Tu Detektyw Jeż tom 1

Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Cykl: Tu detektyw Jeż (tom 1)
Wydawnictwo: Waneko
Hello, Harinezumi! vol. 1
838827211X
detektyw, jeż, kryminał, manga
komiksy
Moonlight

Mała agencja detektywistyczna Akatsuka nie narzeka na nadmiar pracy... Dlatego chętnie przyjmuje każde zadanie, nawet najdziwniejsze. Najczęściej jednak ludzie zwracają się do agencji w takich sprawach jak badanie przeszłości kandydata na męża dla córki, pomoc w znalezieniu zaginionej osoby, sprawdzenie wierności współmałżonka. Jednak podczas przeprowadzania takiej, zdawałoby się, rutynowej roboty wychodzą na jaw nieoczekiwane fakty... "Tu detektyw Jeż" jest książką, która wciąga jak kryminał. A jednak trudno określić te historie jako kryminalne, książka nie opowiada o przestępstwie, tylko o życiu codziennym, o ludzkich małych i dużych tragediach i szczęściach, o miłości, o słabości i sile człowieka. Może dlatego realia japońskie zupełnie nie przeszkadzają w zrozumieniu intencji autora i polski czytelnik jest w stanie odebrać te opowiadanka równie dobrze jak japoński. Tak samo uśmieje się z pogodnego humoru i zapewne tak samo wzruszy. Seria była tworzona na przestrzeni ok.10 lat i obejmuje 214 historii w 14 tomach. Z tego ogromnego materiału wybraliśmy to, co najbardziej może przemówić do polskiego czytelnika, odrzucając opowiadania nawiązujące do polityki Japonii i te, oparte na obcej dla Polaka japońskiej strukturze społecznej.

źródło opisu: http://waneko.pl/

źródło okładki: http://waneko.pl/

electric_cat | 2013-11-26

Całość tekstu tradycyjnie znajduje się tutaj:

"Tu detektyw Jeż" jest jednym z niewielu przedstawicieli mang z gatunku "gekiga" dostępnych na polskim rynku. Pod tym terminem kryje się komiks dla czytelnika starszego, o charakterystycznej, realistycznej kresce (zapomnijcie o wielkich oczach i jeszcze większych, ehm, "oczach). Manga z gatunku "gekiga" koncentruje się na problemach politycznych i społecznych.

Na jednej z peryferyjnych uliczek Tokio nieopodal posągu Buddy mieści się agencja detektywistyczna Akatsuka. Kaze Kahoru, dwudziestoośmioletnia wdowa jest jej szefową. Pogrąża się w alkoholowym nałogu, przez co rychłe zamążpójście jest wyjątkowo nieprawdopodobnym scenariuszem.
W kawiarence "Liberty House" na tyłach budynku agencji przesiadują dwaj detektywi "od czarnej roboty". Pierwszy, Nanase Goro (lat 25), ze względu na swoją bujną i "charakterną" fryzurę nazywany jest...

Esme | 2016-06-20
Przeczytana: 14 czerwca 2016

Tomik jest maleńki i czyta się go błyskawicznie... rozumiem już jednak, czemu w tym samym czasie w Polsce mogły wychodzić dwie mangi kryminalne - "Kindaichi" stawia bardziej na morderstwa, tymczasem tutaj widzimy raczej sprawy związane z życiem codziennym. Jak zresztą jest wspomniane we wstępie, jest to nie typowy kryminał, a bardziej manga z gatunku gekiga (dotykająca raczej tematy socjologiczne czy politykę). Tomik zawiera kilka historii:

Wprowadzenie - Agencja Akatsuka - wstęp do całości, przedstawia nam bohaterów. Swoją drogą, jedna rzecz nie daje mi spokoju... właścicielka biura ma 28 lat i jest... wdową? Serio? Ech, Japonio, Japonio... Główny bohater zresztą też mi nie przypadł do gustu - 25-latek zachowujący się jak typowy młokos, który włóczy się po barach ze striptizem albo obija się w pubie. Już prędzej można zrozumieć alkoholizm Kahoru niż jego niedojrzałość.

Przyjazd starej matki - jedna z moich ulubionych historii. Jest bardzo życiowa i łatwo się identyfikować z...

Damian Jankowiak | 2012-02-08

Krótkie, poważne, choć czasami nie pozbawione humoru historie. Manga zdecydowanie nie nadaje się dla dzieci, pomijając brutalność itd. jest zbyt trudna by dziecko ją zrozumiało. Bardzo dobra pozycja.

MateuszMazurkiewicz | 2014-12-27

Najsłabszy z tomów.