Neuropata

Wydawnictwo: Albatros
Neuropath
978-83-7659-193-3
Ag2S

Życie Thomasa Bible’a, wykładowcy psychologii na Uniwersytecie Columbia, znalazło się na rozdrożu. Małżeństwo z piękną Norą to już praktycznie przeszłość; z dwójką dzieci ma jedynie sporadyczny kontakt, a jego obiecująca kariera naukowa po napisaniu książki stanęła w miejscu. Tę mało ekscytującą codzienność przerywa pojawienie się trójki agentów FBI z żądaniem pomocy. Chodzi o schwytanie groźnego psychopaty, za którym ciągnie się seria zagadkowych porwań, okaleczeń i morderstw. Zbrodniarz otwiera swoim ofiarom czaszki i używając elektrod ingeruje w pracę ich mózgów. Głównym podejrzanym jest najbliższy przyjaciel Bible’a Neil Cassidy, błyskotliwy neurochirurg zatrudniony w tajnym ośrodku naukowym Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, specjalista od „łamania” umysłów terrorystów, który niedawno porzucił pracę i zniknął. Thomas dowiaduje się, że Neil był kiedyś kochankiem Nory. Czy ma jakieś zamiary wobec Thomasa i jego rodziny? W tej sprawie nic nie jest tym, czym się wydaje, nie wyłączając prawdziwej roli FBI…

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,419,636,neuropata.html

conss | 2016-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2016

"Boje się, że Neil żyje i czuje się dobrze - przynajmniej w stanie embrionalnym."

Wielkie WOW. Przyznam się szczerze, że książka bardzo ciężka - czytając Wasze opinie stwierdzam, że nie tylko dla mnie.. Poruszane tematy psychologii ogólnej i tak zwanej kognitywnej czasami mnie strasznie męczyły, tak że miałam ochotę ją zamknąć i po prostu iść spać. W jednym czasie czytałam dwie książki: jedną na luźniejsze zabicie czasu, "Neuropatę" tylko do poduszki, kiedy mogłam się wystarczająco skupić nad przekazywanymi treściami.
Neil ukazany jako psychopata, ale doświadczony neurochirurg potrafił tak majstrować ludzkimi umysłami, że np. odbierali ogromny ból jako przyjemność.. Nie powiem, w książce ukazane mamy wiele prawdy i przede wszystkim rzeczy o których mogę się założyć, do momentu zapoznania się z nimi, nie mieliście o nich zielonego pojęcia. Jak ktoś czuje się na siłach - jak najbardziej można wypożyczyć.

chmieluska | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Z mojej strony zakup książki "Neuropata" był czystym przypadkiem. Nie ukrywam pozycja ta znalazła się w mojej biblioteczce tylko ze względu na porównanie jej do "Milczenia owiec" T.Harrisa. Miała być to wciągająca ale lekkim językiem pisana książka do czytania na plaży, gdy będę miała dość gry w karty i innych atrakcji związanych z przebywania ze znajomymi.Po pierwszych 50 stronach powyższa idea upadła i książka musiała poczekać ponad rok, żebym do niej zaglądnęła.
Jak już wszyscy pisali, książka nie dla każdego, trzeba jej poświęcić bardzo dużo czasu, a zarazem skupienia. Potrzebujesz ciszy, spokoju, aby móc chociaż w pewnym stopniu złapać znaczenie terminologii wykorzystywanej w tej książce. W niektórych momentach można przeczytać z 50 stron i nie zauważyć jak to się stało, a przez następne 5 męczyć się ze zrozumieniem o co autorowi chodzi.
Lecz mimo nieznajomości zagadnień psychologii, polecam tą książkę bardzo mocno. Krytykiem nie jestem, ale wiem jedno, jeśli po przeczytaniu...

