Osobowość. Teoria i badania

Tłumaczenie: Oliver P. John
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Psychologia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Personality: theory and research
83-233-1588-4
psychologia, osobowość
Judith

"Osobowość. Teoria i badania" to jeden z najbardziej popularnych w Europie i USA podręczników poświęconych teoriom osobowości. Stanowi najnowocześniejszy podręcznik psychologii osobowości obecny na polskim rynku. Jego najważniejszymi walorami są • prezentacja uznawanych współcześnie nurtów w psychologii osobowości • przedstawienie „korzeni” i perspektyw każdego z tych ujęć • uwydatnienie...

• prezentacja uznawanych współcześnie nurtów w psychologii osobowości
• przedstawienie „korzeni” i perspektyw każdego z tych ujęć
• uwydatnienie aktualnych trendów w badaniach nad osobowością
• ilustracja rozważań teoretycznych odpowiednimi przykładami z badań empirycznych i terapii
• udana próba pogodzenia tego, co „powszechne”, z tym, co „wyjątkowe” w osobowości człowieka
• analiza metateoretyczna teorii osobowości
• zarys integracyjnego ujmowania zagadnień związanych z osobowością
• doskonałe przygotowanie treści od strony dydaktycznej.

Freudysta | 2018-05-25

"Osobowość Teoria i badania" to książka na wzór podręcznika szczególnie przydatna dla studentów. Jest to książka, przedstawiająca podstawowe i najważniejsze teorie osobowości - Zatem mamy tu psychoanalizę, behawioryzm czy psychologię humanistyczną (o reszcie nie wspominając). Książka jest naprawdę dobra ale nie do przesady. Przykładowo, autorzy wiele trudu zadali sobie aby opisać psychoanalizę freudowską, ale za to z kolei o neopsychoanalizie (Frommie) nie ma praktycznie nic. Kolejna sprawa jest taka, że jest to jakoś tak zbyt ogólnie wszystko napisane, tak jakby autorzy chcieliby w danej teorii napisać o wszystkim i czasami po prostu brakuje konkretów. Nie będę ukrywał że stanowi to nieraz problem.

Co ciekawe 9 lat temu wyszedł bardzo podobny podręcznik autorstwa Halla i Lindzeya. Podręcznik bardzo dobrze opisany, taki właśnie skonkretyzowany. Mam wrażenie że autorzy trochę chcieli wzorować się na nim i wpadli w pułapkę. Chcieli skonkretyzować "Osobowość, teorię i...

mathkit | 2014-12-05

Ciężko napisana