Opowieści bieszczadzkie: Nieludzki doktor i inne opowiadania

Wydawnictwo: Bosz

Inne wydania

Nowe III wydanie zbioru doskonałych opowiadań zmarłego w 2007 roku pisarza, scenarzysty Jerzego Janickiego. Historie związane z Bieszczadami i ich najbardziej pionierskim okresem, w większości sfilmowane. Niezwykłe opowieści, pełne humoru i realizmu.

Justyna Wydra | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

Tak już dzisiaj nie piszą...

Pół roku zabierałam się do lektury. Pół roku, odkąd wróciłam z Bieszczad. Jak mogłam tyle czekać?!

Ja takich Bieszczad, jakie portretuje autor nie znam. Za smarkata jestem, żeby doświadczyć tej pustki, bezlitosnej przyrody, towarzystwa duchów, wilków i kruków spasionych na ludzkim mięsie. Choć podobno ścierwojady te żyją i po sto lat, kto wie, może jednak spotkałam takiego, który wzrastał tuczony trupem mordowanych w czasie wojny i tuż po niej?

Ale na przykład bieszczadników, uciekinierów od cywilizacji spotkałam. Rozmawiałam z nimi. Do dziś zastanawiam się, jak można żyć tak z dala od wszystkiego? Widać można, a Jerzy Janicki pokazuje, że nie jest to co prawda życie na miarę naszych marzeń, ale jest. Życie. Z jego blaskami, cieniami, ponurym nieraz humorem. Życie zanurzone w lesie, który wyrósł tam, gdzie dawniej szumiał sad. Życie pijane bimbrem. Twarde, męskie życie. Czasem dziwnie melancholijne, częściej bezlitosne. Życie śmiertelne.

Świetne,...

Anima | 2015-03-13
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Na samo hasło "Opowieści bieszczadzkie" reaguję swego rodzaju rozrzewnieniem.
Pierwszy raz zetknęłam się z tą książką cztery lata temu, w ferie zimowe i chyba już zawsze będzie kojarzyć mi się z zimowymi, uroczymi wieczorami, iskrzącym śniegiem za oknem i gorącą herbatką :)
Ale do rzeczy. Dawka humoru na wysokim poziomie - przede wszystkim. Opowiadania, które naprawdę cofają nas w czasie, pozwalają przespacerować się po dzikich Bieszczadach, podreptać po wilczych przesmykach, zachłysnąć swojskim bimbrem.
Czytałam wielokrotnie i zawsze w chwilach złego humoru wracam do przygód Szylinga czy Gawełka.
Ponadczasowa książka, o barwnym paradoksie: pełno w niej przekleństw, a i tak na wysokim poziomie!

Magdalena Ru | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Doskonale napisane z poczuciem humoru i niezwykłym wyczuciem klimatu opowieści o mieszkańcach Bieszczad. Lektura obowiązkowa dla fanów tego bajecznego miejsca, poleciła mi ją mieszkanka rodowita Kalnicy, przezcytałam jednym tchem podczas wakacji w Bieszczadach...

marola | 2011-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2011

Dawno temu czytając opowiadania Marka Hłasko, znalazłam się w świecie brutalnych mężczyzn. Teraz odnalazłam wspomnienie tamtego klimatu. Opowiadania Janickiego przenoszą nas kilkadziesiąt lat wstecz, gdy Bieszczady nie były jeszcze tak znane. Poznajemy życie w trudnych warunkach, spotykamy się ze swoistą mądrością prostych i czerstwych ludzi, ich uczuciami i namiętnościami.
Szukałam atmosfery i klimatu gór, znalazłam obraz żyjących tam ludzi.

Goldie | 2016-05-31
Przeczytana: 31 maja 2016

Prawdziwe, aż do bólu. Bez owijania w bawełnę. Wszystko, kawa na ławę. Prości ludzie, choć nie oznacza to że głupi. Proste zasady życia, choć nie oznacza to, że nieskomplikowane sytuacje. Często trudne sprawy, smutne, ale rewelacyjnie napisane - zarówno sama fabuła, ale też język postaci i ich charakterystyka. Także okres - PRL w rozkwicie, ze wszystkimi problemami i brakami, ale też "polskimi rozwiązaniami" na niektóre przepisy ;). Mimo że są to opowiadania, to szybko angażujemy się w problemy bohaterów i ich trudne wybory. Fantastycznie opisane ciekawe, choć ciężkie życie w Bieszczadach, zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt.

Lena | 2015-05-29
Przeczytana: 29 maja 2015

Historie ciche, spokojne, pijane ... dość ciekawe ujęcie ludzkiego życia i poszukiwania w kontekście szacunku do przyrody, niekoniecznie do ludzi, w potokach bimbru i innych takich %.

adalbert | 2016-10-14
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Wspaniale napisane opowiadania prosto z życia.Niektóre - choć przymało - zekranizowane.Humor - przedni,a zarazem refleksyjny

ann | 2014-07-11

Przeczytana w Bieszczadach. Ale tych nowych, ucywilizowanych, zmanieryzowanych i nieco... przereklamowanych. Tchnie przeszłością i obnaża prawdziwe Bieszczady. Takie, jakich już nie ma. Jakich już nikt nie znajdzie...

Anaki | 2013-05-19
Przeczytana: 2012 rok

Bardzo fajne opowiadania, dokładnie siedem,napisane ciekawym językiem zawierające bardzo wiele trafnych spostrzeżeń na wiele życiowych spraw, odnoszących się nawet do czasów obecnych.W książce czuć specyfikę Bieszczadów i sposób myślenia ich mieszkańców. Ciężka praca, poczucie sprawiedliwości, czasami kombinowanie, miłość nie tylko do ludzi ale i zwierząt bez względu na to czy na zewnątrz jest mróz czy upał, no i czas na kielicha, tym kierują się bohaterowie opowiadań Janickiego i tym kierują się ludzie dzisiaj. Kilka z tych opowiadań zostało sfilmowanych np. Wolna sobota, Wesołych świąt, Hasło, Kino objazdowe.

Peterpe | 2014-01-16
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Świetna książka. Przenosi w czasie i przestrzeni w tamte Bieszczady.