Życie seksualne papieży

2000-01-01
2000-01-01
Marek Rogowski
papiestwo Watykan obyczaje

Książka szokuje. Miałem świadomość tego, co się działo w Kościele Katolickim w dawnych czasach, jednakże niektóre kwestie dość mocno mną wstrząsnęły. Nie jestem w stanie zweryfikować prawdziwości źródeł, z których czerpał Autor ale z całą pewnością lektura popchnęła mnie do głębszych badań nad tematem. Tak, czy inaczej - książka "powtarza się", te same przekręty, te same zezwierzęcenie, zboczenia, tylko zmieniają się imiona przywódców Kościoła. Pozycja ok, ale w pewnym momencie staje się nużąca, momentami chaotyczna. Wydanie, które posiadam zawiera liczne błędy, co często generowało u mnie swego rodzaju "nerwicę" czytelniczą. Spokojnie można było zamknąć się w 100 stronach.

Nie dziwi nic - władza, pieniądze, perwersja i zabawa. I tak przez 2000 lat.

Nie dziwi nic - władza, pieniądze, perwersja i zabawa. I tak przez 2000 lat.

Sam temat ciekawy ale sposób w jaki został on opisany chaotyczny, po prostu tragedia... Polecam tym którzy mają za dużo czasu i mało książek na "stosie hańby" :)

Czy książka ta napisana jest tendencyjnie? Zależy, co rozumie się przed tendencyjność, bo może to być twórczość nieobiektywna, a nawet stronnicza, ale może to również oznaczać tylko podporządkowanie dzieła pewnej idei, myśli przewodniej. W tym drugim znaczeniu tendencyjność jest oczywista i zawiera się w samym tytule – jest to historia życia seksualnego ludzi, którzy, z założenia, życia seksualnego wieść nie powinni, i według Kościoła katolickiego takowego nie mieli, a nie historia papiestwa w ogóle.

Wydaje mi się, że autor potraktował temat zbyt pobieżnie, ograniczając się do lapidarnego opisu co większych skandali, ale z drugiej strony nie jest wykluczone, że dokumentów opisujących pierwszych półtora tysiąca lat chrześcijaństwa za wiele do naszych czasów nie dotrwało.

Zaskoczyła mnie skala zagadnienia – dotąd naiwnie sądziłem, że w każdym stadzie może się znaleźć jedna czy druga czarna owca, ale wychodzi na to, że w tym stadzie czarnych owiec (bo to powszechne nieomalże żony, kochanki, konkubiny, orgie, dzieci, gwałty, sodomia, symonia, morderstwa itp.) czasem, niezbyt często, pojawiała się owca… hm… szara.

Zwróciłem uwagę na słowa papieża Leona X, który stwierdził, że "wiadomo jest od czasów niepamiętnych, ile ta bajka o Jezusie Chrystusie przyniosła korzyści nam i naszym bliskim". Zaintrygowało mnie to tak dalece, że znalazłem też inne źródło, a w nim nieco inne tłumaczenie ("Patrzcie, co bajka o Jezusie Chrystusie dla nas zrobiła"),a nawet łaciński oryginał: Quantum nobis nostrisque ea de Christo fabula profuerit, satis est omnibus seculis notum. To by oznaczało, że nawet postawy agnostyczne, czy wręcz wyraźnie ateistyczne, nie stały na przeszkodzie do tronu papieskiego. A jak się to ma do – potwierdzonej przez Kościół – nieomylności papieży? Nie wiem i na szczęście dociekać nie muszę.

Zabawna (zabawna wobec zalewu plugastwa) wydała mi się relacja z soboru, który miał sądzić papieża… imienia już nie pamiętam. Postawiono mu około pięćdziesięciu zarzutów. Siedemnaście najgorszych zostało odrzuconych. Pozostało, do czego zresztą się przyznawał, morderstwo, pederastia, sodomia, gwałcenie mniszek… Papieżem być przestał, ale nie przeszkadzało mu to zajmować nadal bardzo wysokie stanowiska w Kościele katolickim.

Czy Nigel Cawthorne napisał prawdę w swojej książce? Zakładam, że raczej tak, bo w przeciwnym wypadku zgniłby w pierdlu za tak potworne pomówienia.

Lektura dość ciężka do zniesienia, zważywszy choćby na fakt, że opisywane przypadki nie miały miejsca tylko i wyłącznie w pierwszych latach chrześcijaństwa, jak mi się naiwnie roiło, ale raczej w kilkunastu wiekach, czyli właściwie jeszcze stosunkowo niedawno – a to rodzi trudne pytania i bardzo poważne wątpliwości.

Opis praktyk jak z ojca na syna przekazywana jest władza nad państwem.
Do czego służyły pałace i klasztory, dlaczego stolica apostolska została przeniesiona do Avinion? Czy istniała papieżyca i jakie kobiety miały władzę w Rzymie?
Dla osób, które chcą zrozumieć, dlaczego kler chce rządzić i na czym ta władza polega.
A.

Opis praktyk jak z ojca na syna przekazywana jest władza nad państwem.
A.

Nie wiem, czego to kwestia: oryginału, przekładu czy e-booka, który czytałam, ale faktem jest, że książkę czytało się ciężko. Temat ciekawy, za to narracja chaotyczna, a błędy językowe, niespójności stylistyczne i merytoryczne sprawiają, że łatwo pogubić się w lekturze. Dobrze, że jest krótka.

jeden wielki potok informacji. całkiem ciekawe, ale właściwie wiedza bardzo ulotna, o ile ktoś nie wdroży się bardziej.

Cóż mogę powiedzieć? Tytuł od razu przykuł moją uwagę z racji tego, że zawsze miło jest się zapoznać z dwulicowością gniazda hipokryzji jakim jest kościół katolicki. Książka rewelacyjna nie jest, aczkolwiek nie można jej zarzucić przystępnego języka i dużej ilości informacji o praktykach, nie tylko seksualnych, papieży, wysokich kardynałów i całej tej sitwy wokół Piotrowego Tronu. Duża ilość informacji jest jednakże również minusem, a to z tego powodu, że papieży było wielu, jeden drugiego w zboczeniach, hipokryzji i okrucieństwie przeganiał i duża część książki to swego rodzaju... kalendarium, gdzie konkretną postać opisują 2 - 3 zdania. Niemniej lektura książki radowała moje serce, gdy dowiadywałem się o kolejnych uczynkach ludzi, którzy mieli i nadal mają śmiałość nazywać siebie autorytetami w dziedzinach moralności, etyki, czy dobrych obyczajów. Kolejna pozycja utwierdzająca mnie, iż kościół katolicki to hipokryzja przez takie duże H, że aż mam problemy sobie to wyobrazić.

Autor Nigel Cawthorne ukazuje Zycie biskupów Rzymu od św. PIOTRA do czasów obecnych.
Dobrze się czyta i można wiele się nauczyć....

Dobrze się czyta i można wiele się nauczyć....

• E-booki
  • 2017
  • Historia 🏛️
  • Bo historia
  • EpuB

Dodaj cytat z książki Życie seksualne papieży