Literatura głupcze Laboratoria nowoczesnej kultury literackiej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Horyzonty nowoczesności". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Universitas
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literaturoznawstwo,
popularnonaukowa
hunter

Głównym tematem tej książki jest manifest teoretycznoliteracki.Metody literaturoznawstwa omawiane w książce wywodzą się z tradycji zarówno kognitywistycznych jak i pragmatystycznych. Łącznikiem tych dwu obszarów wiedzy jest analityczność.

Adam Kopeć | 2012-07-14

Jaro­sława Płu­cien­nika — Lite­ra­tura, głup­cze! Wiem jedno, ta książka jest dla mnie za mądra, a wła­ści­wie poru­sza temat słabo mi znany. Po tytule spo­dzie­wa­łem się cze­goś bar­dziej przy­stęp­nego dla prze­cięt­nego czło­wieka. Utwór ten bar­dziej przy­po­mina mi pracę badaw­czą lub naukową.

I jako praca naukowa spraw­dza się świet­nie. Ilość cyta­tów, oma­wia­nych frag­men­tów roz­ma­itych tek­stów, cho­ciażby z biblii czy Cze­sława Miłosza.

Biblio­gra­fia

Sama biblio­gra­fia to ponad 20 stron wymie­nia­nych pozy­cji, z któ­rych zaczerp­nięte zostały cytaty lub któ­rych frag­menty zostały omó­wione w książce. To ogromna liczba opra­co­wa­nych tek­stów. Ja w swo­jej pracy magi­ster­skiej korzy­sta­łem z zale­d­wie tylu pozy­cji, że zajęły nie­pełne 2 strony tekstu.

Jaro­sław Płu­cien­nik w książce Lite­ra­tura, głup­cze! zaj­muje się roz­wa­ża­nie na temat zaan­ga­żo­wa­nia poli­tycz­nego w literaturze.

Jaro­sław Płu­cien­nik roz­waża kwe­stię czy lite­ra­tura może...

Marcelina Orszulik | 2015-05-15
Shahrivar | 2013-06-27