Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Alfred Adler

- Pisze książki: filozofia, etyka, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Urodzony: 7 lutego 1870
- Zmarły: 28 maja 1937
Alfred Adler (ur. 7 lutego 1870, zm. 28 maja 1937) – austriacki psychiatra, psycholog i pedagog, twórca psychologii indywidualnej.
Urodził się w Penzing w Austrii, wychowywał się w Wiedniu. Ukończył w 1895 roku studia w Szkole Medycznej Uniwersytetu Wiedeńskiego, docent uniwersytetu w Wiedniu. W latach 1902-11 był uczniem i współpracownikiem Freuda. Jednak w 1911 odrzucił koncepcję dominanty seksualnej i wystąpił z ruchu psychoanalitycznego, tworząc własną teorię osobowości.
Według Adlera człowiek od wczesnych lat dzieciństwa przeżywa - z powodu swoich braków - poczucie małej wartości, które kompensuje dążeniem do przewagi i mocy nad innymi. Ta świadomość własnych braków oraz potrzeba kompensacji wpływa na kształtowanie się jeszcze w dzieciństwie indywidualnego planu życiowego, który wyznacza ideały i kierunki działania jednostki, jak również kształtuje osobowość tej jednostki. Zadaniem wychowania jest udzielenie jednostce pomocy w harmonizowaniu jej rozwoju: w przezwyciężaniu zarówno poczucia małej wartości, jak dążenia do przewagi nad innymi, co zresztą z trudem się udaje. Szczególnie wartościowym terenem kompensacji poczucia małej wartości może być działalność społeczna, w której jednostka ma szansę wykazać swoją wartość.
Teoria dążenia do przewagi i mocy okazała się zbieżna z ogłoszoną wcześniej teorią kratyzmu Władysława Witwickiego.
Podczas I wojny światowej Adler służył w armii austriackiej jako lekarz, a po jej zakończeniu kierował Kliniką Psychiatryczną w Wiedniu (1920-1925). Otworzył szereg poradni wychowawczo-klinicznych dla dzieci. W 1924 przeniósł się na stałe do USA, od 1929 profesor Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zmarł na atak serca 28 maja 1937 w Aberdeen w Szkocji.
- 108 przeczytało książki autora
- 201 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Człowiek wie o wiele więcej, aniżeli rozumie.
Człowiek wie o wiele więcej, aniżeli rozumie.
It is the individual who is not interested in his fellow men who has the greatest difficulties in life and provides the greatest injury to others. It is from among such individuals that all human failures spring.
It is the individual who is not interested in his fellow men who has the greatest difficulties in life and provides the greatest injury to o...
Rozwiń Zwiń