Rodzice w akcji. Jak przekazać dzieciom wartości.

Wydawnictwo: Edycja Świętego Pawła
wychowanie, dzieci, rodzice, rodzina
Ismena

Jako rodzice każdego dnia zadajemy sobie wiele pytań związanych z wychowaniem dzieci. Zdarza się, że bezradnie rozkładamy ręce lub wychodzimy z siebie, żeby osiągnąć upragnioną przez nas reakcję naszej pociechy. Czy przypadkiem nie popełniliśmy gdzieś błędu? Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka...

Monika i Marcin Gajdowie są terapeutami na co dzień pomagającymi setkom rodziców w rozwiązywaniu trudności wychowawczych. Ich książka jest nie tylko wytłumaczeniem przyczyn najczęstszych problemów z dziećmi, ale przede wszystkim poradnikiem, jak się zachować, co zrobić, jak ukierunkować swoje myślenie, co zmienić, jak przekazać dzieciom wartości oraz wiarę.

aeljot | 2014-08-08

Nie jest to typowy poradnik dla rodziców z radami co zrobić w jakiej sytuacji. Nie są to sztywne rady a wskazówki i podawanie pomocnej dłoni.

Książka nie jest typowa ponieważ napisana jest przez małżeństwo. Małżeństwo katolickie, wychowujące czwórkę (4) swoich dzieci, zgodnie z wartościami chrześcijańskimi.

Dla mnie plusem jest nie tylko to, że są rodziną wielodzietną ale również ich wykształcenie. Marcin jest lekarzem, Monika pedagogiem. Dodatkowo mają skończone inne kierunki związane z terapią i wychowaniem. Prowadzą rekolekcje, terapie a w TV TRWAM można obejrzeć program "Siódmy sakrament" w którym występują.

Książka pokazuje problemy jakie stają przed rodzicami, którzy chcą wychowywać swoje dzieci w wierze, przekazywać im ją tak aby dziecko, które dorośnie i odejdzie z domu miało prawdziwą wiarę a nie tylko religijność czy nawyki i przyzwyczajenia.

Autorzy wskazują także jak ważne jest oddzielenie bycia małżeństwem od bycia rodziną, rodzicami. Wszędzie czytam teraz, że...

katecz | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Przeczytałam w życiu wiele poradników jak wychowywać dzieci. Ten różni sie tym, że autorzy chrześcijanie, podpowiadają jak wychować dzieci w wierze katolickiej. Spodobało mi sie to, że autorzy podchodzą do wiary normalnie, po ludzku, nikogo nie osadzając. Pokazują m.in. by dzieciom, zwłaszcza nastolatkom nie narzucać wiary. Wg nich można im jedynie pokazać drogę i mieć jedynie nadzieję, że nią pójdą. Ale to musi być ich dobrowolny wybór.

Książka składa się z 7 rozdziałów:

1) Nie przejmuj odpowiedzialności za dziecko
2) Traktuj dzieci indywidualnie
3) Nałóż pozytywne okulary
4) Towarzysz czy policjant, czyli...nie pełnij dwóch ról w tym samym momencie!
5) Stawiaj granice
6) Nie ograniczaj wolności dziecka (granica bezpieczeństwa i rozsądku, granica światopogladu, granica intymna dziecka, granica małżeńska)
7) Przekazuj wiarę i rób to świadomie

Autorzy zwracają m.in. właśnie uwagę na bardzo ważną sprawę, że na pierwszym miejscu powinno sie dbać o małżeństwo, o jakość relacji,...

Z_błyskiem_w_oku | 2016-07-17

Autorzy to małżeństwo, rodzice czwórki dzieci, terapeuci na co dzień pomagający rodzicom rozwiązywać ich problemy wychowawcze, prowadzący rekolekcje dla małżeństw i rodzin. W perspektywie chrześcijańskiej, z dużym humorem i licznymi przykładami radzą jak stawiać dzieciom granice (ciekawe wnioski, by nie łączyć w jednym momencie roli policjanta i towarzysza!), jak dawać dzieciom odpowiedzialność i wolność, jak traktować je indywidualnie oraz jak przekazywać wiarę i wartości. Mądre i bardzo praktyczne, skorzystają nie tylko osoby wierzące!

Kachna Kusyk | 2015-02-03
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 lutego 2015

Być może ta książka nie daje odpowiedzi na wszystkie problemy rodziców ale przynajmniej daje nadzieje, że jeśli będziemy próbować to nie pójdzie to w las :)) no i ta świadomość że bardziej doświadczeni też mają problemy i czasem popełniają błędy ;))

marola | 2012-01-19
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Lektura "Rodziców w akcji" uświadamia mi po raz kolejny, że wychowanie to sztuka rządząca się swoimi prawami. Jeśli poznamy mechanizmy funkcjonowania dzieci, ich wychowanie stanie się banalne. Ale aby dojść do wprawy popełniamy mnóstwo błędów, co rodzi frustrację i krzywdzi dzieci.
Książka napisana przystępnym językiem, okraszona anegdotami z życia autorów, do tego wyróżniony ważny tekst i zadania dla rodziców. Polecam gorąco nie tylko rodzicom.

neta | 2016-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Świetna książka. Widać, że nie jest napisana z perspektywy "bądź idealnym rodzicem, wychowaj idealne dziecko". Książka powstała z doświadczenia rodzicielstwa, zakraszanego doświadczeniem terapeutów rodzinnych. Przejrzysta graficznie i językowo, z wielką dozą humoru.

Klątwa | 2015-01-29

Przeciętny w treści poradnik, ale z drugiej strony, jeśli ktoś ma problemy wychowawcze, zwykle właśnie takie proste sprawy są mało zrozumiane i przepracowane. Do czytania po jednym rozdziale (raz na kilka dni) i wprowadzania zmian w życie. Są też ,,zadania domowe'' do przemyślenia, pytania. Autorzy to małżeństwo terapeutów z 4 dzieci. Książka jest głęboko zakorzeniona w wierze katolickiej. Po każdym rozdziale autorzy odnoszą dany problem do fragmentów Pisma Świętego i poddają czytelnika refleksji. Dla osoby niewierzącej raczej niestrawne i momentami śmieszne.

lion | 2012-02-17
Przeczytana: wrzesień 2011

Lektura książki przypomniała mi, że stanowczość - konsekwencja - zasady to podstawa dobrego wychowania dzieci. Oczywiście nie może w tym zabraknąć łagodności i poczucia humoru, który Autorzy doskonale wplątali między wierszami. A co najważniejsze, nigdy nie tracić nadziei, że będzie lepiej!

Łukasz Czechowski | 2013-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2012

Książka fajna, chociaż dla rodziców, którzy chcą wychować dzieci w wierze katolickiej. Dla ateistów z każdą stroną może stawać się coraz mniej przydatna, bo przecież nie będą oni mieć problemów z tym, że dziecko nie chce iść do bierzmowania.

Aga | 2012-03-23
Przeczytana: 2011 rok

Świetna lektura dla rodziców małych i nieco większych dzieci.