Bajka o trójce

Seria: Mistrzowie SF i Fantasy
Wydawnictwo: Amber
Сказка о Тройке
837245342X

Trójka do spraw Racjonalizacji i Utylizacji Niewyjaśnionych Zjawisk rozpatruje niezwykłe wynalazki i tajemnicze zdarzenia na magicznym Siedemdziesiątym Szóstym piętrze. Dwóch młodych pracowników Inbadczamu musi odzyskać od Trójki obdarzoną potężną mocą Czarną Skrzynkę.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://ir.i.wp.pl

Ferula | 2014-10-23
Na półkach: Humor, Przeczytane, 2014

"Bajka o Trójce" - powieść po przejściach. Za sam tytuł bracia Strugaccy mogli w najlepszym razie dostać bilet na białe niedźwiedzie. Przecież to wyraźna aluzja do innej trójki, która ledwo rok wcześniej, w wyniku spisku, przejęła władzę.

W trakcie lektury nie raz zastanawiałam się, jak coś takiego mogło ukazać się w ZSRR w pierwszych latach rządów Breżniewa, wielkiego powrotu stalinowskiego terroru. Niemożliwe przecież, by mieli tak wielkie plecy albo cenzura okazała się ślepa na wręcz jawną krytykę całego państwa. Znalazłam w internecie kilka informacji na temat "Bajki...", zwłaszcza na stronie encyklopediafantastyki.pl i za nią właśnie podam:
powieść ta została początkowo odrzucona przez wszystkie wydawnictwa, gdy w końcu ktoś się odważył, to tylko w wersji mocno okrojonej. Dopiero w czasach pierestrojki, w roku bodajże 1984, ukazała się wersja pełna, nie odeszło się jednak bez reperkusji dla wydawcy i samych autorów.

"Zasiedziałem się u was w Kolonii całkiem...

| 2014-03-09
Na półkach: Pоссия..., Przeczytane
Przeczytana: 09 marca 2014

Dwóch pracowników naukowych udaje się na 76 piętro w celu pozyskania dla swojego instytutu tajemniczej Czarnej Skrzynki. Na miejscu trafiają przed oblicze Wielkiej Trójki, która ma zadecydować o przyznaniu im tegoż przedmiotu. Jako młodzi naukowcy z otwartymi umysłami zostają chwilowo powołani na konsultantów w rozpatrywanych sprawach innych przybyszów.
Posiedzenia Trójki żywo przypominają zebrania komitetów rozpatrujących podania petentów w komunistycznych urzędach ZSRR. Mamy tu odczytywane sprawozdania, przepytywanie na okoliczność pochodzenia czy rodzaj wykonywanej pracy. Ignorancja członków komisji w wielu dziedzinach razi potwornie (roztrząsanie czy pterodaktyl to krokodyl ze skrzydłami), do tego widać niezdrową rywalizację między nimi.
Jedynie fakt, że rozpatrywane są sprawy, które uznaje się tu za nadprzyrodzone lub poddaje się je racjonalizacji świadczy, że to mikropowieść SF. Gdyby zdjąć tę warstwę nadprzyrodzoną, to byłaby to czysta socjalistyczna papka rodem z lat...

Wona | 2015-05-31
Przeczytana: 31 maja 2015

Kontynuacja mojej ulubionej książki "Poniedziałek zaczyna się w sobotę". Ale wygląda na to, że Bracia zarzucili ten projekt po napisaniu pierwszych rozdziałów, jakby trochę z braku świeżych pomysłów - więc powieść kończy się nagle i jakoś tak bez sensu. To okrojone "coś" warte jest jednak przeczytania dla tych oparów absurdu i surrealistycznego humoru tkwiącego korzeniami w socrealistycznej zbiurokratyzowanej rzeczywistości ZSRR lat siedemdziesiątych.

Grzegorz Kulesza | 2016-10-11
Przeczytana: 06 września 2016

Generalnie ciekawe uniwersum, zwłaszcza z początku motyw z tą windą. Później jest dość ciekawie. Ciągle jednak towarzyszyło mi wrażenie, że za piękną historią kryje się sen. Sen człowieka, który zasnął czekając w kolejce jakiegoś urzędu w ZSRR.

Magnis | 2016-04-28
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane