Alfred Adler

Alfred Adler (ur. 7 lutego 1870, zm. 28 maja 1937) – austriacki psychiatra, psycholog i pedagog, twórca psychologii indywidualnej. Urodził się w Penzing w Austrii, wychowywał się w Wiedniu. Ukończył... Alfred Adler (ur. 7 lutego 1870, zm. 28 maja 1937) – austriacki psychiatra, psycholog i pedagog, twórca psychologii indywidualnej.

Urodził się w Penzing w Austrii, wychowywał się w Wiedniu. Ukończył w 1895 roku studia w Szkole Medycznej Uniwersytetu Wiedeńskiego, docent uniwersytetu w Wiedniu. W latach 1902-11 był uczniem i współpracownikiem Freuda. Jednak w 1911 odrzucił koncepcję dominanty seksualnej i wystąpił z ruchu psychoanalitycznego, tworząc własną teorię osobowości.

Według Adlera człowiek od wczesnych lat dzieciństwa przeżywa - z powodu swoich braków - poczucie małej wartości, które kompensuje dążeniem do przewagi i mocy nad innymi. Ta świadomość własnych braków oraz potrzeba kompensacji wpływa na kształtowanie się jeszcze w dzieciństwie indywidualnego planu życiowego, który wyznacza ideały i kierunki działania jednostki, jak również kształtuje osobowość tej jednostki. Zadaniem wychowania jest udzielenie jednostce pomocy w harmonizowaniu jej rozwoju: w przezwyciężaniu zarówno poczucia małej wartości, jak dążenia do przewagi nad innymi, co zresztą z trudem się udaje. Szczególnie wartościowym terenem kompensacji poczucia małej wartości może być działalność społeczna, w której jednostka ma szansę wykazać swoją wartość.

Teoria dążenia do przewagi i mocy okazała się zbieżna z ogłoszoną wcześniej teorią kratyzmu Władysława Witwickiego.

Podczas I wojny światowej Adler służył w armii austriackiej jako lekarz, a po jej zakończeniu kierował Kliniką Psychiatryczną w Wiedniu (1920-1925). Otworzył szereg poradni wychowawczo-klinicznych dla dzieci. W 1924 przeniósł się na stałe do USA, od 1929 profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zmarł na atak serca 28 maja 1937 w Aberdeen w Szkocji.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Adler

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Alfred_Adler

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Psychologia indywidualna w wychowaniu
Psychologia indywidualna w wychowaniu
Alfred Adler

0 (0 ocen i 0 opinii)
czytelników: 8 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Sens życia
Sens życia
Alfred Adler

6,27 (26 ocen i 6 opinii)
Sens życia
Autor:
Seria: Biblioteka Klasyków Psychologii
Książka jednego z klasyków psychologii i twórców psychologii indywidualnej. Przejrzał i przedmową opatrzył Kazimierz Obuchowski.
czytelników: 120 | opinie: 6 | ocena: 6,27 (26 głosów) | inne wydania: 1
Wiedza o życiu
Wiedza o życiu
Alfred Adler

0 (0 ocen i 0 opinii)
Wiedza o życiu
Autor:
Alfred Adler (1870-1937) - austriacki psycholog, psychiatra, pedagog, początkowo związany z Zygmuntem Freudem, później jednak stopniowo oddalał się od swego mistrza, tworząc kierunek psychologii indyw...
czytelników: 1 | opinie: 0 | ocena: 0 (0 głosów)
Wiedza o życiu
Wiedza o życiu
Alfred Adler

6,36 (11 ocen i 3 opinii)
Wiedza o życiu
Autor:
Seria: Meandry Kultury
Alfred Adler (1870-1937) – austriacki psycholog, psychiatra, pedagog, początkowo związany z Zygmuntem Freudem, później jednak stopniowo oddalał się od swego mistrza, tworząc kierunek psychologii indyw...
czytelników: 48 | opinie: 3 | ocena: 6,36 (11 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze

4
64
108
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (4)

Czytelnicy (64)

Cytaty tego autora (1)
lista cytatów dodaj cytat
zgłoś błąd zgłoś błąd