Der Sinn des Lebens
830106353X
Misieńka

Książka jednego z klasyków psychologii i twórców psychologii indywidualnej.

Przejrzał i przedmową opatrzył Kazimierz Obuchowski.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.atticus.pl/?pag=poz&id=429

Lilia Światła | 2016-05-13
Przeczytana: 08 maja 2016

Praca opiera się na wynikach wieloletniej pracy z osobami chorymi lub niezadowolonymi z własnego życia. Zdaniem wiedeńskiego psychologa i psychiatry głównymi czynnikami problemów psychicznych czy poczucia niezadowolenia jest niewłaściwe rozwiązanie napięcia związanego z poczuciem niższości i przykrywaniem go fałszywym poczuciem wyższości. Adler jako rozwiązanie proponuje poprawę poczucia wspólnoty i odnalezienie realnego pola służby, które wynikałoby zarówno z uzdolnień tkwiących w człowieku, jak i z zapotrzebowania społeczności, w której on mieszka. Myślę, że książka ważna (choć miejscami nudna) w czasach konsumpcjonizmu, uprzedmiotawiania i chęci sprzedawania wszystkiego, inspirująca do innego spojrzenia na ludzkość, na służbę i na konkretnego człowieka siebie wśród innych.

Łukasz | 2014-12-12
Na półkach: Przeczytane, Net, 2014
Przeczytana: 12 grudnia 2014

Dosyć nudna książka, dopiero końcówka interesująca (opis kilku snów i znaczeń sennych w mojej ocenie interesujące).
Moim zdaniem Adler stosuje silny podział na osoby z poczuciem wyższości i niedowartościowania, skupia się tylko na tym. Dziwi zatem mocna krytyka Freuda bo jego pogląd różni się od Freuda tylko tym, że dokonał innego podziału.

Gatsby | 2011-06-01
Przeczytana: 1993 rok

Dla wtajemniczonych, choc nie tylko...

zet | 2016-08-14
Piotr Woźniak | 2016-06-07