Sens życia

Okładka książki Sens życia Alfred Adler
Okładka książki Sens życia
Alfred Adler Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Psychologii
Der Sinn des Lebens
Wydawnictwo Naukowe PWN
1986-01-01
1933-01-01
830106353X
Maria Kreczowska
Kazimierz Obuchowski psychologia indywidualna Maria Kreczowska

Bardzo dobra pozycja. Trudno znaleźć człowieka który nie zastanawiałby się co jest sensem życia. Autor odnosi się do koncepcji poczucia wspólnoty, jako ważny element dla zdrowej egzystencji. Gorąco polecam.

Alfred Adler, austriacki psychiatra i psycholog, nie napisał konkretnej książki poświęconej bezpośrednio sensowi życia. Jednakże w swoich pracach i teoriach poruszał wiele tematów związanych z tym zagadnieniem.

Adler uważał, że sens życia wynika z naszej zdolności do nadawania mu sensu poprzez realizację celów i osiąganie poczucia spełnienia. Wierzył, że każdy człowiek ma unikalne cele i wartości, które motywują go do działania i dają życiu sens. Według Adlera, sens życia nie jest czymś stałym i jednoznacznym, ale indywidualnym doświadczeniem, które zmienia się wraz z naszym rozwojem i doświadczeniami.

Adler podkreślał również znaczenie społecznego aspektu sensu życia. Uważał, że relacje z innymi ludźmi, zaangażowanie społeczne i działania na rzecz innych są istotnymi elementami, które nadają sens naszemu życiu. W jego podejściu do terapii, Adler kładł nacisk na rozwijanie zdrowych relacji interpersonalnych i tworzenie więzi społecznych jako ważny czynnik wpływający na dobre funkcjonowanie psychiczne.

Pomimo braku konkretnej książki o sensie życia, idee Adlera dotyczące tego zagadnienia są obecne w wielu jego pracach, takich jak "Zrozumieć człowieka" czy "Indywidualna psychologia". Te książki skupiają się na szerokim spektrum tematów związanych z psychologią jednostki, rozwojem osobistym, relacjami społecznymi i dążeniem do osiągnięcia satysfakcji i sensu w życiu.

Wnioskiem jest, że choć Alfred Adler nie napisał konkretnej książki poświęconej sensowi życia, to w swoich pracach podejmował tematy związane z indywidualnym znaczeniem i wartościami w życiu człowieka. Jego teorie skupiały się na roli celów, wartości, relacji społecznych i zaangażowania społecznego w nadawaniu sensu życiu.

W największym skrócie:
-poczucie wspólnoty
-rozpieszczenie dziecka (albo pragnienie rozpieszczenia)
-kompleks niższości
-kompleks wyższości
-"protest męski"

A zasadniczo to dzieci rozpieszczone są odpowiedzą.

W największym skrócie:
-poczucie wspólnoty
-rozpieszczenie dziecka (albo pragnienie rozpieszczenia)
-kompleks niższości
-kompleks wyższości
-"protest męski"

A zasadniczo to dzieci rozpieszczone są odpowiedzą.

Autor ma problemy z dojściem do sedna, ciągle się powtarza. Tytuł w porównaniu do treści jest patetyczny, aczkolwiek ta jest całkiem ciekawa, tylko nie najlepiej przedstawiona.

Praca opiera się na wynikach wieloletniej pracy z osobami chorymi lub niezadowolonymi z własnego życia. Zdaniem wiedeńskiego psychologa i psychiatry głównymi czynnikami problemów psychicznych czy poczucia niezadowolenia jest niewłaściwe rozwiązanie napięcia związanego z poczuciem niższości i przykrywaniem go fałszywym poczuciem wyższości. Adler jako rozwiązanie proponuje poprawę poczucia wspólnoty i odnalezienie realnego pola służby, które wynikałoby zarówno z uzdolnień tkwiących w człowieku, jak i z zapotrzebowania społeczności, w której on mieszka. Myślę, że książka ważna (choć miejscami nudna) w czasach konsumpcjonizmu, uprzedmiotawiania i chęci sprzedawania wszystkiego, inspirująca do innego spojrzenia na ludzkość, na służbę i na konkretnego człowieka siebie wśród innych.

Dosyć nudna książka, dopiero końcówka interesująca (opis kilku snów i znaczeń sennych w mojej ocenie interesujące).
Moim zdaniem Adler stosuje silny podział na osoby z poczuciem wyższości i niedowartościowania, skupia się tylko na tym. Dziwi zatem mocna krytyka Freuda bo jego pogląd różni się od Freuda tylko tym, że dokonał innego podziału.

Dla wtajemniczonych, choc nie tylko...

Dla wtajemniczonych, choc nie tylko...

• Psychologia
  • Psychologia
  • Niedoczytane
  • Psychologia/Socjologia/Politologia

Dodaj cytat z książki Sens życia