Rodzice w akcji. Jak przekazać dzieciom wartości.

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
wychowanie, dzieci, rodzice, rodzina
Ismena

Jako rodzice każdego dnia zadajemy sobie wiele pytań związanych z wychowaniem dzieci. Zdarza się, że bezradnie rozkładamy ręce lub wychodzimy z siebie, żeby osiągnąć upragnioną przez nas reakcję naszej pociechy. Czy przypadkiem nie popełniliśmy gdzieś błędu? Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka...

Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka jest nie tylko wytłumaczeniem przyczyn najczęstszych problemów z dziećmi, ale przede wszystkim poradnikiem, jak się zachować, co zrobić, jak ukierunkować swoje myślenie, co zmienić, jak przekazać dzieciom wartości oraz wiarę.

Nemezis | 2019-08-28

Dostałam w prezencie, bo pewnie sama bym nie zakupiła tej pozycji. Mam ogólną alergię na wskazówki wszystkich uczonych „znafców” (sic!) i ekspertów od bezstresowego wychowania, które kompletnie nie sprawdzają się w życiu i co najwyżej pomagają wykreować takie typy jak główny bohater z pamiętnego serialu „Ballada o Januszku”.
„Rodzice w akcji” to poradnik wychowawczy dla rodziców-katolików, ale wbrew temu, czego oczekiwałam (Bóg zawsze na pierwszym miejscu), okazało się, że autorzy podchodzą do spraw religii w sposób naturalny i niewyolbrzymiony. Kto by pomyślał, że jedna z rad dla rodziców, gorliwych katolików będzie brzmiała: Dajcie dziecku obejrzeć ulubiony program w tv, zamiast w tym czasie odmawiać różaniec. Modlitwę przecież można zmówić później, po programie :). To oczywiście ekstremalny przykład (przypuszczam, że większość rodziców nie ma takich kłopotów). Główna tematyka książki obejmuje jednak te prozaiczne problemy, obecne (w prawie) każdym domu, gdzie są dzieci.
Krytycy...

Szatycz | 2018-09-09

Warta przeczytania!

Marylka | 2018-08-16
Przeczytana: lipiec 2018

Ehh, jak czytam o "stawianiu dziecku granic" to mnie z lekka trzęsie. Podejście iście archaiczne, zupełnie nie odnoszące się do wiedzy o rozwoju mózgu i o tym jak ten rozwój wspierać. Dodatkowo teksty o traktowaniu piersi jak smoczka :/ Serio? W czasach gdy wiemy o laktacji tyle, ile wiemy? Autorzy powielają krzywdzące mity i stawiają na to, co działa, czyli przynosi korzyść na chwilę. Nie uczą jak wspierać budowanie długoterminowej relacji z dziećmi. Przykro się to czyta w nawiązaniu do chrześciajaństwa. Zwykła tresura. Wielkie rozczarowanie.

Urszula | 2018-08-10

Nie byłam w stanie przebrnąć tego poradnika do końca. Sposób traktowania dzieci jest w podejściu autorów warunkowy, zależny od tego, jak dziecko "wyrabia się" z różnymi umiejętnościami pożądanymi przez rodziców. Brak tu zupełnie podejścia czułego, rozumiejącego ograniczenia rozwojowe dziecka, brak propozycji ludzkiego okazywania wsparcia. Tylko wymagania i konsekwencje.Dla mnie to antyporadnik wychowawczy. Tekst o tym, że przychodzące w nocy dziecko, zapłakane czy wystraszone należy bezwarunkowo odprowadzić do swojego pokoju, nie pytając absolutnie o powody jego stanu (i zostawić w pokoju z komunikatem, żeby nie przychodziło w nocy do rodziców) to po prostu zgroza. Zdecydowanie odradzam tę lekturę.

Karolina | 2018-02-19

Nie dałam rady przeczytać całej książki, bo "mądrości" przedstawione na pierwszych jej stronach sprawiły, że czytanie całego poradnika uznałam za stratę czasu. Cytaty w stylu: "Nie traktuj piersi jak smoczka", "Nie wdawaj się w dyskusje z dzieckiem, które będzie chciało przyjść do Twojego łóżka w nocy, tylko odprowadź je do jego pokoju", chlubienie się "żelazną konsekwencją" czyli np. niedawaniem dzieciom kanapek do czasu następnego posiłku, jeśli nie chciały ich zjeść od razu (pozostawienie kanapek w zasięgu wzroku, ale nie rąk) - wszystkie te i wiele innych porad dyskredytuje tę książkę w moich oczach. Dla mnie jest w takim podejściu jakieś wyrachowanie, chęć warunkowania dziecka (jak można wtedy mówić o przekazywaniu wartości, jeśli wtłaczamy je za pomocą warunkowania, a nie zachęty i przykładu?). Takie podejście, choć pewnie skuteczne tu i teraz jest dla mnie nie do przyjęcia i może przyczynić się do tego, że narazimy naszą więź z dzieckiem na szwank. Nie...

Jendrek | 2018-02-19

Książka zaskakująca. Niestety bardzo in minus. Rady udzielane przez pp. Gajdów w moim odczuciu nie są czym innym niż proponowaniem stosowania tresury. Poradnik z cyklu "złota rada na każdą sytuację, jaką spotkacie w wychowaniu" - czyli czysta utopia. Dodatkowo smuci bezkrytyczność w promowaniu jej w niektórych kręgach kościelnych. Gorąco nie polecam.

zijuantanejo | 2017-12-02
Przeczytana: 22 listopada 2017

Przeczytane do śniadania podczas krótkiego urlopu w cudzym domu. Jestem raczej uczulony na "katechezy" i używanie Boga jako przecinka - tutaj autorzy z wdziękiem z tego wybrnęli. Jednym ich tezy dotyczące obsługi dziecka spodobają się, inni będą kręcić nosami. Na szczęście między radami nie ma wodolejstwa, to co ważne jest wytłuszczone kolorkiem, a religijne pogadanki gustownie przesuwane na "deser".
Śniadanie smakowało.

Dotka76 | 2017-03-02
Przeczytana: 02 marca 2017

Świetny poradnik z bardzo celnymi radami dla rodziców. Warto!

Z_błyskiem_w_oku | 2016-07-17

Autorzy to małżeństwo, rodzice czwórki dzieci, terapeuci na co dzień pomagający rodzicom rozwiązywać ich problemy wychowawcze, prowadzący rekolekcje dla małżeństw i rodzin. W perspektywie chrześcijańskiej, z dużym humorem i licznymi przykładami radzą jak stawiać dzieciom granice (ciekawe wnioski, by nie łączyć w jednym momencie roli policjanta i towarzysza!), jak dawać dzieciom odpowiedzialność i wolność, jak traktować je indywidualnie oraz jak przekazywać wiarę i wartości. Mądre i bardzo praktyczne, skorzystają nie tylko osoby wierzące!

neta | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Świetna książka. Widać, że nie jest napisana z perspektywy "bądź idealnym rodzicem, wychowaj idealne dziecko". Książka powstała z doświadczenia rodzicielstwa, zakraszanego doświadczeniem terapeutów rodzinnych. Przejrzysta graficznie i językowo, z wielką dozą humoru.