Ślady diabła. Opowieść psychiatry o opętaniu, egzorcyzmach i zbawieniu

Tłumaczenie: Krzysztof Puławski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Glimpses of the Devil. A psychiatrist's personal accounts of possession, exorcism, and redemption
978-83-7278-279-3
Gantu_mn

Sławny autor bestsellerów i znany psychiatra M. Scott Pech opowiada niezwykłą historię swoich doświadczeń jako egzorcysty. Ukrywał to ponad dwadzieścia pięć lat, a teraz dzieli się z czytelnikami przejmującymi opowieściami o opętaniu. Ujawnia fascynujące szczegóły dotyczące dwóch przypadków egzorcyzmów, które przeprowadził. Doktor Peck nie wierzył w istnienie diabła, dopóki nie spotkał...

Doktor Peck nie wierzył w istnienie diabła, dopóki nie spotkał Jersey. Jako doświadczony psychiatra spodziewał się, że jej przypadek potiwredzi tylko to przekonanie. Jednak tego, z czym się zetknął, nie był w stanie wyjaśnić za pomocą klinicznej diagnozy czy nauki. Zbieg różnych okoliczności spowodował, że musiał przyjąć rolę egzorcysty i przekroczyć granicę dzielącą medycynę od religii. Nagle stanął oko w oko z wcielonym złem, ale też mógł doświadczyć uzdrawiającej mocy miłości.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2008

źródło okładki: http://shop.mediarodzina.com.pl/catalogue/book/id/383

ania | 2016-03-14
Przeczytana: 14 marca 2016

Co to było?
Dobrnęłam w wielkich męczarniach do 80-tej strony i się poddałam, mimo że zazwyczaj staram się dokonczyć zaczętą książkę. Tutaj jednak autor sprawiał wrażenie osoby tak ociemniałej, że nie udało mi się dotrwać nawet do końca pierwszego z dwóch egzorcyzmów. Skoro wg pana Pecka osoba nawiedzona to ktoś, komu nagle znudziło się być zahukaną kurą domową i zaczyna mieć inne zainteresowania poza siedzeniem w domu i bieganiem do kościoła, to juz naprawde nie chciałam dowiedzieć sie co było dalej, ani tym bardziej do jakich wniowsków doszedł pan Peck w podsumowaniu. Brrrr

Hannya | 2014-12-13

Dzięki tej książce postanowiłam przeczytać dzieło Malachi'ego Martin'a ("Zakładnicy diabła") wspomnianego w tej książce.
A jeśli chodzi o "Ślady diabła" to jest to jedna z nie tak znowu wielu książek traktujących o czymś 'nie z tego świata' bez zbędnych sensacji.

Entente | 2014-01-25
Przeczytana: 08 stycznia 2014

Temat opętania z naukowego i wiarygodnego punktu widzenia. Nie znajdziemy tu scen rodem z "Egzorcysty", ale rzeczywistość wydaje się być jeszcze bardziej przerażająca.

Kunapipi | 2015-08-05

Zachęcona kontrowersyjnym tematem z punktu widzenia psychiatry, skusiłam się na zakup tej pozycji. Cóż za rozczarowanie!
Z jednej strony nie chciałabym ocenić jej nisko, z drugiej zaś jest na prawdę słaba. Początek da się jeszcze przebrnąć, autor stara się być, stosunkowo obiektywny. Jednak z czasem staję się to dzieło typowo tendencyjne. Pełne hipokryzji- człowiek właściwie określający się wierzącym z własnego nieprzymuszonego wyboru, nakłania pacjentkę ażeby ta chodziła do kościoła i stawia ją pod presją twierdząc, że jest to potrzebne do wyleczenia. Niby niuanse jednak i styl, w jakim książka jest napisana nie powala.

Aggathae | 2014-06-14
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trochę zawiodłam się na tej książce. Autor bardzo szybko skłania się do stwierdzenia że pacjentki są opętane. Mimo wielu cech chorób psychicznych od razu je odrzuca. Nie bada ich pod aspektem psychosomatycznym, i nie stara się nawet wytłumaczyć tych przypadków w sposób naukowy.
Jednak zachęciła mnie do zainteresowania się tematem opętania.
Mimo swojego popularnonaukowego charakteru bardzo dobrze się czyta.

robinslav | 2014-10-05

Książka beznadziejna - już dawno nie czytałem takiej "miernoty". Swoją drogą dziwny facet ten Peck a i... pisanie też za bardzo mu nie wychodzi przynajmniej takie odniosłem wrażenie po przeczytaniu tej pozycji. Znany psychiatra a całkiem na serio wierzy w diabły, Lucyfery i opętania, które przepędza m.in. za pomocą... modłów. Rzecz cała trąci mi co najmniej średniowieczem. Ciekaw jestem tutaj opinii innych psychiatrów na temat Pecka, naukowców, którzy podchodzą do otaczającego nas świata w sposób racjonalny i może dla tego pana mniej ciekawy ale mający więcej wspólnego z rozwojem nauki właśnie, ze szczególnym uwzględnieniem prac badawczych nad mózgiem ludzkim, który tak naprawdę stanowi przecież w dalszym ciągu pod wieloma względami swoistą terra incognita! Sądzę, iż ja sam dawno dokonałem już świadomego wyboru - a to, że lubię czytać np. "psychothrillero-podobne" powieści nie może zaważyć na moim trzeźwym i w pełni materialistycznym poglądzie na otaczający mnie świat. Czytając...

Przeczytana: 23 marca 2014

O egzorcyzmach okiem psychiatry. Momentami ciężko się czyta, ale zainteresowanym problematyką opętania polecam.

Kacper | 2015-07-29

Odradzam czytanie tej książki. To jedna z pozycji, w której między fabułą "grubą rurą" przeplata się treść moherowo-religijna i mam wrażenie, że to był jedyny cel. Przykład - Pani córka jest opętana przez diabła ponieważ nie słucha rodziców, kłamie i nie chodzi do kościoła - i to nie jest żart :)

kina | 2012-07-14
Przeczytana: 12 października 2011