku opanował formę i tworzył barwne historie. "Inwazja jaszczurów" taka była.
Trzy opowieści, które zostały wydane w jednym tomie jako tak zwana trylogia nie łączą się nijak ze sobą, ale posiadają wspólne cechy, spajające je wyraźnie.
"Hordubal" w skrócie opowiada o wracającym z Ameryki człowieku - mężczyźnie, który się trochę tam dorobił, ale po powrocie stwierdza, że żona nie była mu raczej wierna. Jest i zbrodnia, są i odmienne wersje wydarzeń występujących tu bohaterów, różne ich - sprzeczne przeważnie - opinie, niczym w "Rashomonie" Kurosawy.
"Meteor" jest o lotniku, który spadł z nieba i jego zagadkowa historia stanowi pole do popisu dla uczesniczących w opowieści postaci, próbujących poskładać jakoś do kupy jego życie, ulepić je w jednolitą całość, na kilka sposobów. Każdy z inną, własną wersją.
Wreszcie "Zwyczajne życie" opisujące człowieka na wskroś zwyczajnego, ale mającego w sobie kilka innych, zróżnicowanych charakterów, będących pochodną tego jednego człowieka.
Co jest wspólną cechą opowieści Čapka? Ludzkie wnętrze i wnikanie w nie bardzo głęboko, pytanie o istotę życia. Często z różnych punktów widzenia jak w "Hordubalu", tworzenie wymyślonych biografii w "Meteorze", czy grzebanie we wnętrzu jednego człowieka i znalezieniu tam tłumu różnych żyjącym w nim osobowości - "Zwyczajne życie".
Jako całość oceniam dosyć surowo, bo to lektura niełatwa i bez wątpienia wymagająca sporego skupienia, czasem nazbyt chaotyczna, przegadana.
Pierwsza historia wydaje się najbardziej czytelna i najciekawsza. Drugą męczyłem, bo za nic nie potrafiłem wejść w świat(y) jednego, tajemniczego "człowieka z nieba". Trzecia początkowo wciągnęła, w środku stała się monotonna, a na koniec mocno filozoficzna. To na plus i na minus jednocześnie.
Wolę Čapka w innym wydaniu, ale doceniam kunszt pisarski i niebanalną tematykę owej trylogii, która, choć nie sprawiła mi wielkiej przyjemności, należy do rzeczy wartych chyba poznania. A książka czasem jest po to by nas czegoś nauczyć.

Na początek wyjaśnię, że lubię Čapka w formie bardziej satyrycznej, gdzie po mistrzowsku opanował formę i tworzył barwne historie. "Inwazja jaszczurów" taka była.
Trzy opowieści, które zostały wydane w jednym tomie jako tak zwana trylogia nie łączą się nijak ze sobą, ale posiadają wspólne cechy, spajające je wyraźnie.
"Hordubal" w skrócie opowiada o wracającym z Ameryki...

więcej Pokaż mimo to

avatar
813
802

Na półkach: , , , ,

Powrót do mistrza fantastycznej groteski, ale tym razem do Čapka-filozofa, pokazał mi wyraźnie, że niewielu pisarzy fantastyki operowało takim piórem. W trzech krótkich powieściach czeski pisarz skłonił się ku takim bohaterom, jak powracającemu do domu po latach pracy w kopalniach Pennsylvanii rolnikowi, ofiarze katastrofy lotniczej, umierającej od odniesionych obrażeń i tropikalnych chorób w czeskim szpitalu lub emerytowanemu urzędnikowi kolei cesarstwa austro-węgierskiego, który krótko przed śmiercią dokonuje oceny i podsumowania swojego życia. Jesteśmy więc tematycznie bardzo daleko od wczesnych utworów Čapka. Jedyne nawiązanie do powstałego przeszło dziesięć lat wcześniej „Krakatit” to rozmiłowanie w tematach wiejskich, tak charakterystyczne dla tego zapalonego ogrodnika.

Mimo że nie jestem zbytnio zainteresowany tak zwanym literackim mainstreamem, to muszę pokłonić czoła przed dokonaniami autora. Čapek genialnie naświetla stan ducha swoich protagonistów, operując często metodą strumienia świadomości i dokładną analizą najmniejszych nawet wydarzeń. Czech zaimponował mi (zwłaszcza w "Hordubalu" i "Zwyczajnym życiu") stylową soczystością i trafnością obserwacji.

Powrót do mistrza fantastycznej groteski, ale tym razem do Čapka-filozofa, pokazał mi wyraźnie, że niewielu pisarzy fantastyki operowało takim piórem. W trzech krótkich powieściach czeski pisarz skłonił się ku takim bohaterom, jak powracającemu do domu po latach pracy w kopalniach Pennsylvanii rolnikowi, ofiarze katastrofy lotniczej, umierającej od odniesionych obrażeń i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
219
133

Na półkach:

Jeśli ktoś, jak ja, spodziewał się Capka jakiego poznał w "Krakatit", "Inwazji Jaszczurów" czy zwłaszcza (moim zdaniem najlepszej) "Fabryce absolutu"... Zapewne, jak ja, będzie nieco rozczarowany. Tutaj mamy do czynienia z Capkiem poważnym, refleksyjnym, skupionym na człowieku. Literacko, jeśli idzie o wykonanie, przenikliwość, pomysł- jak na Niego przystało, niewątpliwie świetne. Tematycznie i tak bardziej ogólnie... Nie moja bajka, nie mój Capek :)

Jeśli ktoś, jak ja, spodziewał się Capka jakiego poznał w "Krakatit", "Inwazji Jaszczurów" czy zwłaszcza (moim zdaniem najlepszej) "Fabryce absolutu"... Zapewne, jak ja, będzie nieco rozczarowany. Tutaj mamy do czynienia z Capkiem poważnym, refleksyjnym, skupionym na człowieku. Literacko, jeśli idzie o wykonanie, przenikliwość, pomysł- jak na Niego przystało, niewątpliwie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
372
32

Na półkach: , ,

Chyba ostatní autor w pelni pisarzem, w pelni dziennikarzem.. prejmujace historie stawiajace podstawowe pytania.. istotne.

Chyba ostatní autor w pelni pisarzem, w pelni dziennikarzem.. prejmujace historie stawiajace podstawowe pytania.. istotne.

Pokaż mimo to

avatar
1483
246

Na półkach: ,

Jest to średnia ocena trzech opowiadań.... Polecam "Meteor":),pozostałe dwa nie wywarły na mnie takiego wrażenia.

Jest to średnia ocena trzech opowiadań.... Polecam "Meteor":),pozostałe dwa nie wywarły na mnie takiego wrażenia.

Pokaż mimo to

avatar
93
90

Na półkach:

Przesłanie wspaniałe, forma wyrazu czasem kazała bić brawo, a czasem drażniła swoim nadbogactwem.

Ale piękny umysł Čapek miał i basta. Dla samej pomysłowości i różnorodności stylów w tych trzech powieściach - warto.

Przesłanie wspaniałe, forma wyrazu czasem kazała bić brawo, a czasem drażniła swoim nadbogactwem.

Ale piękny umysł Čapek miał i basta. Dla samej pomysłowości i różnorodności stylów w tych trzech powieściach - warto.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    97
  • Przeczytane
    93
  • Posiadam
    35
  • Literatura czeska
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • Czechy
    2
  • 2012
    2
  • Literatura piękna
    2
  • W mojej biblioteczce
    1

Cytaty

Więcej
Karel Čapek Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Zobacz więcej
Karel Čapek Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Zobacz więcej
Karel Čapek Hordubal; Meteor; Zwyczajne życie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także