Sens życia

Okładka książki Sens życia
Alfred Adler Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Biblioteka Klasyków Psychologii
Kazimierz Obuchowski psychologia indywidualna Maria Kreczowska

więcej Więcej

W największym skrócie:
-poczucie wspólnoty
-rozpieszczenie dziecka (albo pragnienie rozpieszczenia)
-kompleks niższości
-kompleks wyższości
-"protest męski"

A zasadniczo to dzieci rozpieszczone są odpowiedzą.

Autor ma problemy z dojściem do sedna, ciągle się powtarza. Tytuł w porównaniu do treści jest patetyczny, aczkolwiek ta jest całkiem ciekawa, tylko nie najlepiej przedstawiona.

Praca opiera się na wynikach wieloletniej pracy z osobami chorymi lub niezadowolonymi z własnego życia. Zdaniem wiedeńskiego psychologa i psychiatry głównymi czynnikami problemów psychicznych czy poczucia niezadowolenia jest niewłaściwe rozwiązanie napięcia związanego z poczuciem niższości i przykrywaniem go fałszywym poczuciem wyższości. Adler jako rozwiązanie proponuje...

Dosyć nudna książka, dopiero końcówka interesująca (opis kilku snów i znaczeń sennych w mojej ocenie interesujące).
Moim zdaniem Adler stosuje silny podział na osoby z poczuciem wyższości i niedowartościowania, skupia się tylko na tym. Dziwi zatem mocna krytyka Freuda bo jego pogląd różni się od Freuda tylko tym, że dokonał innego podziału.

Dla wtajemniczonych, choc nie tylko...

• Psychologia
  • Psychologia
  • 2012
  • 2019
  • A Psychologia i pokrewne - przeczytane
  • Psychologia/Socjologia/Politologia

Dodaj cytat z książki Sens życia