Kronika japońska

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Chronique japonaise
83-88459-20-1
japonia, podróże, kultura,

W książce przeżywamy duchową podróż do Japonii. Tej mitycznej, mówiącej o boskim pochodzeniu narodu, i tej realnej, wyłaniającej się ze starych kronik, relacji zamorskich żeglarzy i kart historii. Wraz z pisarzem poznajemy kulturę cesarskiego dworu z jego surową etykietą i... zauroczeniem modną kaligrafią. Z zadumą rozważamy paradoksy: oto kapitan strzelców pisze przesubtelne wyznania miłosne pośród najgorszej nędzy, a minister wojny układa wierszowane listy. Bouvier, powołując się na pamiętniki Marca Polo, śledząc losy wypraw oraz działalność misyjną Kościoła katolickiego, odkrywa dla nas nieznany ląd.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=764

źródło okładki: http://merlin.pl/Kronika-japonska_Nicolas-Bouvier/...»

adela | 2014-09-28
Przeczytana: 2014 rok

Niesamowicie przenikliwa, napisana z wyczuciem tonu i tematu.

W "Kronikach" Bouviera urzeka konstrukcja. Rozdziały opisujące historię wysp kontrastują z osobistymi, niemal poetycznymi zapiskami autora. Co ciekawe, ta poetyczność narasta i staje się coraz bardziej japońska (a mimo to nadal zrozumiała - chociaż zdaję sobie sprawę, że nigdy nie poznam/zrozumiem Japonii, istnieje we mnie jak kraina mityczna, jakiegoś rodzaju Śródziemie) - jakby autor powoli mieszał się z tematem.
Cieszę się, że trafiłam na tak świetną lekturę.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-26
Na półkach: Japonia, Przeczytane

To była ciekawa lektura - Bouvier bez uprzedzeń ale i bez zbytnich sentymentów opisuje lata swojego życia w Japonii, nie tyle w sposób kronikarski, co raczej impresyjny, kulturoznawczy, filozoficzny. Wkradająca się z rzadka na karty codzienność pojawia się jakby przypadkiem i mimochodem. To właśnie sprawia, że lektura tak bardzo intryguje: jak człowiek z Zachodu pojmie Wschód?

Yae | 2015-03-16
Na półkach: Azja, Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 16 marca 2015

Momentami zachwycałam się cynizmem autora, czasem się lekko zanudziłam. Generalnie bardzo ciekawa, ale też chaotyczna lektura dotycząca podróży autora. Interesujące spostrzeżenia, intrygujące porównania + dość dokładne analizy niektórych zjawisk sprawiły, że czytało się przyjemnie, jednak bez większych fajerwerek. Tak czy inaczej - polecam, ponieważ jest to zupełnie inne spojrzenie na Japonię niż to, którym karmią nas teraz księgarnie. No i przede wszystkim, spojrzenie na Japonię ponad pół wieku temu.

| 2016-09-21
noname | 2016-07-13