Retoryka wzniosłości w dziele literackim

Wydawnictwo: Universitas
83-7052-701-9
retoryka, wzniosłość
AnnaMaria

Książka jest pierwszą monografią historii pojęcia wzniosłości. Omawia teorie wzniosłości Pseudo-Longinosa, Boileau, Burke'a, Kanta, Schillera, Hegla, Schopenhauera, Vischera, Nietzschego, Lyotarda i innych. Podaje również teorię retoryki wzniosłości w dziele literackim, tzn. odpowiada na pytanie jak jest możliwe "przedstawienie nieprzedstawialnego" w literaturze. Autor interpretuje też historię pojęcia wzniosłości w Polsce.

źródło opisu: nota na okładce

źródło okładki: zdjęcie autorskie

mota | 2014-01-06