Piętno śmierci

Tethered
978-83-258-0386-5
zwłoki, śmierć, seryjny zabójca
Ag2S

Clara Marsh pracuje w zakładzie pogrzebowym. Codziennie przygotowuje zwłoki do pochówku. Przed kilku laty oddała tę posługę zamordowanej dziewczynie, której tożsamości nie udało się ustalić. Tę właśnie dziewczynę rozpoznano na filmie pornograficznym – znalezionym w domu niedawno zmarłego człowieka, ważnego dla lokalnej społeczności. Clara nie ma pojęcia, że jej wspomnienia mogą naprowadzić policję na trop seryjnego zabójcy. Wie o tym natomiast zbrodniarz, który uczyni wszystko, by zlikwidować niewygodnego świadka…
Debiut Amy MacKinnon to pięknie opowiedziana historia o miłości i śmierci. Zachwyca naturalnym stylem i każe z niecierpliwością czekać na kolejne powieści autorki.

źródło opisu: Opis wydawcy

„Piętno śmierci” zwróciło moją uwagę już jakiś czas temu, jednak opis na okładce nie był na tyle porywający, bym od razu po nią sięgnęła. Całkiem przypadkiem trafiła w moje ręce i dziś już wiem, że do tej historii będę często wracać.

Przytaczanie przebiegu wydarzeń byłoby z mojej strony okrucieństwem względem tych, którzy chcą przeczytać tę książkę. Myślę, że im mniej informacji się ma, tym lepiej można ją odebrać. Mimo, że zazwyczaj dość szybko potrafię się domyślić kto za czym stoi i co będzie na dalszych stronach, tak tutaj absolutnie niczego nie byłam pewna.
Niemal do samego końca targały mną wątpliwości, bo autorka tak wiele razy wcześniej zaskoczyła mnie całkowitym zwrotem akcji, że przestałam ufać własnej intuicji.

Cała historia jest ciężka od samego początku i z biegiem kolejnych stron staje się coraz gorsza pod tym względem. To nie jest zwyczajny kryminał, ani thriller, ani dramat… To coś więcej, coś, co niemal na każdej stronie nakazuje ci zastanowić się nad...

Piotr | 2014-04-17
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Opis Piętna Śmierci wyraźnie sugeruje i przypisuje go do gatunku kryminału i thrillera, co niestety tylko po części jest prawdą. Mówię niestety, gdyż głodni wrażeń czytelnicy mogą poczuć się oszukani zawartością tej powieści. Owszem, dostajemy tu kryminalną zagadkę i kilka mocniejszych, potencjalnie wrzucających na plecy dreszcz scen, ale autorka skupia się przede wszystkim na psychologicznej warstwie swojej historii. Ciekawa jest tu zwłaszcza główna bohaterka. Kobieta o skomplikowanej, naznaczonej ciężkimi przeżyciami osobowości. Innymi słowy - zdrowo pokręcona babka. Przyznaje, zupełnie nie tego się spodziewałem. Jedna z czytelniczek napisała gdzieś, że to łatwa lektura do poduszki, z czym osobiście zupełnie się nie zgadzam. Debiut Mackinnon czyta się dość chropowato, poruszane przez nią tematy zdecydowanie do najprzyjemniejszych nie należą, a nad całością unosi się chmura smutku i melancholii. Mnie się podobało.

Pełna opinia na:...

Ilona | 2014-10-17
Przeczytana: 16 października 2014

Bardzo przejmująca historia, zawierająca wiele cierpienia, zarówno ofiar jak i głównej bohaterki. Ukazuje problemy emocjonalne wywołane śmiercią dziecka, życiem z poranioną duszą, trudnym dzieciństwem, samotnością oraz przekonaniem, że nikt nas nie kocha... Nie jest to łatwa powieść, ponieważ mówi o grzesznej, niemoralnej stronie ludzkiej duszy, a o tym nigdy łatwo się nie pisze, ani nie mówi. Mimo to napisana jest jasnym językiem, który mimo tematyki przypada do gustu i wciąga. Sama końcówka nie jest może imponująca, bowiem wiele spraw pozostało nie do końca wyjaśnionych, ale może właśnie o to chodziło autorce - jeżeli czegoś się nie wie, można mieć nadzieję, że historia skończyła się dobrze. Mam zamiar tego się trzymać ;)

mulberry | 2015-10-26
Przeczytana: 26 października 2015

Czytaj i myśl. Autorka co chwilę zbija nas z pantałyku i pokazuje nam, że nasze przypuszczenia są mylne. Z ogromną dozą psychologii napisana jest ta książka. Wyglądająca lekko, ale taka nie jest, ciężka jak głaz. Może przytłoczyć nas momentami, realistyczny obraz cierpienia. Potrafi zasmucić, ale także wywołać złość, spowodowaną bezsilnością bohaterów. Momentami ukazuje jak doświadczenia z przeszłości, mogą w nas bardzo tkwić, aż do tego stopnia, że nie potrafimy w obliczu tragedii pomóc drugiemu człowiekowi, dziecku.

