Xenophobe's Guide to the Japanese
Lukrecja

Szczere i zabawne spojrzenie na Japończyków
oraz na to, co czyni ich Japończykami.
"Japończycy nie krytykują się wzajemnie. Oni nie krytykują nikogo, nawet w sytuacjach naprawdę trudnych."

źródło opisu: https://www.facebook.com/wydawnictwo.finebooks/

źródło okładki: https://www.facebook.com/wydawnictwo.finebooks/

Jacek | 2016-11-15
Na półkach: Przeczytane, Mam
Przeczytana: 14 listopada 2016

Odległy kraj i egzotyczna nacja to temat niewielkiej książki z serii Przewodnik ksenofoba. Skoro jednak Japończyków jest ponad 120 milionów, skoro są częstymi gośćmi na wszystkich kontynentach, skoro i w Polsce można ich często spotkać, to może nawet wypada czegoś się o nich dowiedzieć. I ten cel Przewodnik spełnia całkiem nieźle. Pisany przez liczne grono autorów wykazuje różne ujęcie, raz bardzo poważne, innym razem dowcipne, co urozmaica czytanie, choć nie zawsze zadowala czytelnika.
Japończycy z Przewodnika jawią się jako ludzie idealnie czujący się w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez mitologię rywalizacji, kariery, pracy i działań grupowych. Szczególnie do tych ostatnich są wręcz stworzeni. I to zapewne wielu czytelników wie. Ale w książce znalazło się miejsce dla wielu informacji, mogących zaskoczyć polskiego (i europejskiego) odbiorcę. Należy do nich choćby stosunek do sportu, nauki, odpoczynku, organizacji dnia i wiele innych. Ponieważ jednak tylko zachęcam do...

Cyfranek | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

"Przewodnik ksenofoba" jest mniej więcej tym, co obiecuje tytuł - Japończycy widziani poprzez amerykańskie standardy. Wszystko co nieamerykańskie jest dziwne (działania na rzecz grupy, zamiast samolubności), wszystko co jest kopią amerykańskich zachowań zasługuje na politowanie bo nie jest prawdziwie amerykańskie (steki są OK, ale jeśli a japońskiej wołowiny to zbyt tłuste). Niektóre fragmenty pisane z niezłym poczuciem humoru, szkoda, że tylko niektóre.

Lukrecja | 2016-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Jest to moje pierwsze spotkanie z cyklem "Przewodnik ksenofoba", które mogę zaliczyć do całkiem udanych. Jako że od kilku lat stale interesuję się kulturą Japonii, książka ta stanowi dla mnie fajne zebranie wszystkich ogólnie znanych przywar, stereotypów i ciekawostek związanych z Krajem Kwitnącej Wiśni.
Pozycje z tej serii należy traktować z pewnym przymrużeniem oka, ponieważ wszystko opisane jest ze znaczną dozą ironii i humoru.
Z pewnością fajna pozycja na niedzielne popołudnie dla ludzi chcących przeczytać coś lekkiego. Niby nic odkrywczego, ale jednak warte uwagi.

///
17.09.16

Charlie1608 | 2016-09-18
Przeczytana: 18 września 2016

Przewodnik Ksenofoba Japończycy, to mała książeczka o bardzo dużym potencjale!!
W bardzo żartobliwy sposób przedstawione są tutaj sytuacje w jakich stawiani są Japończycy i jak podchodzą do świata. Jakie mają wartości, a także jakże wielkim przymrużeniem oka jakie wady rządzą w ich narodzie.

Serdecznie polecam fanom Japonii, kultury dalekiego wschodu, oraz ludziom, którzy mają poczucie humoru ;)

magdac | 2018-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2018

Bardzo sympatyczna! Zachęca mnie do przeczytania kolejnych książek z tej serii :)

śmieszniasta808 | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Ciekawy opis, spojrzenie i na wady i na zalety. Bez wynoszenia na piedestał lub negowania.

Zdzisia | 2018-03-12
Przeczytana: 14 marca 2018