Autosugestia. Jak myśleć pozytywnie.

Okładka książki Autosugestia. Jak myśleć pozytywnie. Anselm Grün OSB
Okładka książki Autosugestia. Jak myśleć pozytywnie.
Anselm Grün OSB Wydawnictwo: WAM popularnonaukowa
popularnonaukowa
Einreden
WAM
2003-01-01
2003-01-01
Tomasz Grodecki
wiara chrześcijaństwo optymizm aspekt religijny aspekt psychologiczny

Książka dla czytelników chcących zgłębić tematykę duchowości chrześcijańskiej. Punktem wyjścia są tytułowe autosugestie towarzyszące nam na co dzień, które stymulują nasze postawy. Autor swoje wnioski i przemyślenia opiera na przykładach ojców pustelników zmagających się z pokusami, wątpliwościami czy natrętnymi myślami ze względu na obraną drogę życia w samotności i z dala od ludzi. Uważam, że "Autosugestia.." potrafi naprowadzić na radosną ścieżkę odbierania rzeczywistości wyzbytą z marudzenia, samokrytycyzmu, czy ciągłego porównywania się do innych. Dzięki niej zdałem sobie sprawę, jaką krzywdę wyrządzamy sobie przez czarnowidztwo, czy skupianie się na swoich niedoskonałościach. Druga myśl zawarta jest w cytacie na ostatniej stronie książki że "wiara potwierdza się pośród naszej niewiary,pośród naszych wątpliwości."

Chrześcijańskie i psychologiczne spojrzenie na "demony myśli" i to co mówimy do siebie i o sobie. Interesujące połączenie psychologii i duchowości. Bardzo warto sięgnąć i uporządkować sobie, co chrześcijaństwo mówi o "pozytywnym myśleniu"

Przepraszam, jeżeli ktoś się oburzy na to stwierdzenie, ale każde zdanie trzeba szanować. Dla mnie ta książka, to trochę taki religijny bełkot, który niestety do takiego starego komunisty jak ja nie przemawia. Czerwony kolor mam wypisany na twarzy. Może i ksiażka porusza tematy, które też mnie dotyczą, czyli czasami niska samoocena, świadomość, ze się do niczego nie nadaję, albo nie potrafię czegoś zrobić, czy też nie podołam, ale jak dla mnie to nie do końca ten kierunek. Zbyt dużo religii i odniesień do mnichów, mało życiowych i przydatnych porad. Może i taka właśnie miała być. Bóg przede wszystkim. Niestety nie do końca do mnie trafiła, choć muszę przyznać, w niewielkim stopniu pocieszyła i otworzyła oczy. Uzmysłowiła, że każdy z nas zmaga się z takimi problemami, tylko niektórzy bardziej je przezywają. Szkoda, ze w tak niewielkim stopniu ukoiła moją psychikę. Ale... moze czas udać się po prostu do psychologa...

"Jeśli patrzę na rzeczywistość przez okulary wiary,
oglądam ją w jej pełni,
patrzę na nią oczyma Boga"

Autor ukazuje moc naszych myśli, podaje sposoby radzenia sobie z nimi, zakorzenione w tradycji zakonnej oraz psychologicznej, a także pokazuje jak dzięki wierze możemy kształtować swoją rzeczywistość.

"Jeśli patrzę na rzeczywistość przez okulary wiary,
oglądam ją w jej pełni,
patrzę na nią oczyma Boga"

W jednej z recenzji padł zarzut, że powinno być podane, że książka jest tylko dla Chrześcijan. Trudno byłoby oczekiwać czegoś innego, biorąc pod uwagę, że autorem jest ojciec Benedyktyn, więc naturalne jest to, że to w Bogu szuka on wielu rozwiązań. Aczkolwiek o. Grün zajmuje się również psychologią i w książce znajdziemy także uniwersalne treści dla wszystkich.

Byłam zaskoczona ile z myśli, które codziennie przechodzą mi przez głowę, o. Grün klasyfikuje jako negatywne. Np. Znowu trzeba wstać/ Nie mam ochoty/ To dla mnie zbyt trudne, nie mogę sobie z tym poradzić/ Jestem taki zmęczony/
Co za paskudna pogoda/ Znowu stres/ Za mało spałem...itp.

Takie negatywne zdania odbierają nam energię, osłabiają nas, utrzymują w złym nastroju, podtrzymują nasze użalanie się nad sobą i złość. Często czynią nas po prostu chorymi. Prawda jest też taka, że czasem warto byłoby się nagrać, żeby zobaczyć, ile negatywnych zdań wypowiadamy w ciągu dnia, w ogóle nie będąc tego świadomi.

Warto natomiast powtarzać słowa, zdania, które dają nam siłę, odwagę, wewnętrzny spokój, gotowość do radzenia sobie z trudnymi sytuacjami. Warto powtarzać je tak długo, aż w nie uwierzy nasz mózg, a potem my sami.
Mogą to być: pozytywne słowa, myśli, przysłowia, akty strzeliste, psalmy, modlitwy: np. Jak przyszło, tak pójdzie/ Nie jest tak źle, jakoś to będzie/
Wszystko się ułoży/ Świat się od tego nie zawali/ Jutro też będzie dzień/
Wszystko ma swój sens/ Zobaczymy co z tego wyniknie/ Na pewno się uda/ Jezu, ufam Tobie...

Bardzo polecam tą cieniutką książkę! Niewiele stron, a tyle ciekawej treści.

Byłam...

Zamiast wielu postanowień - proste rzeczy i leczące słowa ... "kładę się zasypiam i znowu się budzę, bo Pan mnie podtrzymuje"

Brakuje jeszcze jednego zdania w tytule: "Poradnik dla katolików". To tyle.

Brakuje jeszcze jednego zdania w tytule: "Poradnik dla katolików". To tyle.

Przeczytać by mieć słońce i nadzieje w sercu.

Przeczytać by mieć słońce i nadzieje w sercu.

Książeczka, która umocniła mnie w pewnych delikatnych kwestiach. Do polecenia każdemu kto zmaga się z wiarą we własne możliwości.

• Psychologia
  • Religia
  • Dla ducha
  • Wiara
  • L. obca
  • Po raz wtóry/kolejny

Dodaj cytat z książki Autosugestia. Jak myśleć pozytywnie.