Muriel w Metropolitan

Muriel at Metropolitan
83-07-01836-6
apartheid, rasizm, RPA, Afryka
takisobiejac

Muriel Tlali to rdzenna Afrykanka urodzona w RPA. Jej pierwsza powieść - "Muriel w Metropolitan" została wydana w 1979r, w Anglii i jest oparta na doświadczeniach życiowych autorki. Ukazuje sytuację czarnej kobiety, poszukującej dla siebie miejsca w kraju, ktorego rdzenni mieszkańcy ustawowo podlegają dyskryminacji politycznej i ekonomicznej. W wielobranżowym johannesburskim sklepie...

W wielobranżowym johannesburskim sklepie "Metropolitan", w którym Muriel zatrudniona jest w charakterze "pomocy biurowej", apartheid objawaia się na co dzień w formie prozaicznej. Tlali opisując niekiedy humorystycznie i dowcipnie codzienne doświadczenia ukazuje podłoże konfliktów i napięć. Naświetla problemy drażliwe, przeciwstawia się różnym obiegowym teoriom na temat niższości czarnej rasy. Bohaterka staje przed dylematem lojalności wobec własnej firmy a zachowaniem godności osobistej.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: ze zbiorów użytkownika takisobiejac

takisobiejac | 2011-02-10

Jedna z moich ulubionych książek.
Autorka w prosty sposób przedstawia sytuację nie-Białych w rasistowskim RPA sprzed czasów uwolnienia Nelsona Mandeli.
Doskonała propozycja dla wszystkich rasistów i ksenofobów! Po przeczytaniu tej powieści zmienicie swój spaczony światopogląd!

jagarkar | 2012-04-18
Na półkach: Przeczytane, RPA