Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia

Okładka książki Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia Colin Duriez
Okładka książki Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia
Colin Duriez Wydawnictwo: Wydawnictwo św. Stanisława BM biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo św. Stanisława BM
2013-10-24
2013-10-24
Tolkien Władca Pierścieni biografia Colin Duriez

Na książkę natknęłam się zupełnym przypadkiem w mojej bibliotece. Wypożyczyłam, bo dawno temu czytałam trylogię Władcy pierścieni, Hobbita a nie tak dawno Silmarilliona, który urzekł mnie rozmachem wyobraźni autora. Biografia niejako potwierdziła jak niezwykłym i utalentowanym człowiekiem był Tolkien, ale sama książka pod względem warsztatu podobała mi się średnio. Przede wszystkim autor trochę przeskakiwał w czasie, w jednym zdaniu był w jednym roku, by w następnym zrobić jakieś odniesienie do innego - trochę to męczące było. Poza tym duża część tej książki to analiza ideologii, które wyznawał Tolkien, również w odniesieniu do jego przyjaciół. Może i jest to ważne z punktu widzenia filologa i profesora Oxfordu, ale dla czytelnika Hobbita, jakoś nie do końca przemawia. Jednym słowem zabrakło mi tego rozmachu i efektu wow, jakie powinna dać biografia takiego fenomenu literackiego.
No i redakcja książki pozostawia wiele do życzenia. Już pomijam fakt, literówek i powtarzających się przypisów (ile razy można przypisywać, że mila to 1,6 km),ale nienawidzę wstawiania zdjęć we wkładce w środku książki na zupełnie innym papierze i wszystkich na raz. Jeśli już mam zdjęcia w książce to lubię je mieć wklejone we fragmencie, do którego zdjęcie się odnosi i nie kartkować książki. Pewnie tak było łatwiej i taniej, no ale...
Polecam zapoznać się z życiem Tolkiena, ale czy akurat z tej biografii? Nie do końca..

Wydawałoby się, że autor decydujący się na napisanie kolejnej biografii Tolkiena w 2012 roku, posiadający dostęp do: oksfordzkich archiwaliów biblioteki Bodleian, Tolkien Estate, do 12 tomowej „The History of Middle-Earth”, czy bardzo obszernej „Tolkien Companion and Guide”, a także do kilku nowych, świetnych i drobiazgowych opracowań (jak choćby: T.A. Shippey „Tolkien pisarz stulecia” [2000], J. Garth „Tolkien i pierwsza wojna światowa” [2003], czy J.D. Rateliff „The History of the Hobbit” [2007]),mógłby w nowej biografii łatwo i z powodzeniem wykroczyć poza informacje podawane w klasycznej biografii H. Carpentera „Tolkien. Biografia” (1977!),czy nowszych: J. Pearce „Tolkien. Człowiek i mit” (1998),czy M. White „Tolkien” (2003). Nie rozumiem, dlaczego tak się jednak nie dzieje. Kto czytał Carpentera może z czystym sumieniem dać sobie spokój z czytaniem książki Durieza. Duriez nie tylko niemal zupełnie nie korzysta z nowszych książek (choć umieszcza je w przypisach),ale wręcz niejednokrotnie spłyca przekaz Carpentera, Pearca itd. (jego parafrazy fragmentów z tamtych biografii czasem wręcz gubią sens tego, co przepisuje!) Właściwie na tym stwierdzeniu mógłbym poprzestać, gdyby nie to, że czuję się w obowiązku dodać, że polskie tłumaczenie pozostawia wiele do życzenia – mam wrażenie, że tłumaczka nie znała książek Tolkiena ani przyjętego w Polsce nazewnictwa. Redakcja nie zdawała sobie sprawy, że większość cytowanych tekstów została wydana w Polsce. Na korektę polskiemu wydawnictwu również szkoda było pieniędzy. Cóż, z całej książki na uwagę zasługuje jedynie ładna okładka…

Autor traktuje Tolkiena jak osobe boską która nie ma praktycznie żadnych wad dzięki czemu książka jest zwyczajnie nudna.

