Poradnik ksenofoba. Japończycy

Okładka książki Poradnik ksenofoba. Japończycy Noriko Hama, Sahoko Kaji, Jonathan Rice
Okładka książki Poradnik ksenofoba. Japończycy
Noriko HamaSahoko Kaji Wydawnictwo: Adamantan Seria: Poradnik ksenofoba poradniki
poradniki
Poradnik ksenofoba
Xenophobe's Guide of The Japanese
Adamantan
2004-01-01
2004-01-01
Jakub Kloc-Konkołowicz
ksenofobia Japończycy Japonia Azja Azjaci poradnik ksenofoba

Okładka książki Przewodnik ksenofoba. Japończycy Robert Ainsley, Noriko Hama, Sahoko Kaji, Jonathan Rice
Przewodnik kse... Robert Ainsley, Nor...

mam fioła na punkcie Murakamiego, więc sięgnąłem i jest to chyba jedna z najbardziej treściwych książek jakie czytałem, ciekawie, krótko i na temat

Książkę, a raczej tę małą książeczkę w najnowszym wydaniu dostałam niedawno od męża jako prezent na naszą kolejną rocznicę. Wiedział, że lubię poznawać japońską kulturę, czytać o niej i oglądać japońskie programy na NHK, dlatego też ten upominek był dla mnie strzałem w 10-kę.

Jak już wspomniałam ta małych rozmiarów książeczka przedstawia nam szczerą prawdę na temat mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni – jacy są, co ich interesuje, jak postrzegają otaczający ich świat i rzeczywistość. Na okładce trzeciego już wydania znajdziecie bramę Torii, figurkę gejszy, pieska-robota oraz a jakże kwiaty kwitnącej Sakury.

Kiedy zdecydujecie się sięgnąć po ten tytuł dowiecie się z niego m.in.: czy w Japonii istnieje pojęcie niezależności i indywidualizmu? Czym jest zjawisko o nazwie karoshi i dlaczego jest szczególnie niebezpieczne dla pracowników dużych korporacji? Jak Japończycy postrzegają gaijina? Czym są i kto korzysta z usług "Hoteli miłości"? Jak wygląda edukacja w tym kraju? Czy w ogóle występuje tu przestępczość? Co tak naprawdę kryje się za japońską uprzejmością i skromnością? Jak podróżuje się transportem miejskim i japońskim pociągiem Shinkansen? Dlaczego Japończycy hałasują przy jedzeniu? Skąd u mieszkańców obsesja na punkcie porządku i czystości? Jakie funkcje posiadają dzisiejsze japońskie toalety? Jakie znaczenie mają dla Japończyków religia oraz podróże? Poznacie też dzień z życia typowej japońskiej rodziny. Te i wiele innych ciekawostek znajdziecie w "Przewodniku (już nie poradniku nazwa zmieniona przez wydawcę) ksenofoba – Japończycy".

Ja dowiedziałam się z niej kilku nowych rzeczy, a i wiele faktów też potwierdziłam.

Polecam fanom kultury japońskiej i ich mieszkańców oraz zwykłym molom książkowym w celu pogłębienia swojej wiedzy na dany temat i po prostu dla czystej rozrywki. Myślę, że seria poradników ksenofoba to czas przyjemnie spędzony. Mnie przewodnik opowiadający o mieszkańcach Japonii spodobał się. Nieraz uśmiechnęłam się do siebie po przeczytaniu niektórych fragmentów, a w kolejce do poznania czeka na mnie jeszcze kilka książeczek w domowej biblioteczce – ciekawostki o Włochach, Niemcach czy Grekach. Miłej lektury! :)

Bardzo dobrze napisany, pełen cennych rad - polecam serdecznie :) Mały format wygodny, aby zabrać na wycieczkę.

15 / 2015

15 / 2015

Bardziej to broszurka niż książka. Mimo to treść zasługuje na uznanie. Na kilkudziesięciu stronniczkach znaleźć można informacje dotyczące takich dziedzin życia codziennego mieszkańców Nipponu jak praca, rozrywka, czy życie rodzinne. Wszystko to podane w pasjonujący sposób, bez (ciągłego) powielania truizmów typu konsumpcja sushi czy oglądanie opadających płatków sakury, okraszone za to ciekawostkami, które zadziwić mogą niejednego domorosłego japonistę. Coś mi się wydaje, że zostanę kolekcjonerką serii.

• Japonia
  • Azja