Mój świat w obrazach

Meine Welt in Bildern
83-86096-08-X
historia
Gantu_mn

Około Wielkanocy 1900 roku greccy poławiacze gąbek odkryli na głębokości 60 m wrak jakiegoś statku. Na jego pokładzie znajdowały się brązowe i marmurowe posągi, błękitne wazy oraz sprzęt. Ustalono, że statek zatonął w I w. prz. Chr. Podczas segregowania znalezionych rzeczy archeolog Valerios Stais natknął się na bezkształtny przedmiot. Oglądając go zauważył, że zawiera elementy...

Podczas segregowania znalezionych rzeczy archeolog Valerios Stais natknął się na bezkształtny przedmiot. Oglądając go zauważył, że zawiera elementy skomplikowanego mechanizmu - zespołu kół zębatych, wyglądającego jak układ przekładni różnicowych.
Urządzenie miało czterdzieści kół zębatych, dziewięć nastawczych podziałek i trzy osie. Stwierdzono, że pochodzi z około 100 r. prz. Chr. i jest częścią składową jakiegoś kalendarza astronomicznego.
Rozmawiałem z technikami i matematykami, którzy to urządzenie dokładnie przebadali w Muzeum Archeologicznym w Atenach. Stwierdzili, że odchyłki wynoszą zaledwie 0,1 mm...

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Hubert Lewiński | 2012-03-04
Na półkach: Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 04 marca 2012

Mam mieszane uczucia co od tej książki. Sam jestem zadeklarowanym ateistą pojmującym wszelkie religie jako zjawisko czysto kulturowe i starającym się wytłumaczyć sobie otaczający świat za pomocą rozumu, jednak nie da się uciec od stwierdzenia, że wiele z tez postawionych w tej pozycji jest... naiwna. Niemniej jako alternatywne spojrzenie na motywy powstawania religii i ich obrzędowości, kwestii tego kim, lub czym byli bogowie, którzy jawili się ludziom, w zzwiązku z czym wyszły pomysły takiego, a nie innego ich wyglądu i zachowania jest ciekawe i zachęca do zastanowienia się i poszukania czegoś więcej na ten temat. Zwłaszcza, że zdaje się, że to jedna z pierwszych książek Danikena.

Gerard Waldowski | 2015-03-24
Przeczytana: 16 listopada 1995