Nie jest to typowa biografia.Autor pragnie w tej książce odpowiedzieć na pytania: „Kim był człowiek, który stał się legendą? Skąd się wzięły jego opowiadania? Skąd się wzięła mitologia Śródziemia?” Opisuje krajobrazy otaczające Tolkiena w miarę dorastania szukając ich odpowiedników w powieściach .Przez całą opowieść o jego życiu szuka źródeł jego twórczości. Tolkien przez całe życie badał języki starożytne, które miały wpływ na język angielski. Tworzył też własne języki. Jednak język jest martwy, póki nie ma własnej mitologii. Z jednej strony badał mity ze względu na język, ale też język ze względu na mity. Tworzył też mitologie dla własnych języków. Autor szuka w tych starodawnych mitach i w jego pracy źródeł jego mitologii i jego książek. Czy znajduje te przełożenia? Mitologia, która towarzyszyła ludziom o tysiącleci, w miarę rozwoju nauki została zepchnięta do bajek dla dzieci. Tolkien chciał jej przywrócić znaczenie literatury dla dorosłych. Chciał pokazać, że w mitologiach pisanych współcześnie możemy odnaleźć odpowiedzi na dręczące nas pytania egzystencjalne i odnaleźć w nich czasami zapomniane wartości. Czy mu się udało? Odpowiedzi udzielają nam miliony czytelników jego dzieł i innych dzieł pisarzy fantasy. Książka nieźle napisana, prostym jasnym językiem. Nie jest nudną biografią, ale utrzymuje zaciekawienie czytelnika dalszym biegiem wydarzeń. Autor podaje wiele ciekawych informacji z życia człowieka, który jest prekursorem współczesnej fantasy. Niestety nie unikną błędów merytorycznych. Dla mnie kompletnym nieporozumieniem jest streszczanie książek Tolkiena, które żyją dzięki filmom w świadomości milionów ludzi. Czytelnik sięgając po tą książkę poznał najpierw twórczość Tolkiena i pragnie teraz poznać jego twórcę i próbować samemu odpowiedzieć na pytania stawiane na początku przez autora.
Przyjemny relaks, doskonale się czyta. Polecam.

Biografia często bardziej skupia się na informacjach (daty, miejscowości, chrześcijaństwo) niż na wydarzeniach. Mimo wszystko jest warta przeczytania nawet dla kilku ciekawych wydarzeń z życia Tolkiena.
Warto również zerknąć na biografię napisaną przez Carpentera.

Warto również zerknąć na biografię napisaną przez Carpentera.

Książka bardzo dobrze napisana, czyta się ją lekko. Zdjęcia zbliżają nas chociaż trochę do świata Tolkiena. Jednak po przeczytaniu biografii Tolkiena napisanej przez Carpentera widać, jak bardzo Duriez się nią posiłkował.

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, pierwszy raz do tego stopnia wciągnęła mnie czyjaś biografia, ale niewątpliwie mnóstwo błędów, w tym językowych, znacznie umniejsza moją jej ocenę.

Na półkach: , , , , , ,

miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

Tolkien. Niezwykła biografia twórcy Śródziemia to kolejna książka związana z Mistrzem, którą przeczytałam w ramach projektu gimnazjalnego. Wybrałam ją nie tylko, że była jedną z dwóch dostępnych w Empiku (chociaż to prawda),ale dlatego, że obiecywano mi opowiedzieć o elementach chrześcijańskich w jego twórczości, za czego gwarancję uznałam patronat "Gościa Niedzielnego" i wydawnictwo. Hmm... Trochę się zawiodłam.

Powodem mojego rozczarowania jest to, o czym wspomniałam w kolejnym przydługim tytule. Korekta... nawet nie leży i nie kwiczy. Jej nie ma, pomimo dwóch nazwisk widniejących pod tym nagłówkiem w stopce redakcyjnej. Nie wspomnę tu o licznych powtórzeniach i literówkach, ALE O BŁĘDACH RZECZOWYCH DOTYCZĄCYCH TREŚCI KSIĄŻEK (Spokojnie, oddychaj głęboko; wdech-wydech, wdech-wydech). Z ciężkim zgrzytaniem zębów przeżyłabym nieznajomość tematu przez tłumaczkę, ale korektorkę... Przykłady? Nieodmienianie imion (m.in. Tuor),Upadek Gondolina, Thorin Oekenshield i nie tylko.

A teraz zacznijmy wytykać błędy autora w tej kwestii. Meliana jest elfką (chociaż to też może wina tłumaczki) itp. A najgorsze są streszczenia. Bo przecież żadna porządna biografia pisarza nie może się obyć bez streszczenia jego dzieł, do których będziemy się odnosić. Śmiem twierdzić, że to dotyczące "Władcy Pierścieni" może konkurować z tym ze strony sciaga.pl. A że uogólnimy kilka spraw przy okazji, przekłamując kilka ważnych detali. Po co się rozdrabniać?!

Uff... Nawet nie wiecie, jaka to ulga przelać wszystkie swoje bóle na papier. Jednak nie można pisać tylko o minusach. Chociaż znalazłabym jeszcze jeden. Autor popełnił błąd, który moim zdaniem powinien być karalny w biografiach. Rozdrabnianie się. Jeśli uznał, że jakaś konkretna sytuacja na wakacjach miała wpływ (większy lub mniejszy) na twórczość Tolkiena, to opisywał ją tak dokładnie, że nie omijał opisów przyrody.To duży kontrast z fragmentami, gdy cały rok opisano w kilku zdaniach.

A miałam pisać o plusach :P Więc jakie one są? Książkę czyta się bardzo dobrze i szybko. Czcionka na oko to gdzieś czternastka, a więc gigant, co miało dla mnie duże znaczenie, gdy wracałam zmęczona ze szkoły. Dowiedziałam się z niej kilku ciekawych faktów. Ani polecam, ani odradzam.

miedzysklejonymikartkami.blogspot.com

• Biografie