nellanna | 2011-06-22
Przeczytana: 21 czerwca 2011

Wybitny specjalista, czy nawiedzony szarlatan?
Wieloletni przyjaciel, czy człowiek nie zasługujący na cień zaufania?
Te dylematy próbujemy rozstrzygnąć wraz z bohaterem powieści, profesorem Bible. Nie zamierzam wyjaśniać, jaki jest końcowy wynik tych rozważań, bo warto się pokusić i przeczytać książkę, chociażby dlatego, że jej tematyka znacznie wykracza poza ramy thrillera. Warto się podczas lektury zastanowić, na ile możliwe jest manipulowanie ludzkim mózgiem, wciąż nieodkrytą wyspą naszego człowieczeństwa. Do jakiego momentu jesteśmy władcami naszych umysłów? Kiedy okazać się może, że "dobranie się" do nas jest igraszką naukowców? Kwestią czasu, gdyż takie niecne procedury mają miejsce,niekoniecznie w fantastycznych laboratoriach, azylach pozbawionych etyki szaleńców.Być może wkrótce zagrożą naszej suwerenności...
Sama intryga kryminalna nie jest tu zagadnieniem wiodącym, od razu uprzedzam, że książka nie epatuje wyszukanymi opisami morderstw i opisami dochodzenia do prawdy....

ŚliwkowaPanna | 2013-10-25
Przeczytana: 25 października 2013

Jak to już ktoś pisał - książka nie dla każdego. Psychologiczna, dla lubiących taki temat-mniam! Ja niestety na fragmentach czysto psychologicznych wysiadłam, nie mogłam się skupić, na szczęście było to tylko z 30 stron gdzieś pod koniec. Co prawda przez 200 stron książki nie działo się w sumie nic...miałam wrażenie(a może nawet trafne), że minęły aż dwa-trzy dni historii? Czyli żmudny dłuuugi opis każdego z dni. Ciekawa pozycja, od 300str chłonęłam jak opęta,a parę dobrych zwrotów akcji, tylko te podejścia psychologiczne i powolny rozwój akcji na minus... Ale ogółem raczej polecam:)

Evicca | 2014-03-26
Przeczytana: 26 marca 2014

Sam pomysł na historię całkiem dobry, jednak uważam, że w książce jest stanowczo za dużo specjalistycznej terminologii psychologiczno- neurologicznej. To ma być powieść, a nie podręcznik dla studenta. Chwilami autor mocno przesadza z tymi mądrościami. Gdyby nie to, książka byłaby świetna.

madzia_lena | 2013-09-10
Przeczytana: 10 września 2013

W tej książce nic nie jest tym czym się wydaje, że jest i ja sama do końca już nie wiem czy jestem tym kim lub czym jestem. Długie wywody naukowe zawarte w powieści potrafią namieszać w mózgu, a może właśnie o to chodziło:)

Esther | 2017-03-11

Bardzo nierówna pozycja, większość czasu spędziłam na zastanawianiu się o czym ja właściwie czytam, by za chwilę wciągnąć się w żywe opisy i psychologiczne rozterki bohaterów. Lekturę można przeczytać, ot z ciekawości, lecz nieznajomość jej w niczym nie przeszkadza.
Dodatkowo: porównanie na okładce do "Milczenia owiec" - strzał w kolano.

kalafior | 2012-02-18

Uwaga! Książka nie dla każdego! W tym sensie nie należy do obszaru pop-kultury. Wymaga znajomości podstaw psychologii ewolucyjnej i kognitywnej. Jeśli ktoś wie, o co biega - rewelacja! I dreszczyk. I trochę seksu. Czyli jednak pop ;)

ughfudoi | 2014-10-08
Przeczytana: 08 października 2014

Cóż, ciekawa i zarazem trudna książka (jak dla mnie). Musiałem zdecydowanie zwolnić, aby zrozumieć w jakimś stopniu opisywaną tematykę z pogranicza neurologii i psychologii.

Mimo wszystko polecam, lecz pamiętajcie

"Jestem filozofem, pamiętasz? Wszystko opiera się na gówno prawdzie."

alcia87 | 2014-02-07

nie znam się na medycynie w ogóle, jak dla mnie za dużo pojęć, terminów i szczerze przyznaję, że niektóre opisy po prostu omijałam.
poza tym, że od czytania robi się wyraźna zmarszczka na czole, fabuła była ok.