Dwie kultury

Tłumaczenie: Tadeusz Baszniak
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasycy Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Two cultures
kultura,
popularnonaukowa
hunter

Wyodrębnione przez autora "dwie kultury" to kultura humanistów ("uczonych o literackiej proweniencji") oraz kultura przyrodoznawców. Przyczyną narastającego od XIX wieku podziału stał się, z jednej strony, burzliwy rozwój nauk ścisłych i techniki, z drugiej zaś - konserwatyzm elit społecznych, z uporem lansujących tradycyjny, humanistyczny model kształcenia.

Carmel | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Czasem wystarczy mały kamień by uruchomić lawinę. Napięcia między naukami humanistycznymi a ścisłymi, a właściwie między parającymi się literaturą a naukowcami to temat, który C.P. Snow wprowadził do debaty publicznej ponad pół wieku temu, w konsekwencji wygłoszenia wykładu, któremu nadał tytuł "Dwie kultury". Wyzwolił przez to lawinę intelektualnego fermentu w środowiskach akademickich i literackich - od całkowitej niezgody z tezami wykładu, po pełne poparcie.

W książce "Dwie kultury" dostajemy trzy jednostki tekstowe -interesujący wstęp i zaktualizowany komentarz krytyka literackiego Stefana Colliniego, sam wykład oraz odpowiedź Snowa na krytykę, opublikowaną kilka lat po wykładzie. Proponuję pierwszą część czytać na końcu, by mieć możliwość konfrontowania argumentów Colliniego, z własnym odczytaniem obserwacji autora "Dwóch kultur".

Snow, chemik fizyczny i pisarz w jednej osobie, postawił w swym odczycie kilka tez, podał przykłady patologii i opisał, w jaki sposób widzi...

| 2013-01-10

Przełomowy wykład

Spór zapoczątkowany w 1959 roku słynnym wykładem Charlesa Percy’ego Snowa trwa do dziś. A to znaczy, że i problem, którym angielski uczony, pisarz i mąż stanu zajmował się ponad pół wieku temu, jest nadal aktualny.

Tytułowe dwie kultury wywodzą się ze specjalizacji w wykształceniu, która doprowadziła do tego, że humaniści – zwani przez Snowa „intelektualistami o proweniencji literackiej” – i przedstawiciele nauk przyrodniczych (reprezentanci naukowego punktu widzenia) nie umieją się ze sobą porozumieć. Przepaść ta wykopana została pospołu przez reprezentantów obu postaw. Ci pierwsi, uważając nauki ścisłe za rodzaj rzemiosła, umiejętności technicznych, które nie dają prawdziwego wykształcenia tzw. kulturalnemu człowiekowi, mają za złe „przyrodoznawcom”, że przeceniają rolę nauki i postępu technicznego w rozwoju jednostki i ludzkości. Naukowcy zaś utrzymują, że ich adwersarze „wykazują całkowity brak dalekowzroczności, są dziwnie obojętni na los swoich bliźnich, i...

Skellen | 2013-09-02
Witek Zaklukiewicz | 2012-12-14