Hordubal. Meteor. Zwyczajne życie

Tłumaczenie: Paweł Hulka-Laskowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Hordubal. Povětroň. Obyčejný život
klasyka
iłołupek

Z posłowia: Trylogia składa się z trzech powieści, które były wydane przed wojną w oddzielnych tomach, zyskały ogromną poczytność i tłumaczone były na wiele języków. Nie są one, jak przekonał się czytelnik, związane wspólnym wątkiem akcji ani postacią żadnego z bohaterów, łączy je jedynie wspólne założenie filozoficzne: dążenie do ukazania całej złożoności prawdy o człowieku. Metoda...

Z posłowia:
Metoda artystyczna cechująca twórczość psychologiczną Ćapka polega na konstruowaniu wydarzeń i charakterów ludzkich na podstawie różnych wypowiedzi i obserwacji, co w rezultacie prowadzi do konkluzji, iż ustalenie jednej obiektywnej prawdy o ludziach i zjawiskach jest rzeczą niemożliwą. Nie jest tez zamiarem autora rozwiązanie ukazanych problemów ani nietylkodlamoli wydanie sądu wartościującego bohaterów i ich czyny. Tę swoją postawę sformułował Ćapek w słowach: „Wierzę, że widzieć to jest wielka mądrość, że im więcej kto widzi, tym mniej może sądzić i tym mniej również pragnie być sędzią."

Xanax | 2013-06-27
Przeczytana: 2000 rok

Chyba ostatní autor w pelni pisarzem, w pelni dziennikarzem.. prejmujace historie stawiajace podstawowe pytania.. istotne.

Nasumi | 2011-09-07
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 07 września 2011

Jest to średnia ocena trzech opowiadań.... Polecam "Meteor":), pozostałe dwa nie wywarły na mnie takiego wrażenia.

Anna | 2016-11-23
Na półkach: BKPiO, Posiadam, Przeczytane