Neuropata

Wydawnictwo: Albatros
Neuropath
978-83-7659-193-3
Ag2S

Życie Thomasa Bible’a, wykładowcy psychologii na Uniwersytecie Columbia, znalazło się na rozdrożu. Małżeństwo z piękną Norą to już praktycznie przeszłość; z dwójką dzieci ma jedynie sporadyczny kontakt, a jego obiecująca kariera naukowa po napisaniu książki stanęła w miejscu. Tę mało ekscytującą codzienność przerywa pojawienie się trójki agentów FBI z żądaniem pomocy. Chodzi o schwytanie groźnego psychopaty, za którym ciągnie się seria zagadkowych porwań, okaleczeń i morderstw. Zbrodniarz otwiera swoim ofiarom czaszki i używając elektrod ingeruje w pracę ich mózgów. Głównym podejrzanym jest najbliższy przyjaciel Bible’a Neil Cassidy, błyskotliwy neurochirurg zatrudniony w tajnym ośrodku naukowym Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, specjalista od „łamania” umysłów terrorystów, który niedawno porzucił pracę i zniknął. Thomas dowiaduje się, że Neil był kiedyś kochankiem Nory. Czy ma jakieś zamiary wobec Thomasa i jego rodziny? W tej sprawie nic nie jest tym, czym się wydaje, nie wyłączając prawdziwej roli FBI…

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,419,636,neuropata.html

chmieluska | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Z mojej strony zakup książki "Neuropata" był czystym przypadkiem. Nie ukrywam pozycja ta znalazła się w mojej biblioteczce tylko ze względu na porównanie jej do "Milczenia owiec" T.Harrisa. Miała być to wciągająca ale lekkim językiem pisana książka do czytania na plaży, gdy będę miała dość gry w karty i innych atrakcji związanych z przebywania ze znajomymi.Po pierwszych 50 stronach powyższa idea upadła i książka musiała poczekać ponad rok, żebym do niej zaglądnęła.
Jak już wszyscy pisali, książka nie dla każdego, trzeba jej poświęcić bardzo dużo czasu, a zarazem skupienia. Potrzebujesz ciszy, spokoju, aby móc chociaż w pewnym stopniu złapać znaczenie terminologii wykorzystywanej w tej książce. W niektórych momentach można przeczytać z 50 stron i nie zauważyć jak to się stało, a przez następne 5 męczyć się ze zrozumieniem o co autorowi chodzi.
Lecz mimo nieznajomości zagadnień psychologii, polecam tą książkę bardzo mocno. Krytykiem nie jestem, ale wiem jedno, jeśli po przeczytaniu...

nellanna | 2011-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Wybitny specjalista, czy nawiedzony szarlatan?
Wieloletni przyjaciel, czy człowiek nie zasługujący na cień zaufania?
Te dylematy próbujemy rozstrzygnąć wraz z bohaterem powieści, profesorem Bible. Nie zamierzam wyjaśniać, jaki jest końcowy wynik tych rozważań, bo warto się pokusić i przeczytać książkę, chociażby dlatego, że jej tematyka znacznie wykracza poza ramy thrillera. Warto się podczas lektury zastanowić, na ile możliwe jest manipulowanie ludzkim mózgiem, wciąż nieodkrytą wyspą naszego człowieczeństwa. Do jakiego momentu jesteśmy władcami naszych umysłów? Kiedy okazać się może, że "dobranie się" do nas jest igraszką naukowców? Kwestią czasu, gdyż takie niecne procedury mają miejsce,niekoniecznie w fantastycznych laboratoriach, azylach pozbawionych etyki szaleńców.Być może wkrótce zagrożą naszej suwerenności...
Sama intryga kryminalna nie jest tu zagadnieniem wiodącym, od razu uprzedzam, że książka nie epatuje wyszukanymi opisami morderstw i opisami dochodzenia do prawdy....

ŚliwkowaPanna | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Jak to już ktoś pisał - książka nie dla każdego. Psychologiczna, dla lubiących taki temat-mniam! Ja niestety na fragmentach czysto psychologicznych wysiadłam, nie mogłam się skupić, na szczęście było to tylko z 30 stron gdzieś pod koniec. Co prawda przez 200 stron książki nie działo się w sumie nic...miałam wrażenie(a może nawet trafne), że minęły aż dwa-trzy dni historii? Czyli żmudny dłuuugi opis każdego z dni. Ciekawa pozycja, od 300str chłonęłam jak opęta,a parę dobrych zwrotów akcji, tylko te podejścia psychologiczne i powolny rozwój akcji na minus... Ale ogółem raczej polecam:)

madzia_lena | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

W tej książce nic nie jest tym czym się wydaje, że jest i ja sama do końca już nie wiem czy jestem tym kim lub czym jestem. Długie wywody naukowe zawarte w powieści potrafią namieszać w mózgu, a może właśnie o to chodziło:)

Evicca | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Sam pomysł na historię całkiem dobry, jednak uważam, że w książce jest stanowczo za dużo specjalistycznej terminologii psychologiczno- neurologicznej. To ma być powieść, a nie podręcznik dla studenta. Chwilami autor mocno przesadza z tymi mądrościami. Gdyby nie to, książka byłaby świetna.

kalafior | 2012-02-18

Uwaga! Książka nie dla każdego! W tym sensie nie należy do obszaru pop-kultury. Wymaga znajomości podstaw psychologii ewolucyjnej i kognitywnej. Jeśli ktoś wie, o co biega - rewelacja! I dreszczyk. I trochę seksu. Czyli jednak pop ;)

alcia87 | 2014-02-07

nie znam się na medycynie w ogóle, jak dla mnie za dużo pojęć, terminów i szczerze przyznaję, że niektóre opisy po prostu omijałam.
poza tym, że od czytania robi się wyraźna zmarszczka na czole, fabuła była ok.

Jula | 2011-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2011

"Neuropata” to powieść trudna w czytaniu i w odbiorze (rozprawki psychologiczno-filozoficzne), mocna w opisach (brutalne sceny, mocne słownictwo) i przerażająca (z powodu odważnej wizji kontrolowania umysłu, wcale nie tak odległej i nieprawdopodobnej, jak może się wydawać). Zresztą w tej książce fikcji nie jest tak wiele, co czyni wszystko jeszcze straszniejszym. Przerażająca, choć niezwykle wymowna, jest również okładka.
Przed lekturą „Neuropaty” nie znałam twórczości Scotta Bakkera i - choć podziwiam autora za ogromną wiedzę z dziedziny psychologii i sprawność warsztatu pisarskiego - to na razie nie sięgnę po inne jego książki.

Hajdii | 2013-08-27

Każdy z Nas nie raz rozmyślał nad pojęciem rzeczywistości, czasu oraz miejsca. Książka ukazuje granicę między poznanymi granicami naszej własnej świadomości a zapuszczonymi zakamarkami do których nie mamy dostępu. Dzięki tej książce możemy zobaczyć co może się stać gdy dojdziemy do końca naszej wędrówki w nieznane równiny umysłu.

ughfudoi | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Cóż, ciekawa i zarazem trudna książka (jak dla mnie). Musiałem zdecydowanie zwolnić, aby zrozumieć w jakimś stopniu opisywaną tematykę z pogranicza neurologii i psychologii.

Mimo wszystko polecam, lecz pamiętajcie

"Jestem filozofem, pamiętasz? Wszystko opiera się na gówno prawdzie."