Xenophobe's Guide of The Japanese
poradniki
klisza

Ksenofobia - irracjonalny strach przed cudzoziemcami czasami nawet uzasadniony, a na pewno zawsze zrozumiały. Poradnik ksenofoba - krytyczne spojrzenie na przesądy i słabostki innych narodów, prawie zawsze gwarantujące wyleczenie się z ksenofobii. "Obsesja Japończyków na punkcie higieny przybrała niedawno absurdalne rozmiary. dołączona do biurowego komputera myszka jest potencjalnym...

"Obsesja Japończyków na punkcie higieny przybrała niedawno absurdalne rozmiary. dołączona do biurowego komputera myszka jest potencjalnym siedliskiem bakterii, nie należy więc jej bezpośrednio dotykać. trzeba ją najpierw owinąć własną, antyseptyczną chusteczką i dopiero wtedy - tylko i wyłącznie wtedy - można zacząć klikać. Drobnoustroje nie mają szans."

źródło opisu: Wydawnictwo Adamantan, 2004

AuroraBorealis | 2016-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2016

Książkę, a raczej tę małą książeczkę w najnowszym wydaniu dostałam niedawno od męża jako prezent na naszą kolejną rocznicę. Wiedział, że lubię poznawać japońską kulturę, czytać o niej i oglądać japońskie programy na NHK, dlatego też ten upominek był dla mnie strzałem w 10-kę.

Jak już wspomniałam ta małych rozmiarów książeczka przedstawia nam szczerą prawdę na temat mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni – jacy są, co ich interesuje, jak postrzegają otaczający ich świat i rzeczywistość. Na okładce trzeciego już wydania znajdziecie bramę Torii, figurkę gejszy, pieska-robota oraz a jakże kwiaty kwitnącej Sakury.

Kiedy zdecydujecie się sięgnąć po ten tytuł dowiecie się z niego m.in.: czy w Japonii istnieje pojęcie niezależności i indywidualizmu? Czym jest zjawisko o nazwie karoshi i dlaczego jest szczególnie niebezpieczne dla pracowników dużych korporacji? Jak Japończycy postrzegają gaijina? Czym są i kto korzysta z usług "Hoteli miłości"? Jak wygląda edukacja w tym kraju? Czy...

Yanadis | 2011-08-12

Bardziej to broszurka niż książka. Mimo to treść zasługuje na uznanie. Na kilkudziesięciu stronniczkach znaleźć można informacje dotyczące takich dziedzin życia codziennego mieszkańców Nipponu jak praca, rozrywka, czy życie rodzinne. Wszystko to podane w pasjonujący sposób, bez (ciągłego) powielania truizmów typu konsumpcja sushi czy oglądanie opadających płatków sakury, okraszone za to ciekawostkami, które zadziwić mogą niejednego domorosłego japonistę. Coś mi się wydaje, że zostanę kolekcjonerką serii.

USAGI | 2013-01-25

Bardzo dobrze napisany, pełen cennych rad - polecam serdecznie :) Mały format wygodny, aby zabrać na wycieczkę.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 17 lutego 2015