Odejścia

Wydawnictwo: Paganini
978-83-8904-913-1
filozofia i etyka

To nie jest książka z cyklu "Alleluja i do przodu!.." To książka o wycofaniu, odejściu. Drążące Biblię teksty o. Augustyna Pelanowskiego prowokują, wyprowadzają z równowagi, budzą z letargu. Pozwalają zrozumieć zdumiewające słowa Jezusa: Pożyteczne jest dla was moje odejście. "Syn Boży dużo uczynił dla nas przychodząc jako człowiek, ale również Jego odejścia mają swój duchowy przepych....

To nie jest książka z cyklu "Alleluja i do przodu!.."

"Syn Boży dużo uczynił dla nas przychodząc jako człowiek, ale również Jego odejścia mają swój duchowy przepych. Wydaje mi się, że o wiele więcej uczynił odchodząc przez śmierć i zmartwychwstanie od uczniów niż przychodząc do nich jako rabbi z Nazaretu.
Oczywiście jedno bez drugiego nie mogłoby zaistnieć.
Gdy Jezus odchodził z jakiegoś miejsca, zawsze dochodziło do jakiegoś rozwoju, uzdrowienia,
objawienia, obfitości."

o. Augustyn Pelanowski

źródło opisu: http://www.paganini.com.pl/product.php/aWQ9MjE4MQ==

źródło okładki: http://www.paganini.com.pl/product.php/aWQ9MjE4MQ==

Kinga | 2013-05-08
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Czasami trzeba przestać brylować w towarzystwie, gonić za sukcesami i doskonałością, pędzić, szukać, próbować złapać nieuchwytne. Czasami trzeba odejść. Są chwile, które wymagają od nas wycofania się, oddalenia, wyjścia na pustynię. Inaczej umknie nam Najważniejsze, przepłynie gdzieś obok nas, a my dalej będziemy się szamotać jak dzikie zwierzę w klatce.
Trzeba odejść, by Ktoś mógł do nas przyjść. Trzeba odejść, by zrobić miejsce, by pozwolić się odnaleźć.

To wcale nie jest oryginalna książka. Ona nie funduje nam terapii wstrząsowej, nie wylewa nam przysłowiowego kubła zimnej wody na głowę. Ona jedynie kłuje lekko w boku, troszeczkę uwiera, tak minimalnie, delikatnie, acz stanowczo. I chyba to jest w tej książce piękne. Autor jawi się jako zwykły człowiek, dokładnie taki jak my. Zdecydowanie można go polubić – jego niewymuszoną skromność, jego sposób bycia, w końcu jego mądrość, którą się nie obnosi. Ojciec Augustyn nie poucza, jedynie przelewa swoje myśli na papier, jakby pisał...

poznanianka | 2012-09-19
Przeczytana: 18 marca 2012

Odejścia a jednak powroty. Może i ucieczka, ale w konkretnym celu. Schowanie się, żeby coś znaleźć. Żeby komuś zrobić miejsce.
Książka traktuje o sprzecznościach. Nie są one wyszukane, nie raz pewnie obiły nam się o uszy zestawienia słów sobie przeciwstawnych, które zupełnie wbrew logice tworzą ciąg przyczynowo-skutkowy. Bo i nie taki jest cel tej pozycji, ona nie ma być oryginalna na siłę. Ot, ma przypominać o tym, co zdaje się każdy w miarę myślący człowiek wie. Że życia nie jest proste, przejrzyste, bywa zupełnie nielogiczne.
I w tym braku ludzkiej metody jest sens. Tylko pamiętając o tym możemy coś ze swoim życiem duchowym zrobić.

Książka podzielona została na rozdziały dla niektórych niczym ze sobą nie związane. Poczynając od tego, że pierwszy wycofał się Bóg, stwarzając świat. A skoro On mógł ograniczyć swoją władzę to czemu człowiek nie mógłby się czasem powstrzymać i usunąć w cień? Poprzez porównanie stłuczenia naczynia z olejkiem nardowym przez Marię Magdalenę z...

Mr_BC | 2012-09-22
Przeczytana: 2013 rok

Najlepsza książka o duchowości jaką w tym roku przeczytałem. Mówi o pokorze, o pracy nad samym sobą i odejściach, które są dobrymi w naszym życiu. Czyta się świetnie. Polecam

Marta | 2013-09-26
Przeczytana: 26 września 2013

Pelanowski nigdy mnie nie zawiódł, tak było i tym razem. Świetny człowiek, który ewidentnie jest na swoim miejscu i myślę, że zrobił to co mu Bóg polecił, przy tym pozostaje pokorny. Nie mogę wyjść z podziwu jak sprytnie udaje mu się przełożyć rzeczy niepojęte na język znany mi! A może po prostu Bóg otworzył moje uszy i oczy i uzdolnił do rozumienia? Wreszcie!

Paweł Krawczyk | 2016-08-21
Przeczytana: 15 lipca 2015