Barbara Zawilinska | 2012-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

nic specjalnego.
mozna tak sobie z nudow przeczytac jesli nie ma sie nic lepszego pod reka.
raczej nie siegne drugi raz po ta autorke.
w calej historii czegos mi zabraklo, pomysl fajny, ale brakowalo tej " wisienki na torcie".
reasumujac: jezeli masz mozliwosc siegniecia po cos innego, zrob to.

Monika | 2014-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2014

Książka niestety ma nieco mylący opis...Każdy kto nastawi się na kryminał czy thiller będzie rozczarowany. To raczej powieść mocno psychologiczna, o zmaganiach wewnętrznych, o sile miłości czy może jej braku, potrzebie akceptacji. O tym jak pewne wydarzenia kreują przyszłość człowieka. Jednocześnie wiele w niej elementów mistycznych, religijnych co może się spotkać z negatywnym odbiorem. Mi mimo wszystko się podobała, wciągnęła, czytając ją czułam się jakbym przeniosła się do innego świata. Mocno emocjonalna. Raczej dla kobiet ;)

Christine | 2013-08-10
Przeczytana: 10 października 2011

Czytałam tę książkę i polecam szczerze.
Z pewnością nie jest to lektura należąca to lekkiej, łatwej i przyjemnej... ale to właśnie jest atut tej książki.

Karolina Arkuszewska | 2015-09-03
Przeczytana: 02 września 2015

Mocno przeciętna.

Mam wrażenie, że motywy głównej bohaterki są naciągane i usprawiedliwiane na siłę. Poza tym, nie licząc końcówki, bohaterka pozwala, żeby akcja się działa, a nie uczestniczy w niej, a nawet stroni od wszystkiego, co nie jest jej ukochaną pracą.
Rozmowy wydają się sztuczne, bo na siłę są w nie wplątywane elementy historii bohaterki, które nie mają nic wspólnego z tym, co się akurat dzieje fabularnie; jakby wspomnienia jej ciężkiej przeszłości co drugą stronę, to było za mało dla czytelnika.
Główny zły bohater to zwyczajny zły bohater bez motywów, przeszłości, umiejętności logicznego myślenia i oczywiście, na końcu robiący coś, co jest zupełnie nielogiczne, ale daje szansę dobru zwyciężyć.
Chciałabym powiedzieć, że silną stroną książki są elementy podkreślone w niej najmocniej: emocje. Niestety. Kiedy już główna bohaterka postanawia coś zrobić, zazwyczaj jest to absurdalne i tłumaczone jedną z trzech emocji: otępieniem, strachem bez powodu i podnieceniem na...

Piotr | 2016-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2016

Wzruszająca i straszna historia. Podczas czytania tego nie czułem, ale teraz kiedy zabrałem się za pisanie mojej opinii, stwierdzam, iż chwyta za serce. Tak mi jest mocno żal z powodu tego, co się wydarzyło w życiu większości postaci. Niewinni ludzie cierpią, a inni delektują się ich cierpieniem patrząc tylko na swoją korzyść. A najgorsze jest to, że przedstawiona historia mogłaby się przytrafić w prawdziwym świecie (jeden wątek tej książki jest oparty na faktach, bardzo okrutny).

Każdy lubi obstawić, kim jest przestępca podczas czytania kryminału. Ja obstawiłem niemalże na początku, w momencie kiedy właściwa akcja się rozpoczyna i... trafiłem. Nie był to zwykły strzał w pierwszą lepszą postać, po prostu zauważyłem, że jest to osoba nietypowa. Można powiedzieć "czyli ta postać bardzo się rzuca w oczy, słaba postać do kryminału, skoro ją tak łatwo zdemaskować". Ale nie zgodzę się z tym, nie łatwo ją zdemaskować, trzeba dowodów, których dostarczają nam kolejne rozdziały historii....

Anna | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Książkę Amy MacKinnon do przeczytania wybrałam sama, sugerujące się zarówno opiniami na Lubimyczytać.pl, jak i krótkim opisem. Jedyną więc osobą, którą mogę winić jestem ja sama. Winić, niestety, gdyż tak kiepskiej książki nie czytałam już dawno.Sama właściwie nie wiem, pod jaki gatunek literacki ją podpiąć: kryminał to to nie jest, jakieś tam dziwne widzenie duchów się zdarza, a najwięcej jest tam taniego romansidła, gorszego chyba niż książki wydawnictwa Harleqin. Co więcej, główna bohaterka, jeśli w ogóle można ją tak nazwać, od niemal samego początku działała mi na nerwy. Tak infantylnej i egoistycznej osoby to ja chyba w życiu nie spotkałam. I całe szczęście ;) Te ciągłe: ja, ja, ja, doprowadzało mnie do szewskiej pasji. A te jej antyspołeczne zachowania i zgrywanie "jaka to ja biedna pokrzywdzona przez los" i "nikt mnie nie kocha, nikt mnie nie rozumie" sprawiało, że sama miałam ochotę kobietę ukatrupić. Jak na "hipnotyzujący debiut" pani MacKinnon to moim zdaniem...